Belarus va Eron davlatlari o‘zaro munosabatlarni yangi bosqichga olib chiqish maqsadida keng qamrovli strategik sheriklik to‘g‘risidagi bitimni imzolashga tayyorgarlik ko‘rmoqda. Bu haqda One.uz xabar beradi.
Mazkur hujjat ikki mamlakat o‘rtasidagi hamkorlikni uzoq muddatli asosda mustahkamlashni ko‘zda tutadi. Belarus Milliy majlisi Vakillar palatasi raisi Igor Sergeyenkoning Eron elchisi Alirizo Soneiy bilan uchrashuvida ta’kidlanishicha, ushbu kelishuv xalqaro maydondagi geosiyosiy o‘zgarishlar sharoitida har ikki tomon uchun ham muhim ahamiyatga ega.
Strategik hujjatlar to‘plami nafaqat siyosiy muloqotni, balki iqtisodiy va ijtimoiy sohalardagi integratsiyani ham o‘z ichiga oladi. Tomonlar 2027–2031-yillarga mo‘ljallangan hamkorlik rejasini ishlab chiqish orqali o‘zaro tovar ayirboshlash hajmini oshirish va qo‘shma loyihalarni amalga oshirishni maqsad qilgan.
Hamkorlikning yangi yo‘l xaritasi Uchrashuv davomida 2027-yildan boshlab kuchga kirishi kutilayotgan yangi yo‘l xaritasi batafsil muhokama qilindi. Ushbu hujjat Belarus va Eron o‘rtasidagi barcha sohalarni qamrab oluvchi harakatlar rejasidir.
Belaruslik deputatlar ushbu bitimlarni huquqiy jihatdan mustahkamlash va diplomatik kanallar orqali tezlashtirish jarayonida faol ishtirok etmoqda. Mazkur kelishuvlar ikki davlatning iqtisodiy salohiyatini birlashtirishga xizmat qiladi.
Ayniqsa, sanoat ishlab chiqarishi, qishloq xo‘jaligi texnikalarini yetkazib berish va yuqori texnologiyalar sohasidagi almashinuvlar ustuvor yo‘nalishlar sifatida belgilangan. Bu esa o‘z navbatida har ikki mamlakatning ichki bozorlarini rivojlantirishga yordam beradi.
Sanksiyalar bosimi va tashqi siyosatdagi o‘zgarishlar Belarus va Eronning bunday yaqinlashuvi G‘arb davlatlari tomonidan joriy etilgan iqtisodiy cheklovlar bilan bevosita bog‘liq. Har ikki mamlakat ham xalqaro sanksiyalar ostida qolgan bir paytda, o‘zaro ko‘maklashish va muqobil savdo yo‘llarini izlash strategik zaruriyatga aylandi.
Minsk o‘z tashqi siyosatida Global Janub va Osiyo mintaqasiga ustuvorlik berishni boshlagan. Sanksiyalar bosimi sharoitida logistika zanjirlarini qayta qurish va yangi bozorlarga chiqish masalasi o‘ta dolzarbdir.
Eron bilan hamkorlik Belarus uchun Yaqin Sharq va Janubiy Osiyo bozorlariga darvoza vazifasini o‘tashi mumkin. O‘z navbatida, Belarus ham Eron uchun Yevroosiyo iqtisodiy ittifoqi hududidagi muhim sherik hisoblanadi.
Xulosa qilib aytganda, besh yillik strategik sheriklik bitimi savdo, sanoat va xavfsizlik sohalaridagi aloqalarni sifat jihatidan o‘zgartiradi. Bu kabi kelishuvlar xalqaro maydonda yangi iqtisodiy qutblarning shakllanayotganidan dalolat beradi.

Беларусь и Иран подпишут соглашение о стратегическом партнерстве
Документ направлен на укрепление сотрудничества между двумя странами на долгосрочной основе. Как подчеркнул спикер Палаты представителей Национального собрания Беларуси Игорь Сергеенко во время встречи с послом Ирана Алиреза Сонеи, это соглашение имеет важное значение для обеих сторон в условиях геополитических изменений на международной арене.
Пакет стратегических документов включает не только политический диалог, но и интеграцию в экономической и социальной сферах. Стороны планируют разработать программу сотрудничества на 2027–2031 годы с целью увеличения объема взаимной торговли и реализации совместных проектов.
Новая дорожная карта сотрудничества
В ходе встречи была подробно обсуждена новая дорожная карта, которая, как ожидается, вступит в силу с 2027 года. Этот документ представляет собой план действий, охватывающий все сферы взаимодействия между Беларусью и Ираном.
Белорусские депутаты активно участвуют в процессе придания этим документам юридической силы и ускорения их реализации через дипломатические каналы. Указанные соглашения направлены на объединение экономического потенциала двух стран.
Особое внимание уделяется промышленному производству, поставкам сельскохозяйственных технологий и обмену в сфере высоких технологий — эти направления определены как приоритетные. Это, в свою очередь, способствует развитию внутренних рынков обеих стран.
Давление санкций и изменения во внешней политике
Такой сближение Беларуси и Ирана напрямую связано с экономическими ограничениями, введенными западными странами. Обе страны, находясь под действием международных санкций, рассматривают взаимную поддержку и поиск альтернативных торговых путей как стратегическую необходимость.
Минск в своей внешней политике начал делать акцент на Глобальный Юг и Азиатский регион. В условиях санкционного давления перестройка логистических цепочек и выход на новые рынки представляют собой актуальную задачу.
Сотрудничество с Ираном может открыть для Беларуси доступ к рынкам Ближнего Востока и Южной Азии. В свою очередь, Беларусь для Ирана является важным партнером в рамках Евразийского экономического союза.
Подводя итог, пятилетнее соглашение о стратегическом партнерстве изменит качество связей в сфере торговли, промышленности и безопасности. Такие соглашения свидетельствуют о формировании новых экономических центров в международной арене.