G‘ayrioddiy topilma toshga aylanish jarayonida barcha organik molekulalar albatta yo‘q bo‘lib ketadi, degan ilmiy qarashlarni qayta ko‘rib chiqishga sabab bo‘lmoqda. Tadqiqot natijalari Analytical Chemistry jurnalida chop etilgan.
Gap AQSHning Janubiy Dakota shtatidagi Hell-Krik shakllanishiga tegishli dinozavr suyagi haqida bormoqda. U bo‘r davrining so‘nggi bosqichiga mansub bo‘lgan, vazni taxminan 22 kilogramm keladigan edmontozavrdan olingan.
Kollagen izi toshqotmada topildi Tadqiqot jarayonida mutaxassislar namuna tarkibidan aynan kollagenga xos bo‘lgan gidroksiprolin aminokislotasini topgan. Bu esa millionlab yillar davomida saqlangan toshqotma tarkibida qadimiy organik moddalarning ayrim qismlari qolishi mumkinligi haqidagi taxminlarni kuchaytiradi.
Biroq olimlar zamonaviy oqsillar bilan tasodifiy ifloslanish ehtimolini ham inobatga olgan. Shu sababli ular bir nechta ilmiy usuldan foydalangan.
Jumladan, oqsillarni sekvenirlash hamda tandem mass-spektrometriya usullari qo‘llangan. O‘tkazilgan tahlillar aniqlangan organik moddalar keyinchalik tashqi muhitdan tushmaganini, balki bevosita toshqotmaning o‘zidan kelib chiqqanini ko‘rsatgan.
Ilmiy bahsga yangi dalil Oqsillar o‘nlab million yillar davomida o‘z tarkibini saqlab qolishi mumkinmi yoki yo‘qmi, degan masala ilm-fanda qariyb 30 yildan beri bahslarga sabab bo‘lib kelmoqda. Liverpul universiteti professori Stiv Teylor rahbarligidagi tadqiqotchilar jamoasi olgan yangi natijalar esa muayyan tabiiy sharoitlarda bunday uzoq muddatli saqlanish nazariy jihatdan mumkin ekanini ko‘rsatmoqda.
Mutaxassislarning fikricha, bu topilma paleontologiya uchun muhim ahamiyatga ega. Chunki agar qadimiy oqsillar ayrim toshqotmalarda millionlab yillar davomida saqlanishi mumkin bo‘lsa, olimlar yo‘qolib ketgan hayvonlarning biologiyasi va evolyutsiyasi haqida yanada ko‘proq ma’lumot olishi mumkin.
Toshqotmalar arxivida xazina yashirishi mumkin Tadqiqot mualliflari yana bir qiziq taxminni ilgari surmoqda. Ularning fikricha, bir asr davomida yig‘ilgan va saqlanayotgan toshqotmalarning arxiv suratlari ortida hali o‘rganilmagan, kollageni saqlanib qolgan ko‘plab namunalar bo‘lishi mumkin.
Agar bu taxminlar keyingi tadqiqotlarda ham tasdiqlansa, paleontologlar qo‘lida qirilib ketgan turlarni kelajakda molekular darajada o‘rganish uchun ulkan «xazina» paydo bo‘lishi mumkin. Bu esa millionlab yillar avval yashagan dinozavrlar haqidagi tasavvurlarni yanada boyitish va ularning biologik xususiyatlarini chuqurroq o‘rganish uchun yangi imkoniyatlar eshigini ochadi.

Olimlar 66 million yillik dinozavr suyagidan kollagen izini topdiУченые обнаружили сохранившиеся молекулы коллагена — основного белка соединительной ткани — в составе кости динозавра возрастом 66 миллионов лет. Об этом сообщает One.uz.
Необычное открытие заставляет пересмотреть научные взгляды, согласно которым в процессе окаменения все органические молекулы полностью разрушаются. Результаты исследования опубликованы в журнале Analytical Chemistry.
Речь идет о кости динозавра из формации Hell Creek в штате Южная Дакота, США. Она относится к концу мелового периода и принадлежит эдмонтозавру весом около 22 килограммов.
След коллагена был найден в окаменелости.
В ходе исследования специалисты обнаружили в образце гидроксипролин — аминокислоту, характерную именно для коллагена. Это подтверждает предположение, что некоторые части древних органических веществ могут сохраняться в окаменелостях на протяжении миллионов лет.
Однако ученые учли возможность случайного загрязнения современными белками и поэтому использовали несколько научных методов.
В частности, применялись секвенирование белков и тандемная масс-спектрометрия. Проведенные анализы показали, что обнаруженные органические соединения не попали из внешней среды, а непосредственно исходят из самой окаменелости.
Новое доказательство в научной дискуссии
Вопрос о том, могут ли белки сохранять свою структуру на протяжении десятков миллионов лет, обсуждается в научном сообществе уже около 30 лет. Полученные результаты группы исследователей под руководством профессора Стива Тейлора из Ливерпульского университета показывают, что при определенных естественных условиях такое долгосрочное сохранение теоретически возможно.
По мнению специалистов, это открытие имеет важное значение для палеонтологии. Если древние белки могут сохраняться в некоторых окаменелостях миллионы лет, ученые смогут получить гораздо больше информации о биологии и эволюции вымерших животных.
Сокровища в архивах окаменелостей
Авторы исследования выдвигают еще одно интересное предположение: в архивах, где хранятся окаменелости, собранные и сохраняемые в течение века, могут находиться еще не изученные образцы с сохранившимся коллагеном.
Если эти предположения подтвердятся в будущих исследованиях, палеонтологи получат огромный «кладезь» для изучения вымерших видов на молекулярном уровне. Это позволит глубже понять биологические особенности динозавров, живших миллионы лет назад, и расширить наши представления о них.