Yakshanba kuni ertalab aeroport yaqinidagi havo hududida vulqon kuli aniqlanishi ortidan 209 ta aviareys bekor qilindi yoki boshqa vaqtga ko‘chirildi. Yava va Sumatra orollari oralig‘idagi Sunda bo‘g‘ozida joylashgan ushbu vulqon juma kunidan buyon faollashib, lava va kul sochishda davom etmoqda.
Tabiiy hodisa sababli aeroport faoliyati vaqtincha to‘xtatilib, bu holat 22 mingdan ortiq yo‘lovchining rejalariga ta’sir ko‘rsatdi. Transport vazirligi bergan ma’lumotlarga ko‘ra, parvozlarning cheklanishi asosan Singapur yo‘nalishidagi reyslarda kuzatilgan.
Shuningdek, Doha, Sidney va Kuala-Lumpur kabi yirik shaharlar bilan bog‘lovchi xalqaro parvozlar ham to‘xtatilgan. Mutaxassislar vulqonning hozirgi faolligi sunami xavfini tug‘dirmasligini bildirishgan bo‘lsa-da, aholi salomatligini asrash choralari ko‘rilmoqda.
Xususan, Sog‘liqni saqlash vazirligi hudud aholisiga uydan chiqmaslikni va ko‘chaga chiqqanda albatta himoya niqoblaridan foydalanishni tavsiya qildi. Aholi salomatligi va kundalik hayotdagi qiyinchiliklar Vulqon kuli nafaqat transport tizimiga, balki mahalliy aholining yashash tarziga ham salbiy ta’sir ko‘rsatmoqda.
Shanba kunidan boshlab bir qator ta’lim muassasalarida darslar to‘xtatildi. Bunga o‘quvchilar va aholining ko‘z achishishi hamda nafas olishdagi noqulayliklardan shikoyat qilgani sabab bo‘ldi.
Hatto dengizga chiqadigan baliqchilar ham ko‘zlaridagi kuchli og‘riq tufayli o‘z ishlarini to‘xtatishga majbur bo‘lishgan. Mahalliy aholi vakillari havoda mayda qum donalari kabi chang to‘planib qolgani va hovlilarni har bir necha daqiqada tozalashga to‘g‘ri kelayotganini ta’kidlashmoqda.
Tarixiy xavf va mintaqaning geografik holati Anak-Krakatau vulqoni 1883-yildagi mashhur Krakatau otilishidan so‘ng hosil bo‘lgan bo‘lib, u vaqti-vaqti bilan uyg‘onib turishi bilan ma’lum. Ushbu vulqonning 2018-yildagi faolligi fojiali yakunlangan edi.
O‘shanda vulqonning bir qismi o‘pirilib tushishi natijasida yuzaga kelgan sunami 400 dan ortiq insonning hayotiga zomin bo‘lgan. O‘shanda Sumatra va Yava orollari qirg‘oqlarida yashovchi minglab odamlar o‘z uylarini tashlab ketishga majbur bo‘lishgan edi.
Indoneziya Tinch okeanining "Olov halqasi" deb ataluvchi mintaqasida joylashgan. Bu hududda yer qobig‘ining tektonik harakatlari juda faol bo‘lgani sababli, zilzilalar va vulqon otilishlari tez-tez sodir bo‘lib turadi.
Hozirda mutaxassislar Anak-Krakatau vulqonidagi jarayonlarni sinchkovlik bilan kuzatib bormoqda va xavfsizlik choralarini kuchaytirmoqda.

Извержение вулкана Анак-Кракатау в Индонезии привело к образованию мощного облака вулканического пепла, что вызвало серьезные перебои в авиасообщении. Об этом сообщает One.uz.
В воскресенье утром после обнаружения вулканического пепла в воздушном пространстве вблизи аэропорта было отменено или перенесено 209 авиарейсов. Этот вулкан, расположенный в проливе Сунда между островами Ява и Суматра, активизировался с пятницы и продолжает извергать лаву и пепел.
Из-за природного явления деятельность аэропорта была временно приостановлена, что затронуло планы более чем 22 тысяч пассажиров. Согласно данным Министерства транспорта, ограничения на рейсы наблюдались преимущественно на направлениях в Сингапур.
Кроме того, были приостановлены и международные рейсы, связывающие с крупными городами, такими как Доха, Сидней и Куала-Лумпур. Хотя эксперты заявили, что текущая активность вулкана не создает угрозы цунами, принимаются меры по защите здоровья населения.
В частности, Министерство здравоохранения рекомендовало жителям региона не покидать дома и обязательно использовать защитные маски при выходе на улицу. Здоровье населения и трудности в повседневной жизни Вулканический пепел оказывает негативное влияние не только на транспортную систему, но и на образ жизни местного населения.
Начиная с субботы занятия были приостановлены в ряде учебных заведений. Причиной стали жалобы учащихся и жителей на раздражение глаз и затруднения с дыханием.
Даже рыбаки, выходящие в море, были вынуждены прекратить работу из-за сильной боли в глазах. Представители местного населения отмечают, что в воздухе оседает пыль, напоминающая мелкие песчинки, и приходится убирать дворы каждые несколько минут.
Историческая опасность и географическое положение региона Вулкан Анак-Кракатау образовался после знаменитого извержения Кракатау в 1883 году и известен тем, что периодически просыпается. Активность этого вулкана в 2018 году завершилась трагедией.
Тогда обрушение части вулкана привело к возникновению цунами, унесшего жизни более 400 человек. В тот раз тысячи людей, живших на побережьях островов Суматра и Ява, были вынуждены покинуть свои дома.
Индонезия расположена в Тихом океане в регионе, известном как «Огненное кольцо». В этом районе тектоническая активность земной коры очень высока, поэтому землетрясения и извержения вулканов происходят часто.
В настоящее время эксперты внимательно наблюдают за процессами на вулкане Анак-Кракатау и усиливают меры безопасности.