Germaniya va Rossiya o‘rtasidagi diplomatik munosabatlar yuqori darajada sichqonchan holatga yetmoqda. Bu haqda One.uz xabar beradi.
Bu holat, Germaniya kansleri Fridrix Mers Leypsig aeroportiga dron hujumi urinishidan so‘ng, rasmiy Moskvani ayblash va Rossiya bilan yangi, keng ko‘lamli cheklov choralarini e’lon qilishga tayyorlanishida aniq ko‘rsatiladi. Politico va Welt am Sonntag nashrlarining uch nafar yuqori martabali hukumat mulozimi tayanib bergan xabaricha, Berlinning kutilayotgan qadamlari an’anaviy diplomatik javoblardan tashqari, moliyaviy sanksiyalarni kuchaytirish yoki Kiyevga qurol yetkazib berishni kengaytirish bilan bog‘liq bo‘ladi.
Diplomatlarni haydash endi kamlik qiladi Germaniya hukumati bu safar an’anaviy diplomatik javoblar bilan cheklanmoqchi emas. Hukumat mulozimlaridan birining so‘zlariga ko‘ra, ayrim diplomatlarni mamlakatdan chiqarib yuborish yoki Berlindagi «Rus uyi»ni yopish endi yetarli emas.
Shuning uchun moliyaviy sanksiyalarni maksimal darajada kuchaytirish yoki Kiyevga qurol yetkazib berishni yanada kengaytirish variantlari ko‘rib chiqilmoqda. E’lon qilish muddati esa kelasi hafta boshida — seshanba kuni Irlandiyada bo‘lib o‘tadigan YEI Tashqi ishlar vazirlari yig‘ilishi arafasida yoki undan ham oldinroq amalga oshirilishi mumkin.
Ichki siyosiy omil: Saksoniya-Anhalt va Berlindagi muhim saylovlar Kanslerning bayonoti e’lon qilinishi mamlakat ichidagi siyosiy jarayonlar bilan bog‘liq. Kelasi hafta yakshanba kuni Saksoniya-Anhalt yerlarida hududiy saylovlar bo‘lib o‘tadi, ikkita haftadan so‘ng esa Meklenburg — Oldingi Pomeraniya va Berlinda muhim parlament saylovlari amalga oshiriladi.
So‘rovnomalarga ko‘ra, sharqiy mintaqalarda Rossiya bilan munosabatlarni yumshatish tarafdori bo‘lgan «Germaniya uchun muqobil» (AfD) partiyasi yetakchilik qilmoqda. Bu holat hukumatning tashqi siyosiy qadamlarini yanada sezgir qilib qo‘ymoqda.
Kansler Mers avvalroq «Leypsigdagi dron hujumi biz juda real xavf-xatarlarga duch kelayotganimizni ko‘rsatmoqda... Ular buning uchun javob beradi» deb aytdi, shu sababli tashqi siyosiy harakatlar ichki siyosiy bosimlar bilan bir vaqtda amalga oshirilmoqda.

Дипломатические отношения между Германией и Россией достигают высокого уровня напряженности. Об этом сообщает One.uz.
Это проявляется в том, что канцлер Германии Фридрих Мерц готов обвинить официальный Москва и объявить о новых, широкомасштабных ограничительных мерах против России после попытки атаки беспилотника на аэропорт Лейпцига. Согласно трем высокопоставленным государственным чиновникам, на которых ссылаются издания Politico и Welt am Sonntag, ожидаемые шаги Берлина, помимо традиционных дипломатических ответов, связаны с усилением финансовых санкций или расширением поставок оружия Киеву.
Выдворение дипломатиков уже недостаточно Правительство Германии на этот раз не намерено ограничиваться традиционными дипломатическими ответами. По словам одного из государственных чиновников, выдворение некоторых дипломатов из страны или закрытие «Дома России» в Берлине уже недостаточно.
Поэтому рассматриваются варианты максимального усиления финансовых санкций или дальнейшего расширения поставок оружия Киеву. Объявление может быть сделано в начале следующей недели — в понедельник перед или даже раньше встречи министров иностранных дел ЕС в Ирландии.
Внутренний политический фактор: важные выборы в Саксонии-Анхальте и Берлине Объявление заявления канцлера связано с внутренними политическими процессами в стране. В воскресенье следующей недели в земле Саксония-Анхальт пройдут региональные выборы, а через две недели состоятся важные парламентские выборы в Мекленбурге-Передней Померании и Берлине.
Согласно опросам, в восточных регионах лидирует партия «Альтернатива для Германии» (АдГ), выступающая за смягчение отношений с Россией. Эта ситуация делает внешнюю политику правительства еще более чувствительной.
Ранее канцлер Мерц заявил: «Атака беспилотника в Лейпциге показывает, что мы сталкиваемся с очень реальными угрозами... Они за это ответят», поэтому внешние политические действия осуществляются одновременно с внутренним политическим давлением.