Okean tubida yangraydigan sirli kit ovozlari haligacha insoniyat uchun yechilmagan jumboq bo‘lib qolmoqda. Bu haqda One.uz xabar beradi.
Ammo olimlar sun’iy intellekt yordamida ularning o‘zaro muloqotini tushunishga tobora yaqinlashmoqda. Ayniqsa, beluga kitlari turli chaqiriqlar va ovozlar orqali bir-biri bilan faol aloqa qilishi bilan ajralib turadi.
Tadqiqotlarga ko‘ra, ularning ayrim ovozlari ijtimoiy munosabatlar va guruhdagi muloqot bilan bog‘liq bo‘lishi mumkin. Hozir olimlar minglab soatlik audioyozuvlarni sun’iy intellekt yordamida tahlil qilmoqda.
AI inson qulog‘i payqashi qiyin bo‘lgan takrorlanuvchi ovozlar va qonuniyatlarni aniqlashga yordam bermoqda. Biroq olimlar hali kitlar «tili»ni to‘liq tarjima qilishgani yo‘q.
Shunga qaramay, bu tadqiqotlar kelajakda dengiz jonzotlarining sirli muloqotini yaxshiroq tushunish va ularni muhofaza qilishga yordam berishi mumkin. Balkim, insonlar kitlar bilan gaplasha olmas, ammo ularning ovozlaridagi yashirin ma’nolarni anglashga har qachongidan ham yaqinlashmoqda.

Загадочные звуки китов, звучащие на дне океана, по-прежнему остаются неразгаданной загадкой для человечества. Об этом сообщает One.uz.
Однако с помощью искусственного интеллекта учёные всё ближе подходят к пониманию их взаимодействия. В частности, белухи выделяются тем, что активно общаются друг с другом с помощью различных призывов и звуков.
Согласно исследованиям, некоторые из их звуков могут быть связаны с социальными отношениями и общением внутри группы. Сейчас учёные анализируют тысячи часов аудиозаписей с помощью искусственного интеллекта.
ИИ помогает выявлять повторяющиеся звуки и закономерности, которые трудно уловить человеческому уху. Однако учёные пока не смогли полностью «перевести» язык китов.
Тем не менее эти исследования могут помочь в будущем лучше понять загадочное общение морских обитателей и защитить их. Возможно, люди не смогут разговаривать с китами, но они всё ближе подходят к пониманию скрытых смыслов в их звуках.