AQSHda istiqomat qilayotgan o‘zbekistonliklar Nyu-Yorkning qoq markazi — Manhettenda O‘zbekiston Respublikasi davlat mustaqilligining navbatdagi yilligini katta tantana bilan nishonladi. Bu haqda One.uz xabar beradi.
Dunyo moliya markazi hisoblangan Uoll-strit va mashhur «Bouling Grin» xiyoboni yaqinida O‘zbekiston davlat bayrog‘i qad rostladi. Tadbirga AQSHdagi o‘zbek diasporasi vakillari, diplomatlar, faol yoshlar hamda ko‘plab xorijlik mehmonlar ishtirok etdi.
O‘zbekiston davlat madhiyasi sadolari ostida bayrog‘imiz yuqoriga ko‘tarildi. Madaniy dastur va namoyishlar Tadbir davomida milliy liboslardagi raqqosalar milliy raqslarimizni ijro etib, Nyu-York aholisi va sayyohlarda katta qiziqish uyg‘otdi.
Shuningdek, o‘zbek milliy madaniyati, betakror adras va zarbof liboslar hamda milliy hunarmandchilik buyumlari namoyish etildi. Bu voqea xorijda yashayotgan vatandoshlarimizning o‘zaro jipsligi, milliy o‘zlikni asrash va ona Vatanga bo‘lgan cheksiz mehr-muhabbatini yana bir bor namoyon etdi.
Nyu-Yorkning osmono‘par binolari orasida hilpiragan bayrog‘imiz butun dunyoga o‘zbek madaniyati va mustaqilligining ulug‘vorligini ko‘rsatdi.

Узбекистанцы, проживающие в США, с большой торжественностью отметили очередной годовщину государственной независимости Республики Узбекистан в самом центре Нью-Йорка — на Манхэттене. Об этом сообщает One.uz.
Вблизи Уолл-стрит, считающегося мировым финансовым центром, и знаменитой улицы «Болинг-Грин» было поднят государственный флаг Узбекистана. В мероприятии приняли участие представители узбекской диаспоры в США, дипломаты, активная молодёжь и многочисленные иностранные гости.
Под звуки государственного гимна Узбекистана наш флаг был поднят вверх. Культурная программа и представления В ходе мероприятия танцоры в национальных костюмах исполнили наши народные танцы, вызвав большой интерес у жителей и туристов Нью-Йорка.
Также были представлены узбекская национальная культура, уникальная одежда и изделия народного промысла. Это событие вновь продемонстрировало сплочённость наших соотечественников, живущих за рубежом, сохранение национальной идентичности и безграничную любовь к Родине.
Наш флаг, развевавшийся среди небоскрёбов Нью-Йорка, показал всему миру величие узбекской культуры и независимости.