Nepalning shimoliy tog‘li hududlarida yuz bergan yirik muzlik ko‘chishi va uning ortidan kelgan vayronkor toshqinlar mintaqa tarixidagi eng og‘ir tabiiy ofatlardan biriga aylandi. Bu haqda One.uz xabar beradi.
So‘nggi ma’lumotlarga ko‘ra, ushbu falokat oqibatida halok bo‘lganlar soni 675 nafarga yetgan, 3 000 kishiga yaqin fuqaro esa bedarak yo‘qolgan deb hisoblanmoqda. Tabiiy ofat nafaqat aholi punktlari va qishloqlarni, balki xalqaro ahamiyatga ega transport yo‘laklari hamda yirik infratuzilma obektlarini ham butunlay vayron qilgan.
Muzlik qulashi va suv toshqini sabablari Tabiiy ofat Langtang-Lirung tog‘ tizmasidagi ulkan muzlik massasining siljishi va pastga qulashi bilan boshlandi. Millionlab tonna og‘irlikdagi muz, tosh va loy massasi Lxende-Khola daryosi o‘zanini to‘sib qo‘yib, ulkan tabiiy to‘g‘on hosil qildi.
To‘plangan suv bosimining keskin ortishi natijasida mazkur to‘g‘on yorilib, vodiy bo‘ylab misli ko‘rilmagan vayronkor to‘lqin yopirildi. Ushbu kuchli oqim yo‘lida uchragan barcha inshootlarni, jumladan, Katmandu va Tibetni bog‘lovchi strategik ko‘priklarni, avtomobil yo‘llarini hamda bir nechta yirik elektr stansiyalarini yakson qildi.
Hozirda hududda aloqa va transport qatnovi butunlay uzilgan bo‘lib, qutqaruv ishlari o‘ta murakkab sharoitda olib borilmoqda. Xorijiy sayyohlar va qidiruv ishlari Nepal Turizm vazirligi ofat hududida bo‘lib turgan chet el fuqarolari va ziyoratchilar haqida rasmiy ma’lumot berdi.
O‘tkazilgan tezkor qutqaruv tadbirlari natijasida 621 nafar xorijlik sayyoh xavfli hududlardan xavfsiz joylarga ko‘chirildi. Biroq, vaziyat hali ham xatarli bo‘lib qolmoqda, chunki kamida 320 nafar chet ellik mehmon bilan aloqa o‘rnatishning imkoni bo‘lmayapti.
Ayni paytda maxsus bo‘linmalar va favqulodda xizmatlar xodimlari og‘ir ob-havo sharoitiga qaramay, bedarak yo‘qolganlarni qidirish va qamalda qolganlarga yordam ko‘rsatish operatsiyalarini davom ettirmoqda. Mutaxassislar mintaqada qayta ko‘chkilar sodir bo‘lishi xavfidan ogohlantirmoqda, bu esa qutqaruv ishlarini yanada sekinlashtirmoqda.

Сильное лавинное оползение в северных горных районах Непала и последовавшие за ним разрушительные наводнения стали одной из самых тяжелых природных катастроф в истории региона. Об этом сообщает One.uz.
По последним данным, число погибших в результате этой катастрофы достигло 675 человек, около 3 000 граждан считаются пропавшими без вести. Природная катастрофа полностью разрушила не только населенные пункты и деревни, но и транспортные коридоры международного значения, а также крупные инфраструктурные объекты.
Причины обрушения ледника и наводнения Природная катастрофа началась со смещения и сползания огромной ледниковой массы в горной системе Лангтанг-Лирунг. Миллионы тонн льда, камней и грязи перекрыли русло реки Лхенде-Кола, образовав гигантскую естественную плотину.
В результате резкого роста давления накопленной воды эта плотина прорвалась, и по долине прокатилась беспрецедентная разрушительная волна. Этот мощный поток уничтожил все постройки на своем пути, в том числе стратегические мосты, соединяющие Катманду и Тибет, автомобильные дороги, а также несколько крупных электростанций.
В настоящее время связь и транспортное сообщение в регионе полностью прерваны, спасательные работы ведутся в крайне сложных условиях. Иностранные туристы и поисковые работы Министерство туризма Непала предоставило официальную информацию о гражданах других стран и паломниках, находящихся в зоне бедствия.
В результате проведенных экстренных спасательных мероприятий 621 иностранный турист был эвакуирован из опасных зон в безопасные места. Однако ситуация по-прежнему остается опасной, поскольку связь с как минимум 320 иностранными гостями установить не удалось.
В настоящее время специальные подразделения и сотрудники служб чрезвычайных ситуаций, несмотря на сложные погодные условия, продолжают операции по поиску пропавших без вести и оказанию помощи застрявшим людям. Эксперты предупреждают о риске повторных оползней в регионе, что еще больше замедляет спасательные работы.