O‘zbekiston mustaqilligining 35 yilligi munosabati bilan AQSHning Sietl shahri, Oregon shtati va Vashington, D.C. Bu haqda One.uz xabar beradi.
hududlarida 2026 yil 1 sentyabr rasman «O‘zbekiston Mustaqilligi kuni» deb e’lon qilindi. Bu qaror, ikki davlat orasidagi do‘stlik va hamkorlikni resmen tasdiqlash, O‘zbekistonning taraqqiyot yo‘li va xalqaro maydondagi o‘rni haqida xabar berish maqsadida qabul qilindi.
Hujjatlarda O‘zbekiston mustaqillikka erishganidan buyongi 35 yil davomida amalga oshirilgan iqtisodiy, ijtimoiy va siyosiy islohotlar, shuningdek, dunyo jahonida respettga erishgan natijalar ko‘rsatilgan. Shuningdek, O‘zbekiston va AQSH o‘rtasida savdo, investitsiya, texnologiya, ta’lim, turizm va madaniy almashinuvlar sohalarida hamkorlikning rivojlanishiga alohida e’tibor qaratilgan.
Sietl shahridagi proklamatsiya Sietl meri Keti B. Uilson tomonidan imzolangan proklamatsiyada O‘zbekistonning Markaziy Osiyodagi stratijik o‘rni, iqtisodiy salohiyati va Sietl shahrida mavjud bo‘lgan texnologiya va innovatsiya markazlari bilan hamkorlik imkoniyatlari ta’kidlandi.
Hujjatda, ikki shahar orasidagi madaniy almashinuvlar, universitetlar va biznes dasturlari bilan bog‘liq dasturlarning rivojlanishini ham ko‘rishga yo‘naltirilgan. Oregon shtati va Vashington, D.C.
hujjatlari Oregon gubernatori Tina Kotek tomonidan imzolangan proklamatsiyada shtat aholisiga bu sanani birgalikda nishonlashga chaqirildi. Hujjat Oregon davlat kotibi Tobias Rid tomonidan ham tasdiqlangan.
Vashington, D.C. meri Myuriel Bauzer tomonidan imzolangan hujjatda esa poytaxt hududidagi diplomatik va madaniy tadbirlar orqali O‘zbekiston mardani va AQSH aholi o‘rtasidagi o‘zaro tushunishni chuqurlandirish maqsadi ifodalangan.
Barcha hujjatlarda O‘zbekistonning 35 yil mustaqillik yo‘li — erkin bozor reformalari, banc ta’minoti, o‘rganish tizimi yangilanishi va energiya sohasidagi yashil o‘sish — resmen tan olingan. Bu e’lonlar, ikki taraflaq munosabatlarni mustahkamlashtirish, aholilarni ma’lumotlash va kelajakdagi loyihalar uchun asos yaratish maqsadida qabul qilindi.

В связи с 35-летием независимости Узбекистана в городе Сиэтл, штате Орегон и Вашингтоне, округ Колумбия, США. Об этом сообщает One.uz.
В указанных регионах 1 сентября 2026 года официально объявлено «Днем независимости Узбекистана». Это решение было принято с целью официально подтвердить дружбу и сотрудничество между двумя государствами, а также информировать о пути развития Узбекистана и его месте на международной арене.
В документах отмечены экономические, социальные и политические реформы, реализованные за 35 лет с момента обретения независимости Узбекистаном, а также результаты, получившие признание в мире. Особое внимание уделено развитию сотрудничества между Узбекистаном и США в сферах торговли, инвестиций, технологий, образования, туризма и культурного обмена.
Прокламация в городе Сиэтл В прокламации, подписанной мэром Сиэтла Кэти Б. Уилсон, подчеркнуто стратегическое положение Узбекистана в Центральной Азии, его экономический потенциал и возможности сотрудничества с центрами технологий и инноваций, существующими в городе Сиэтл.
В документе также направлен акцент на развитие культурного обмена между двумя городами, а также программ, связанных с университетами и бизнес-программами. Штат Орегон и Вашингтон, округ Колумбия.
Документы В прокламации, подписанной губернатором Орегона Тиней Котек, жителей штата призвали совместно отмечать эту дату. Документ также был подтвержден государственным секретарем Орегона Тобиасом Ридом.
В документе, подписанном мэром Вашингтона, округ Колумбия, Мюриэль Баузер, выражена цель углубления взаимопонимания между народами Узбекистана и США посредством дипломатических и культурных мероприятий в столице.
Во всех документах официально признан 35-летний путь независимости Узбекистана — рыночные реформы, банковское обеспечение, обновление системы образования и «зеленый» рост в энергетическом секторе. Эти провозглашения приняты с целью укрепления двусторонних отношений, информирования населения и создания основы для будущих проектов.
35-летие независимости Узбекистана четко отражает статус страны, завоевавшей уважение в международных отношениях в современном мире.