Financial Times nashri o'z manbalariga tayanib bu haqida xabar berdi. Mask bu qarorni Ukrainaning avvalgi Mudofaa vaziri Mixail Fyodorov bilan bo'lgan suhbatda e'lon qilgan.
Biroq u bu o'zgarishning o'tkazib yuborilmas sharti sifatida AQSH Oq uyi ma'muriyatining rasmiy tasdiqlashini ko'rsatdi. Cheklovlar va diplomatik bosim Uzoq vaqt davomida Ilon Mask Ukrainaga o'z mamlakati chegarasidan tashqarida, ayniqsa Rossiya ichidagi obyektlarga hujumlarda Starlinkdan foydalanishni qat'iyan taqiqlagani ma'lum.
Bu holatni o'zgartirish uchun Ukrainaning rahbari Vladimr Zelenskiy shaxsiy harakatga ko'chdi. The Atlantic maqolasi muvofiqiyati bilan iyul oyida Zelenskiy AQSH prezidenti Donald Trampga murojaat qilib, Maskni qarorini qayta ko'rib chiqishga undashni so'ragan edi.
Hozirgacha Fyodorov hamda Ilon Mask o'zlari o'rtasidagi kelishuv haqida rasmiy izoh bermadilar. Davlat mukofoti va munosabatlar Kiyev va amerikalik tadbirkor o'rtasidagi munosabatlar o'zgarib borayotgani kuzatilmoqda.
O'tgan hafta Vladimr Zelenskiy Ilon Maskga Ukrainaning eng yuqori mukofotlaridan biri bo'lgan "Ozodlik" ordenini taqdim etdi. Bu mukofot Maskning inson hayoti va erkinligini himoya qilishdagi xizmatlari, shuningdek Ukrainaning AQSH bilan munosabatlarini rivojlantirishga qo'shgan hissasi uchun berilgan.

Американский миллиардер Илон Маск выразил согласие разрешить Украине использовать систему Starlink для ударов по целям на территории России. Об этом сообщает One.uz.
Об этом сообщило издание Financial Times, ссылаясь на свои источники. Маск объявил об этом решении в ходе разговора с бывшим министром обороны Украины Михаилом Фёдоровым.
Однако он указал официальное подтверждение со стороны администрации Белого дома США как непременное условие для этого изменения. Ограничения и дипломатическое давление Долгое время было известно, что Илон Маск категорически запрещал Украине использовать Starlink для атак на объекты за пределами своей страны, особенно внутри России.
Чтобы изменить эту ситуацию, лидер Украины Владимир Зеленский предпринял личные шаги. Согласно статье The Atlantic, в июле Зеленский обратился к президенту США Дональду Трампу с просьбой убедить Маска пересмотреть своё решение.
На данный момент ни Фёдоров, ни Илон Маск не дали официального комментария о достигнутом между ними соглашении. Государственная награда и отношения Наблюдается изменение отношений между Киевом и американским предпринимателем.
На прошлой неделе Владимир Зеленский вручил Илону Маску один из высших наград Украины — орден «Свобода». Эта награда была присуждена за заслуги Маска в защите человеческой жизни и свободы, а также за его вклад в развитие отношений Украины с США.