Ukraina prezidenti Vladimir Zelenskiy Rossiya havo hududini fuqarolik aviatsiyasi uchun butunlay xavfli deb topgan holda barcha aviakompaniyalar, sug'urta tashkilotlari va Rossiya aeroportlaridan foydalanuvchi tuzilmalarga shoshilinch bayonot bilan murojaat qildi. Bu haqda One.uz xabar beradi.
Zelenskiy Rossiya osmonida dronlar sonining keskin ortib borishi sababli ushbu hudud amalda parvozlar uchun de-fakto yopilmoqda deb aytdi. Ukraina rahbari o'z bayonotida xalqaro hamjamiyatni ogohlantirib, Rossiya havo hududidan foydalanayotgan har bir aviakompaniya va sug'urtachining xavf darajasini hisobga olishi kerakligini ta'kidladi.
Zelenskiy Ukraina fuqarolik aviatsiyasining hech kimga tahdid solmaydiganini, lekin Rossiya hukumati o'z boshlagan urush natijasida o'z osmonini de-fakto yopmoqda deb bildirdi. Uning qarashiga, Rossiya osmonida xavfsiz daqiqalar tugagan va begunoh insonlar hayotiga xavf tug'dirilgani uchun sheriklarni shoshilinch ogohlantirish zarur bo'lgan.
Diplomatik choralar va ogohlantirishlar Kiyev diplomatik va xalqaro kanallar orqali choralar ko'rmoqda. Ukraina prezidenti Kiyev va Moskvada faoliyat yuritayotgan xorijiy elchilarni ushbu xavf to'g'risida o'z hukumetlariga xabar berishga chaqirdi.
Ayniqsa, Moskva, Sankt-Peterburg va boshqa yirik Rossiya shaharlariga muntazam parvozlar amalga oshiruvchi aviakompaniyalarga jiddiy ogohlantirish berildi. Tashqi ishlar vazirligi va tegishli idoralar xalqaro aviatsiya va xavfsizlik tuzilmalariga Rossiya osmonidagi real xavflar haqida to'liq ma'lumotnomalar taqdim etadi.

Президент Украины Владимир Зеленский обратился с экстренным заявлением ко всем авиакомпаниям, страховым организациям и структурам, использующим российские аэропорты, заявив, что воздушное пространство России полностью опасно для гражданской авиации. Об этом сообщает One.uz.
Зеленский заявил, что из-за резкого увеличения количества дронов в небе над Россией данная область фактически закрывается для полетов de facto. Глава Украины предупредил международное сообщество, подчеркнув, что каждая авиакомпания и страховая компания, использующая воздушное пространство России, должна учитывать уровень риска.
Зеленский заявил, что гражданская авиация Украины не представляет угрозы никому, однако правительство России de facto закрывает собственное воздушное пространство в результате начатой им войны. По его мнению, безопасные минуты в небе над Россией закончились, и поскольку возникает угроза жизни невинных людей, необходимо срочно предупредить партнеров.
Дипломатические меры и предупреждения Киев предпринимает шаги через дипломатические и международные каналы. Президент Украины призвал иностранных послов, работающих в Киеве и Москве, уведомить свои правительства об этой угрозе.
В частности, серьезное предупреждение было адресовано авиакомпаниям, осуществляющим регулярные рейсы в Москву, Санкт-Петербург и другие крупные российские города. Министерство иностранных дел и соответствующие ведомства предоставят международным авиационным и органам безопасности полетов полные документы о реальных угродах в воздушном пространстве России.