Hurmuz bo‘g‘ozida ulkan supertanker dengiz minalariga yo‘liqib portlab ketdi. Bu haqda One.uz xabar beradi.
Voqea bo‘g‘ozning janubiy qismida yuzaga keldi va Eronning Islom inqilobi qo‘riqchilari korpusi (KSIR) matbuot xizmati tomonidan rasmiy tasdiqlandi. Xabarda tanker Eron tomoni bilan kelishmagan holda «noqonuniy yo‘nalish» orqali suzib o‘tishga uringan va ketma-ket ikkita minaga duch kelgani qayd etilgan.
Kuchli portlash natijasida bortda yong‘in kelib chiqqan va kema to‘liq to‘xtatilgan. Hozircha jarohatlanganlar, halok bo‘lganlar, kemaning qaysi davlatga tegishli ekani va ekipaj a’zolarining taqdiri bo‘yicha aniq ma’lumot yo‘q.
KSIRning qat’iy ogohlantirish Eron Harbiy-dengiz kuchlari belgilangan qonun-qoidalarni buzib, bo‘g‘ozdan noqonuniy o‘tishga uringan har qanday xorijiy kemani xuddi shunday ayanchli taqdir kutishini yana bir bor keskin ogohlantirdi. Bu ultimatum mintaqadagi kuchli kuzatuv va nazorat tizimini ko‘rsatib berdi.
Mintaqadagi keskinlikning orttirilishi Mazkur voqea Fors ko‘rfazidagi anchadan beri kuchayib borayotgan harbiy-siyosiy to‘qnashuvlarning navbatdagi bosqichi bo‘ldi. Bundan avval ham Eron harbiylari Hurmuz bo‘g‘ozidagi AQSH harbiy kemalari yo‘nalishi bo‘ylab raketa zarbalari bergan.
Shuningdek, mintaqadagi keskinlik doirasida AQSHning Iordaniya hududida joylashgan «Qirol Husayn» va «Al-Azraq» aviabazalariga ham hujumlar uyushtirilgan. Bu hodisalar mintaqaviy xavfsizlikka uchraydigan ta’sirni yana bir bor mustahkamladi.

В Ормузском проливе крупный супертанкер столкнулся с морскими минами и взорвался. Об этом сообщает One.uz.
Инцидент произошел в южной части пролива и был официально подтвержден пресс-службой Корпуса стражей исламской революции (КСИР). В сообщении отмечается, что танкер пытался пройти через «незаконный маршрут» без согласования с иранной стороной и столкнулся с двумя минами подряд.
В результате мощного взрыва на борту возник пожар, и судно было полностью остановлено. На данный момент отсутствуют точные данные о пострадавших, погибших, стране регистрации судна и судьбе членов экипажа.
Жесткое предупреждение КСИР Военно-морские силы Ирана вновь резко предупредили, что любое иностранное судно, пытающееся незаконно пройти через пролив, нарушая установленные правила, ожидает такая же трагическая участь. Это ультиматум продемонстрировал мощную систему наблюдения и контроля в регионе.
Эскалация напряженности в регионе Данный инцидент стал новым этапом продолжающегося уже давно военно-политического противостояния в Персидском заливе. Ранее иранские военные наносили ракетные удары по американским военным кораблям в Ормузском проливе.
Кроме того, в рамках эскалации напряженности в регионе были совершены атаки на американские авиабазы «Король Хусейн» и «Аль-Азрак», расположенные на территории Иордании. Эти события вновь подтвердили угрозу для региональной безопасности.