Vladivostok shahrida bo‘lib o‘tgan Sharqiy iqtisodiy forum doirasida elektron tijorat va marketing sohasida ulkan natija qayd etildi. Bu haqda One.uz xabar beradi.
Xitoylik taniqli strimer Dandan (Yan Junsin) forum maydonchasidan turib amalga oshirgan jonli efirlari orqali bir milliard rubldan, ya’ni qariyb 11 million dollardan ziyod qiymatdagi Rossiya mahsulotlarini sotishga erishdi. Rossiya eksport markazi rahbariyati ushbu ko‘rsatkich kutilgan barcha rejalarni to‘liq oqlaganini va onlayn savdo festivali doirasida yangi rekord o‘rnatilganini ma’lum qildi.
Savdo jarayonining misli ko‘rilmagan sur’atlari Xitoylik blogerning jonli efir formati an’anaviy eksport va reklama usullaridan bir necha barobar samaraliroq ekanini amalda isbotladi. Savdolar boshlanganidan so‘ng dastlabki besh daqiqa ichidayoq 17 million rubllik mahsulotlar to‘liq sotib bo‘lindi.
To‘rt kun davom etgan onlayn festival yakunida umumiy savdo hajmi bir milliard rubllik marrani zabt etdi. Bu ko‘rsatkich bloger oldiga qo‘yilgan asosiy vazifa bo‘lib, u o‘ziga yuklatilgan rejani yuz foizga bajardi.
Shuni ta’kidlash joizki, savdo hajmi faqatgina jonli efir vaqtida o‘sib qolmasdan, strimer tomonidan tunda e’lon qilingan qo‘shimcha video lavhalar orqali ham davom etdi. Bu esa zamonaviy raqamli marketingning iste’molchilar ruhiyatiga ta’sir qilish kuchi naqadar yuqori ekanligidan dalolat beradi.
Xitoy auditoriyasining Rossiya tovarlariga qiziqishi Elektron savdo festivali o‘zining qamrovi va mahsulotlar xilma-xilligi bilan ko‘pchilikning e’tiborini tortdi. Dandan taqdimot uchun mahsulotlarni shaxsan o‘zi saralab olib, Vladivostokdagi maxsus maydonchadan turib uzluksiz yetti soat davomida jonli efir olib bordi.
Ushbu translyatsiyani 30 milliondan ortiq xitoylik foydalanuvchi kuzatib bordi. Mazkur onlayn tadbirda Rossiyaning 50 dan ortiq hududidan 130 dan ziyod ishlab chiqaruvchi kompaniya ishtirok etdi.
Ular iste’molchilarga 250 dan ortiq turdagi turli mahsulotlarni taklif etishdi. Ushbu loyiha davlat darajasidagi eksport strategiyasining ajralmas qismi bo‘lib, milliy brendlarni xorijda ommalashtirish maqsadida ishlab chiqilgan.
Dandan va Rossiya eksport markazi o‘rtasidagi hamkorlik 2024-yildan buyon muvaffaqiyatli davom etib kelmoqda. Bugungi kunga kelib, bunday sheriklik yirik transchegaraviy elektron savdo ko‘prigiga aylandi.
Millionlab tomoshabinlarga ega blogerlar orqali mahsulot sotish tizimi kelajakda an’anaviy savdo do‘konlari o‘rnini egallashi ehtimoli yuqori baholanmoqda.

В рамках Восточного экономического форума, прошедшего во Владивостоке, был достигнут значительный результат в сфере электронной коммерции и маркетинга. Об этом сообщает One.uz.
Известный китайский стример Даньдань (Ян Цзюньсинь), проводя прямые трансляции с площадки форума, продал товары российского производства на сумму более одного миллиарда рублей, что составляет почти 11 миллионов долларов. Руководство Российского экспортного центра сообщило, что данный показатель полностью оправдал все ожидания и установил новый рекорд в рамках онлайн-ярмарки.
Невиданная скорость продаж Формат прямых трансляций китайского блогера на практике доказал свою многократную эффективность по сравнению с традиционными методами экспорта и рекламы. Уже в первые пять минут после начала продаж были распроданы товары на сумму 17 миллионов рублей.
По итогам четырехдневного онлайн-фестиваля общий объем продаж достиг отметки в один миллиард рублей. Этот показатель являлся основной задачей, поставленной перед блогером, и он выполнил план на сто процентов.
Стоит отметить, что объем продаж рос не только во время прямых эфиров, но и продолжался благодаря дополнительным видеороликам, опубликованным стримером ночью. Это свидетельствует о высокой силе воздействия современного цифрового маркетинга на психологию потребителей.
Интерес китайской аудитории к российским товарам Ярмарка электронной коммерции привлекла внимание многих своим масштабом и разнообразием товаров. Даньдань лично отобрал товары для презентации и в течение семи часов без перерыва вел прямую трансляцию со специальной площадки во Владивостоке.
Эту трансляцию наблюдали более 30 миллионов китайских пользователей. В данном онлайн-событии приняли участие более 130 производственных компаний из 50 регионов России.
Они предложили потребителям более 250 видов различных товаров. Данный проект является неотъемлемой частью экспортной стратегии государственного уровня и разработан с целью популяризации национальных брендов за рубежом.
Сотрудничество между Даньданем и Российским экспортным центром успешно продолжается с 2024 года. К настоящему времени такое партнерство превратилось в крупный мост трансграничной электронной коммерции.
Система продажи товаров через блогеров с миллионами подписчиков, по оценкам, с высокой вероятностью займет место традиционных магазинов в будущем.