Oq uy va jahonning yetakchi texnologiya gigantlari orasida yuz bergan mojaro rasman hal qilingan. Bu haqda One.uz xabar beradi.
AQSh prezidenti Donald Tramp va milliarder Ilon Mask o'rtasidagi keskin qarama-qarshilik, bir necha oylik muddatda davom etdi. Lekin WSJ insayder ma'lumotlariga ko'ra, Oq uy rasmiylari, umumiy tanishlar va bir qator muhim uchrashuvlar vositasi bilan ular munosabatlarini to'liq tiklashga muvaffaq bo'ldi.
Ikki tomon munosabatlari iliqlashganining yorqin dalili Maskning may oyida Trampning Xitoyga rasmiy tashrifi chog'ida prezidentning Air Force One samolyotida hamrohlik qilgani. Bortdagi muloqot samimiy va do'stona ruhda kechgan.
Qo'shimcha ravishda, Mask AQShdagi oraliq saylovlarda respublikachilarni qo'llab-quvvatlash uchun kamida 100 million dollar ajratishga tayyorlik bildirgan. Bu mablag' saylovchilarning faolligini oshirishga yo'naltiriladi.
Endilikda milliarder kundalik siyosatdan biroz masofa saqlashni rejalashtirmoqda. Mojaro avjiga chiqqan paytda vitse-prezident Jey Di Vens va Oq uy apparati rahbari Syuzi Uaylz muhim vositachilik vaqti bajargan.
Vens Maskni Tramp bilan janjaldan keyin o'z siyosiy partiyasini tuzish to'g'risidagi qaroridan qaytargan. Keyin Mask shaxsan prezidentga qo'ng'iroq qilib, ijtimoiy tarmoqlardagi ayrim haddan tashqari keskin bayonotlari uchun afsusda ekanini aytgan va ularni o'chirib tashlagan.
Shundan so'ng Mask Oq uyda Saudiya Arabistoni valiahd shahzodasi Muhammad bin Salmon sharafiga berilgan rasmiy qabulda yana ko'rinish bergan. Tramp va Mask o'rtasidagi ziddiyat 2025 yilning yozida avj olgan.
Oq uy Mask tomonidan taklif etilgan Jared Ayzekmanning NASA rahbari lavozimiga nomzodini qaytarib olgan. Bunga javoban Mask ma'muriyatning yangi soliq va byudjet xarajatlari to'g'risidagi qonun loyihasini ochiq tanqid qilgan.
Tramp esa Mask kompaniyalariga (SpaceX, Tesla) beriladigan davlat subsidiyalari va shartnomalarini to'xtatish bilan tahdid qilgan edi. Hozirgi kunda Tramp va Mask oyda taxminan bir marta muloqot qilib, sun'iy intellekt, Xitoy siyosati va global xavfsizlik masalalarini muhokama qilmoqda.
Tramp Maskni hamon o'z do'sti deb bilishini aytgan bo'lsa-da, yordamchilarining fikricha, ularning munosabatlari endi avvalgidek cheksiz ishonchga emas, balki aniq pragmatik manfaatlarga tayanadi. Bu holat siyosat va texnologiya o'rtasidagi munosabatlarning dinamikligini ko'rsatadi.

Ссора между Белым домом и мировыми технологическими гигантами улажена. Об этом сообщает One.uz.
Острая вражда между президентом США Дональдом Трампом и миллиардером Илоном Маском продолжалась несколько месяцев. Однако, по данным инсайдеров WSJ, представители Белого дома, общие знакомые и ряд важных встреч помогли им полностью восстановить отношения.
Ярким доказательством улучшения отношений стало то, что в мае Маск сопровождал Трампа на борту самолета Air Force One во время официального визита президента в Китай. Беседа на борту проходила в искренней и дружеской атмосфере.
Кроме того, Маск выразил готовность выделить не менее 100 миллионов долларов на поддержку республиканцев в промежуточных выборах в США. Эти средства направлены на увеличение активности избирателей.
В настоящее время миллиардер планирует немного отстраниться от повседневной политики. В момент кульминации конфликта вице-президент Джей Ди Вэнс и руководитель аппарата Белого дома Сьюзи Уайлс провели важное посредничество.
После ссоры с Трампом Вэнс вернулся к своему решению создать собственную политическую партию. Затем Маск лично позвонил президенту, выразив сожаление по поводу некоторых чрезмерно резких заявлений в социальных сетях и удалив их.
После этого Маск появился на официальном приеме в Белом доме в честь наследного принца Саудовской Аравии Мухаммеда бин Салмана. Конфликт между Трампом и Маском достиг пика летом 2025 года.
Белый дом вернул кандидатуру Джареда Айзека, предложенную Маском, на пост руководителя NASA. В ответ Маск открыто критиковал проект закона администрации о новых налогах и бюджетных расходах.
Трамп же угрожал приостановить государственные субсидии и контракты для компаний Маска (SpaceX, Tesla). На сегодняшний день Трамп и Маск примерно раз в месяц проводят переговоры, обсуждая искусственный интеллект, политику Китая и глобальную безопасность.
Хотя Трамп заявляет, что по-прежнему считает Маска своим другом, его помощники отмечают, что их отношения уже не основаны на безграничном доверии, как раньше, а скорее руководствуются четкими практическими интересами. Эта ситуация демонстрирует динамику отношений между политикой и технологиями.