G‘azodagi bolalar uchun yirik xalqaro yordam paketi e’lon qilindi. Bu haqda One.uz xabar beradi.
Shvetsiyalik milliarder Rojer Akelius bilan bog‘liq Akelius Foundation jamg‘ Foundation jamg‘armasi hududdagi bolalarni qo‘llab-quvvatlash uchun 800 million shved kronasi, ya’ni taxminan 76 million dollar ajratdi. Yordam UNICEF orqali 5 yillik dastur doirasida yo‘naltiriladi.
Asosiy maqsad G‘azodagi bolalar ta’limini tiklash va ularni himoya qilishdan iborat. Rejaga ko‘ra 400 ta maktab faoliyatini moliyalashtirish, o‘qituvchilarga maosh to‘lash, bolalarni oziq-ovqat va maktab anjomlari bilan ta’minlash, ruhiy yordam ko‘rsatish, toza suv va emlash xizmatlarini tashkil etish ko‘zda tutilgan.
Akelius Foundation mablag‘lariga Shvetsiya hukumati tomonidan ajratilgan 400 million krona ham qo‘shiladi. Natijada G‘azo bolalarini qo‘llab-quvvatlash uchun ajratiladigan yordamning umumiy hajmi 1,2 milliard shved kronasi — qariyb 114 million dollarni tashkil etadi.
Yordam dasturi asosiy yo‘nalishlari Yordam dasturi G‘azoda ta’lim tizimini tiklashga mo‘ljallangan. 400 ta maktabni faoliyatga qaytarish, o‘qituvchilarga doimoiy maosh to‘lash va bolalar uchun oziq-ovqat ta’minlash dasturning asosiy qismi hisoblanadi.
Bu chunki ta’lim va oziq-ovqat bolalarning sog‘liq va rivojlanishi uchun asosdir. Sog‘liq va ruhiy yordam ham muhim Ta’limdan tashqari, yordamda bolalar ruhiy holatini tiklash uchun psixologik yordam, toza suv ta’minlash va emlash xizmatlarini tashkil etish ham ko‘rildi.
Bu jihatlarni birga ko‘rish, bolalarni faqat o‘qitishga emas, balki xavfsiz va sog‘liqli muhitda yashashga yordam beradi.

Большой международный пакет помощи для детей в Газе объявлен. Об этом сообщает One.uz.
Шведский миллиардер Рожер Акелиус, связанный с фондом Акелиус, фонд Акелиус выделил 800 миллионов шведских крон, то есть примерно 76 миллионов долларов, для поддержки детей в регионе. Помощь будет оказываться через UNICEF в рамках пятилетней программы.
Основная цель — восстановление образования детей в Газе и их защита. Согласно плану, финансирование будет оказано 400 школам, выплачиваться заработные платы учителям, обеспечиваться питание и школьные принадлежности для детей, оказываться психологическая помощь, организовываться чистая вода и медицинские услуги.
К средствам фонда Акелиус добавляются 400 миллионов крон, выделенных шведским правительством. В результате общий объем помощи, выделенной для поддержки детей в Газе, составляет 1,2 миллиарда шведских крон — примерно 114 миллионов долларов.
Основные направления помощи Программа помощи направлена на восстановление системы образования в Газе. Возобновление работы 400 школ, выплата постоянной заработной платы учителям и обеспечение питанием детей составляют основную часть программы.
Это связано с тем, что образование и питание являются основой здоровья и развития детей. Психологическая и медицинская помощь также важны Помимо образования, в рамках помощи предусмотрено оказание психологической поддержки для восстановления психического состояния детей, обеспечение чистой водой и организацию медицинских услуг.
В совокупности эти меры помогут не только обучить детей, но и обеспечить им безопасную и здоровую среду для жизни.