O‘zbekiston Respublikasi mustaqilligining navbatdagi yilligi munosabati bilan Hindiston poytaxti Nyu-Dehli shahridagi dunyoga mashhur Qutb Minor tarixiy obidasi mamlakatimiz bayrog‘i ranglari bilan yoritildi. Bu haqda One.uz xabar beradi.
Mazkur madaniy tadbir doirasida YUNESKOning Butunjahon merosi ro‘yxatiga kiritilgan ushbu muhtasham minora maxsus chiroqlar va lazer proyeksiyalari yordamida moviy, oq va yashil ranglarga burkandi. Ushbu tashabbus O‘zbekiston va Hindiston o‘rtasidagi ko‘p asrlik do‘stlik, strategik sheriklik va o‘zaro yuksak hurmatning ramziy ifodasi sifatida amalga oshirildi.
Tarixiy obidada mustaqillik shukuhi Nyu-Dehli markazida qad ko‘targan va islom me’morchiligining noyob namunasi hisoblangan Qutb Minor majmuasining O‘zbekiston bayrog‘i ranglarida tovlanishi xalqaro hamjamiyat e’tiborini tortdi. Tungi vaqtda amalga oshirilgan ushbu yorqin namoyishda nafaqat davlatimiz bayrog‘i, balki mustaqillik bayramiga bag‘ishlangan maxsus ramziy belgilar ham aks ettirildi.
Bu kabi tadbirlar ikki davlat o‘rtasidagi diplomatik aloqalar yangi bosqichga ko‘tarilganidan va madaniy hamkorlik mustahkamlanib borayotganidan dalolat beradi. Mazkur voqea Hindistonda istiqomat qilayotgan vatandoshlarimiz va u yerda tahsil olayotgan talabalar uchun ham katta faxr manbai bo‘ldi.
Dunyoning eng baland g‘ishtli minoralaridan biri hisoblangan ushbu inshootda O‘zbekiston ramzlarining namoyish etilishi mamlakatimizning xalqaro maydondagi nufuzi tobora yuksalib borayotganini yana bir bor tasdiqladi. Hindiston hukumati tomonidan ko‘rsatilgan ushbu ehtirom o‘zbek xalqiga bo‘lgan samimiy munosabatning yorqin namunasidir.
Madaniy va tarixiy aloqalar ko‘prigi O‘zbekiston va Hindiston xalqlarini ko‘p asrlik tarixiy rishtalar, o‘xshash urf-odatlar va boy madaniy meros birlashtirib turadi. Qutb Minor majmuasining o‘zi ham Markaziy Osiyo me’morchiligi an’analari bilan uzviy bog‘liq bo‘lib, bu yerda o‘zbek xalqi ajdodlarining izlari yaqqol seziladi.
Shu bois, ushbu tarixiy maskanda mustaqillik bayramining nishonlanishi o‘ziga xos mantiqiy asosga ega. Xalqaro miqyosda o‘tkazilayotgan bunday tadbirlar ikki mamlakat xalqlari o‘rtasidagi do‘stlikni yanada mustahkamlashga xizmat qiladi.
Davlatimiz ramzlarining jahonning mashhur obidalarida aks etishi har bir o‘zbekistonlik qalbida g‘urur va iftixor tuyg‘ularini uyg‘otadi. Bu kabi loyihalar kelgusida turizm va madaniy almashinuv sohalarida yangi imkoniyatlar ochishiga xizmat qilishi shubhasiz.
O‘zbekiston mustaqilligi bayrami munosabati bilan tashkil etilgan ushbu tantanali namoyish nafaqat bayramona kayfiyat ulashdi, balki ikki qardosh xalqning birdamligini butun dunyoga ko‘rsatdi. Tarixiy obida poyida aks etgan yorqin ranglar O‘zbekistonning porloq kelajagi va xalqaro hamkorlikdagi barqaror o‘rnini ifodalaydi.

В честь очередной годовщины независимости Республики Узбекистан знаменитый исторический памятник Кутуб-Минар в столице Индии Нью-Дели был освещён цветами флага нашей страны. Об этом сообщает One.uz.
В рамках данного культурного мероприятия этот величественный минарет, внесённый в список Всемирного наследия ЮНЕСКО, с помощью специальных светильников и лазерных проекций окрасился в синий, белый и зелёный цвета. Такое световое шоу было организовано как символическое выражение многовековой дружбы, стратегического партнёрства и взаимного глубокого уважения между Узбекистаном и Индией.
Иллюминация исторического памятника
Кутуб-Минар, расположенный в центре Нью-Дели и считающийся выдающимся образцом исламской архитектуры, озарился в цветах флага Узбекистана, привлекая внимание международного сообщества. В ходе этого яркого ночного представления были продемонстрированы не только государственный флаг нашей страны, но и специальные символические знаки, посвящённые празднованию независимости.
Подобные мероприятия свидетельствуют о том, что дипломатические отношения между двумя странами вышли на новый уровень, а культурное сотрудничество укрепляется. Это событие стало источником большой гордости для наших соотечественников, проживающих в Индии, а также для студентов, обучающихся там.
Освещение одного из самых высоких кирпичных минаретов в мире символами Узбекистана ещё раз подтвердило растущее влияние нашей страны на международной арене. Это проявление уважения со стороны правительства Индии является ярким примером искреннего отношения к узбекскому народу.
Мост культур и истории
Народы Узбекистана и Индии связаны многовековыми историческими узами, схожими традициями и богатым культурным наследием. Сам комплекс Кутуб-Минар тесно связан с архитектурными традициями Центральной Азии, и здесь можно ощутить следы предков узбекского народа.
Поэтому illumination этого исторического памятника в честь Дня независимости имеет своё логическое обоснование. Такие международные мероприятия способствуют дальнейшему укреплению дружбы между народами двух стран.
Отображение символов нашей страны на знаменитых памятниках мира вызывает чувство гордости и pride в сердце каждого узбекистанца. Такие проекты несомненно будут способствовать созданию новых возможностей в сфере туризма и культурного обмена в будущем.
Этот впечатляющий показ, организованный в честь празднования независимости Узбекистана, не только создал festive атмосферу, но и показал всему миру единство двух братских народов. Яркие цвета, отразившиеся на историческом памятнике, символизируют светлое будущее Узбекистана и его устойчивое положение в международном сотрудничестве.