Ispaniyada 12-avgust kuni yuz bergan to‘liq Quyosh tutilishi hodisasidan so‘ng mamlakat bo‘ylab kamida 511 nafar fuqaro turli shikoyatlar bilan tibbiy yordam so‘rab murojaat qildi. Bu haqda One.uz xabar beradi.
Tabiat hodisasini kuzatish jarayonida xavfsizlik qoidalariga rioya qilmaslik oqibatida yuzaga kelgan ushbu murojaatlarning aksariyati yengil ko‘rinishga ega bo‘lib, asosan bosh aylanishi, umumiy xavotir hissi va ko‘rish qobiliyati bilan bog‘liq muammolarni o‘z ichiga olgan. Shifokorlarning ta’kidlashicha, aksariyat bemorlar Quyoshga maxsus himoya vositalarisiz tik qarash oqibatida o‘z sog‘lig‘iga zarar yetkazgan.
Hududlar kesimida tahlil qilinganda, eng ko‘p murojaatlar Kataloniya provinsiyasida qayd etilib, bu yerda 115 kishi shifokorlarga yuzlangan. Shuningdek, Madrid shahrida 101 nafar, Basklar avtonom jamiyatida esa 58 nafar fuqaro tibbiy ko‘rikdan o‘tgan.
Kataloniyada ko‘z og‘rig‘idan shikoyat qilgan 37 nafar shaxsdan 10 nafari shoshilinch yordamga muhtoj deb topilgan. Boshqa hududlarda ham shunga o‘xshash holatlar kuzatilgan bo‘lib, mutaxassislar vaziyatni doimiy nazorat ostiga olgan.
Salomatlik uchun xavf va mutaxassislar ogohlantirishi Tibbiyot xodimlari Quyosh tutilishi paytida yuzaga keladigan aldovchi holatlardan ogohlantirmoqda. Tutilish vaqtida atrof qorong‘ilashgani sababli, ko‘pchilik Quyosh nurlari ko‘zga zarar yetkazmaydi, deb xato o‘ylaydi.
Aslida esa, Quyosh diski qisman to‘silgan bo‘lsa-da, undan tarqalayotgan ultrabinafsha nurlar ko‘z to‘r pardasiga jiddiy shikast yetkazishi mumkin. Bunday zarar ko‘pincha og‘riqsiz kechadi, biroq ko‘rish qobiliyatining pasayishiga yoki butunlay yo‘qolishiga olib kelishi bilan xavflidir.
Mutaxassislar kelgusida bunday noyob osmon hodisalarini kuzatishni istovchilarga faqat maxsus sertifikatlangan, quyosh nurlarini qaytaruvchi ko‘zoynaklardan foydalanishni qat’iy tavsiya qilmoqda. Oddiy quyoshdan saqlovchi ko‘zoynaklar, dudlangan shishalar yoki foto plyonkalar ko‘zni xavfli nurlanishdan himoya qila olmaydi.
Xavfsizlik choralariga bepisand qarash qaytib bo‘lmas oqibatlarga olib kelishi mumkinligi yana bir bor o‘z tasdig‘ini topdi. Noyob tabiat hodisasining ko‘lami 12-avgustdagi tutilish Yevropa qit’asi uchun o‘n yillikning eng muhim astronomik voqealaridan biri bo‘ldi.
Grenlandiya, Islandiya, Portugaliya va Ispaniyaning shimoliy hududlarida Quyosh to‘liq Oy ortida qolib, kunduz kuni bir necha daqiqaga tun cho‘kdi. G‘arbiy Yevropaning boshqa yirik shaharlarida esa Quyosh diskining 85 foizdan 95 foizgacha bo‘lgan qismi to‘silgani kuzatildi.
Ushbu hodisa millionlab sayyohlar va mahalliy aholining diqqat markazida bo‘lib, ilm-fan uchun ham muhim ma’lumotlar to‘plash imkonini berdi.

В Испании 12 августа после полного солнечного затмения по всей стране не менее 511 гражданина обратились за медицинской помощью из-за различных жалоб. Об этом сообщает One.uz.
В ходе наблюдения за природным явлением из-за несоблюдения правил безопасности большинство этих обращений оказались легкими по характеру и, в основном, связаны с головокружением, общим чувством тревоги и проблемами со зрением. Как подчеркивают врачи, большинство пострадавших получили вред здоровью, глядя прямо на Солнце без специальных защитных средств.
При анализе по регионам наибольшее количество обращений зафиксировано в провинции Каталония — там к врачам обратились 115 человек. Кроме того, в Мадриде за медицинской помощью обратились 101 человек, в Баскской автономной общине — 58 человек.
В Каталонии из 37 человек, жаловавшихся на боль в глазах, 10 были признаны нуждающимися в срочной помощи. Аналогичные случаи зафиксированы и в других регионах, специалисты держат ситуацию под постоянным контролем.
Опасность для здоровья и предупреждение специалистов
Медицинские работники предупреждают об обманчивых состояниях, возникающих во время солнечного затмения. Из-за затемнения окружающей среды многие ошибочно считают, что солнечные лучи не могут нанести вред глазам.
На самом деле, даже если диск Солнца частично закрыт, излучаемые им ультрафиолетовые лучи могут нанести серьезный вред сетчатке глаза. Такой вред часто проходит без боли, но опасен тем, что может привести к ухудшению или полной потере зрения.
Специалисты настоятельно рекомендуют наблюдателям таких редких астрономических явлений использовать только сертифицированные светофильтры, пропускающие солнечные лучи. Обычные солнцезащитные очки, затемненные стекла или фотопленка не защищают глаза от вредного излучения.
Несоблюдение мер безопасности при наблюдении может привести к серьезным последствиям, что еще раз подтвердилось во время этого редкого природного явления.
Затмение 12 августа стало одним из самых значимых астрономических событий десятилетия для Европы.
В Гренландии, Исландии, Португалии и северных регионах Испании Солнце полностью закрылось Луной, и днем на несколько минут наступила тьма. В других крупных городах Западной Европы наблюдалось закрытие диска Солнца от 85 до 95 процентов.
Это явление привлекло внимание миллионов туристов и местных жителей, а также предоставило возможность собрать важные данные для науки.