Afg'onistonda olti yoshli qizning majburiy nikohi bekor qilindi
Afg‘onistonning Hilmand viloyatida olti yoshli qizaloqning 60 yoshli erkakka sotib yuborilishi bilan bog‘liq mudhish voqea sodir bo‘ldi. Bu haqda One.uz xabar beradi.
Oila boshlig‘i o‘z farzandini 200 ming Pokiston rupiyasi evaziga nikohlab bergani aniqlangan. Mahalliy rasmiylarning aralashuvi va sud qarori bilan mazkur g‘ayriinsoniy nikoh bekor qilindi.
Ushbu holat mamlakatda iqtisodiy inqiroz va qashshoqlik sababli bolalar huquqlarining qo‘pol ravishda buzilayotganini yana bir bor tasdiqladi. Garmser tumanida yuz bergan ushbu voqea tafsilotlariga ko‘ra, qizning otasi giyohvandlikka ruju qo‘ygan bo‘lib, moddiy yetishmovchilikni ro‘kach qilib o‘z farzandini keksa yoshli kishiga sotgan.
Viloyat ma’muriyati ushbu holat yuzasidan tekshiruv o‘tkazib, ishni sudga oshirgan. Yakunda nikoh qonunga zid deb topildi va bekor qilindi.
Biroq bunday holatlar viloyatning boshqa hududlarida ham kuzatilayotgani jamoatchilikni tashvishga solmoqda. Bolalar huquqlarining poymol etilishi Xususan, Hilmand viloyatining Nad Ali tumanida ham shunga o‘xshash voqea qayd etildi.
Sakkiz yoshli qizaloqni 80 yoshli qariyaga turmushga berish rejalashtirilgan edi. Mahalliy faollar va rasmiylarning o‘z vaqtida chora ko‘rishi natijasida bu nikohning oldi olindi.
Bu kabi voqealar Afg‘onistonda voyaga yetmagan qizlarning taqdiri jiddiy xavf ostida ekanini ko‘rsatmoqda. Xalqaro tashkilotlar va inson huquqlari himoyachilari Afg‘onistondagi ijtimoiy-iqtisodiy vaziyat yomonlashgani sari voyaga yetmagan bolalarni majburiy nikohlash holatlari ko‘payayotganidan xavotir bildirmoqda.
Qizlarning ta’lim olishdan mahrum etilishi va oilalardagi o‘ta og‘ir qashshoqlik darajasi bunday ayanchli holatlarning asosiy sabablari sifatida ko‘rilmoqda. Mazkur muammolarni bartaraf etish uchun nafaqat ichki nazorat, balki keng ko‘lamli ijtimoiy islohotlar zarurligi ta’kidlanmoqda.

В провинции Хельманд Афганистана произошло чудовищное событие: шестилетнюю девочку продали 60-летнему мужчине. Об этом сообщает One.uz.
Установлено, что глава семьи отдал свою дочь в брак за 200 тысяч пакистанских рупий. Благодаря вмешательству местных официальных лиц и решению суда этот нечеловеческий брак был расторгнут.
Данный случай вновь подтвердил грубое нарушение прав детей в стране из-за экономического кризиса и бедности. Согласно деталям инцидента, произошедшего в округе Гармсер, отец девочки, страдающий наркоманией, продал свою дочь пожилому мужчине, ссылаясь на материальную нужду.
Администрация провинции провела проверку по данному факту и передала дело в суд. В итоге брак был признан противоречащим закону и расторгнут.
Однако подобные случаи наблюдаются и в других районах провинции, что вызывает обеспокоенность общественности. Подрыв прав детей В частности, аналогичный случай был зафиксирован в округе Над Али провинции Хельманд.
Была запланирована свадьба восьмилетней девочки с 80-летним стариком. Благодаря своевременным мерам со стороны местных активистов и официальных лиц этому браку был положен конец.
Подобные инциденты показывают, что судьба несовершеннолетних девочек в Афганистане находится под серьезной угрозой. Международные организации и защитники прав человека выражают обеспокоенность тем, что с ухудшением социально-экономической ситуации в Афганистане растет число случаев принудительного вступления несовершеннолетних в брак.
Основными причинами таких трагических ситуаций считаются лишение девочек права на образование и крайняя степень бедности в семьях. Подчеркивается необходимость не только внутреннего контроля, но и широкомасштабных социальных реформ для решения данных проблем.