Dunyodagi eng mashhur gazli ichimliklardan birining asl tarkibi va tayyorlanish usuli qariyb bir yarim asrdan buyon qatʼiy sir saqlanib kelmoqda. Bu haqda One.uz xabar beradi.
Mazkur maxfiy formula Amerika Qo‘shma Shtatlarining Atlanta shahridagi maxsus muzeyda, yuqori darajadagi xavfsizlik tizimi bilan taʼminlangan po‘lat seyf ichida muhofaza qilinadi. Kompaniya o‘z brendining asosi bo‘lgan ushbu retseptni begona ko‘zlardan asrash uchun o‘n yilliklar davomida eng zamonaviy himoya vositalaridan foydalanib kelmoqda.
Ushbu afsonaviy ichimlik formulasi 1886-yilda farmatsevt Jon Pemberton tomonidan kashf etilgan. Dastlabki yillarda retsept hech qayerda yozma ravishda qayd etilmagan, uning tarkibi faqat sanoqli kishilargagina maʼlum bo‘lgan.
Ichimlikka bo‘lgan huquqlar 1892-yilda boshqa tadbirkorlar qo‘liga o‘tgach, sirni saqlash masalasi yanada muhim ahamiyat kasb eta boshladi. Tarixiy sayohat va xavfsizlik choralari 1919-yilda bir guruh sarmoyadorlar kompaniyani sotib olgan vaqtda, maxfiy formula bank krediti uchun kafolat sifatida taqdim etilgan.
Shu sababli, retsept yozilgan hujjat Nyu-Yorkdagi nufuzli banklardan birining maxsus seyfiga joylashtirilgan. Oradan yillar o‘tib, barcha qarzlar to‘liq uzilgach, 1925-yilda hujjat yana Atlantaga qaytarilgan va u yerda 86 yil davomida bank omborida saqlangan.
2011-yilda kompaniya o‘zining 125 yillik yubileyi munosabati bilan sirli retseptni bankdan olib, maxsus barpo etilgan muzeyga ko‘chirishga qaror qildi. Hozirgi kunda ushbu joyga tashrif buyuruvchilar ichimlik tarixi bilan tanishishlari mumkin, biroq retsept saqlanayotgan seyfga yaqinlashishning imkoni yo‘q.
Sirning saqlanish sabablari Mutaxassislarning fikricha, retseptning sir tutilishi nafaqat tijorat manfaatlari, balki kuchli marketing strategiyasi bilan ham bog‘liq. Garchi zamonaviy laboratoriya tahlillari ichimlik tarkibini aniqlash imkonini bersa-da, kompaniya aynan "asl nusxa" va "maxfiylik" tushunchalarini o‘z brendining ajralmas qismi sifatida saqlab qolmoqda.
Bugungi kunda ushbu formula dunyodagi eng qimmatli tijorat sirlaridan biri hisoblanadi. Oradan 140 yilga yaqin vaqt o‘tgan bo‘lsa ham, ichimlikning aniq tarkibiy qismlari va ularning nisbati haqidagi maʼlumotlar keng jamoatchilik uchun yopiqligicha qolmoqda.
Bu esa o‘z navbatida mahsulotga bo‘lgan qiziqish va eʼtiborning hamisha yuqori bo‘lishini taʼminlaydi.

Один из самых известных в мире газированных напитков хранит свой оригинальный состав и способ приготовления в строгой тайне уже более полутора века. Об этом сообщает One.uz.Эта загадочная формула хранится в специальном музее в Атланте, США, в сейфе из бронированного стекла, оснащённом системой высокой безопасности. Компания десятилетиями использует самые современные средства защиты, чтобы оградить этот рецепт — основу своего бренда — от посторонних глаз.
Легендарная формула напитка была открыта в 1886 году фармацевтом Джоном Пембертоном. В первые годы рецепт нигде не записывался, и его состав был известен лишь ограниченному кругу лиц.
После того как права на напиток в 1892 году перешли к другой группе предпринимателей, вопрос сохранения тайны приобрёл ещё большее значение. В ходе исторических экскурсий и мероприятий по безопасности
В 1919 году группа инвесторов выкупила компанию, и в этот момент секретная формула была представлена в качестве залога по банковскому кредиту.
Поэтому документ с рецептом был помещён в специальный сейф одного из влиятельных банков Нью-Йорка. После погашения всех долгов в 1925 году документ был возвращён в Атланту и с тех пор 86 лет хранился в банковском хранилище.
В 2011 году, в честь 125-летия компании, было решено извлечь секретный рецепт из банка и перевезти его в недавно отремонтированный музей. Сегодня посетители могут ознакомиться с историей напитка, однако доступ к сейфу, в котором хранится рецепт, запрещён.
Причины сохранения тайны
Согласно мнению экспертов, сохранение секрета рецепта связано не только с коммерческими интересами, но и с мощной маркетинговой стратегией. Несмотря на то, что современные лабораторные анализы могут определить состав напитка, компания намеренно сохраняет понятия «оригинал» и «тайна» как неизменную часть своего бренда.
Сегодня эта формула считается одной из самых ценных коммерческих тайн в мире. Хотя с момента её создания прошло почти 140 лет, точные данные о конкретных ингредиентах напитка и их пропорциях остаются недоступными для широкой публики.