Rossiya transport xizmatlari Ukraina tomonidan kelib chiqayotgan xavf-xatarlar fonida kuchaytirilgan tayyorgarlik holatiga o‘tkazildi. Bu haqda One.uz xabar beradi.
Transport vazirligi rahbari Nikitin Kiyev tomonidan bildirilayotgan barcha tahdidlar inobatga olinayotganini, shuningdek, aeroportlar xavfsizligi va parvozlar xavfsizligi talablari tizimli ravishda takomillashtirilayotganini ma’lum qildi. U, har bir tahdidga aniq javob borligini, shuningdek, terrorchilar tomonidan yangrayotgan har qanday xavfga mos ravishda harakat qilinishini ta’kidlagan.
Shu sababli, transport tizimining barqaror ishlashini ta’minlash maqsadida kuch tuzilmalari bilan maxsus muvofiqlashtirish mexanizmi yo‘lga qo‘yilgan. Ushbu mexanizm ichida idoralararo aloqa, qatnovlar barqarorligi va havo hududi nazorati qadriyatga ega bo‘lishi ta’kidlandi.
Transport vazirligi Rossiya Mudofaa vazirligi va Rosgvardiya bilan yaqin hamkorlikda ishlayapti, shu jumladan aeroportlar atrofida havo hujumidan mudofaa va radioelektron kurash vositalarining integratsiyasi kuchaytirilmoqda. So‘nggi paytlarda uchuvchisiz uchoqlar (dronlar) hujumlari tufayli Rossiyaning yirik shaharlari aeroportlarida vaqtinchalik «Kovyor» rejimi joriy etilib, reyslar kechiktirilishi holatlari tez-tez kuzatilmoqda.
Kiyevning Rossiya havo qatnovlarini butunlay to‘xtatish haqidagi ritorikasi esa transport xavfsizligi masalasini ikki davlat qarama-qarshiligining eng muhim nuqtalaridan biriga aylantirdi. Rossiya transport va mudofaa tizimlari kuchaytirilgan xavfsizlik choralari orqali fuqarolik aviatsiyasini to‘liq himoya qila oladimi yoki Kiyevning bosimi parvozlar tizimida jiddiy inqirozni keltirib chiqaradimi?
Bu savol hozirgi kunda jahon aviatsiyasining barqarorligi va xavfsizligi masalasi uchun muhim o‘rin tutadi.

Транспортные службы России переведены в режим повышенной готовности на фоне угроз со стороны Украины. Об этом сообщает One.uz.
Глава Минтранса Никитин заявил, что все угрозы со стороны Киева учитываются, а также что требования безопасности аэропортов и полетов системно совершенствуются. Он подчеркнул, что на каждую угрозу есть конкретный ответ, а также что действия предпринимаются в соответствии с любыми угрозами со стороны террористов.
В связи с этим, для обеспечения устойчивой работы транспортной системы создан специальный механизм согласования с силовыми структурами. Подчеркнулось, что в рамках данного механизма имеют значение межведомственное взаимодействие, устойчивость перевозок и контроль воздушного пространства.
Минтранс тесно сотрудничает с Министерством обороны России и Росгвардией, в том числе усиливается интеграция средств противовоздушной обороны и радиоэлектронной борьбы вблизи аэропортов. В последнее время из-за атак беспилотных летательных аппаратов (дронов) в аэрепортах крупных городов России часто наблюдается временное введение режима «Ковдор» и задержки рейсов.
Риторика Киева о полном прекращении российских воздушных перевозок превратила вопрос транспортной безопасности в одну из ключевых точек противостояния двух государств. Сможет ли Россия полностью защитить гражданскую авиацию с помощью усиленных мер безопасности в транспортных и оборонных системах, или давление Киева приведет к серьезному кризису в системе полетов?