Minsk shahrida O‘zbekiston Respublikasi va Belarus Respublikasi o‘rtasidagi harbiy hamkorlikni yanada mustahkamlash masalalariga bag‘ishlangan muhim uchrashuv bo‘lib o‘tdi. Bu haqda One.uz xabar beradi.
MDH Ijroiya qo‘mitasi matbuot xizmatining xabar berishicha, muloqot doirasida ikki davlatning mudofaa sohasidagi aloqalarini rivojlantirish istiqbollari ko‘rib chiqildi. Muzokaralarda Belarus Mudofaa vaziri Viktor Xrenin hamda O‘zbekistonning Belarusdagi Favqulodda va Muxtor elchisi, shuningdek, MDH ustav organlari huzuridagi doimiy vakolatli vakili Nuriddin Mamajonov ishtirok etdi.
Harbiy sohadagi yangi qadamlar: Minskdagi muloqotda nimalar muhokama qilindi? Uchrashuv davomida tomonlar mudofaa va xavfsizlik masalalari bo‘yicha quyidagi muhim jihatlarga e’tibor qaratishdi: Harbiy hamkorlik istiqbollari: Tomonlar O‘zbekiston va Belarus o‘rtasidagi harbiy hamkorlikning bugungi holatini ko‘rib chiqib, uni yanada mustahkamlash va yangi bosqichga olib chiqish imkoniyatlarini atroflicha muhokama qildilar; Aloqalarning kengayishiga ishonch: Uchrashuv ishtirokchilari ikki davlat o‘rtasidagi harbiy sheriklik kelgusida ham izchil ravishda kengayib borishiga qat’iy ishonch bildirdilar; Yo‘nalishlar va kelishuvlar tafsiloti: Qayd etilishicha, imzolanishi kutilayotgan kelishuvlarning aniq bandlari va amaliy hamkorlik yo‘nalishlarining batafsil tafsilotlari hozircha oshkor qilinmagan.

В Минске состоялась важная встреча, посвященная вопросам дальнейшего укрепления военного сотрудничества между Республикой Узбекистан и Республикой Беларусь. Об этом сообщает One.uz.
Как сообщает пресс-служба Исполнительного комитета СНГ, в ходе переговоров были рассмотрены перспективы развития отношений двух государств в сфере обороны. В обсуждениях приняли участие министр обороны Беларуси Виктор Хренин, а также чрезвычайный и полномочный посол Узбекистана в Беларуси, постоянный представитель при уставных органах СНГ Нуритдин Мамеджанов.
Новые шаги в военной сфере: что обсуждалось на переговорах в Минске? В ходе встречи стороны обратили внимание на следующие важные аспекты в области обороны и безопасности: Перспективы военного сотрудничества: Стороны рассмотрели текущее состояние военного сотрудничества между Узбекистаном и Беларусью, а также всесторонне обсудили возможности его дальнейшего укрепления и перехода на новый уровень; Уверенность в расширении связей: Участники встречи выразили твердую уверенность в том, что военное партнерство между двумя государствами будет последовательно расширяться и в будущем; Детали направлений и соглашений: Отмечается, что конкретные пункты ожидаемых к подписанию соглашений и подробные детали направлений практического сотрудничества на данный момент не разглашаются.