Yangi tadqiqotlar dunyoda millionerlar soni bo‘yicha yetakchi davlatlarni aniqladi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Global Wealth Databook va Bloomberg tomonidan taqdim etilgan hisobotga ko‘ra, aholisi orasida eng ko‘p millionerlar Shveysariyada yashaydi. Shveysariyada har oltinchi katta yoshdagi shaxs millioner deb hisoblanadi.
Bu holat mamlakatda iqtisodiy barqarorlik, samarali moliyaviy tizim va yuqori sifatli bank xizmatlarining mavjudligini tasdiqlaydi. Shuningdek, Hongkong, Avstraliya va Amerika Qo‘shma Shtatlari ham millionerlar soni bo‘yicha yuqori pog‘onalarda turadi.
Bu davlatlarda har o‘ninchi fuqaro millionerlar qatoriga kiradi. Bunday natijalar iqtisodiy o‘sish, investitsiya muhiti, mulkchilik huquqlarining kafolatlanishi va biznes yuritish sharoitlari bilan bog‘liq.
Afsuski, O‘zbekiston ushbu reytingda yo‘q. Qo‘shni davlatlarda ham boylar soni nisbatan kam.
Masalan, Qozog‘istonda aholining 0,5 foizi, Rossiyada 0,4 foizi, Turkiyada esa atigi 0,1 foizi millioner hisoblanadi. Mutaxassislar fikricha, Shveysariya, Hongkong va Avstraliya kabi davlatlarda inflyatsiyaning pastligi, moliyaviy erkinlik va xavfsiz investitsiya muhiti millionerlar sonining oshishiga sabab bo‘ladi.
Shuningdek, qulay soliq siyosati va raqamli bank xizmatlarining keng joriy etilishi ham aholining boyishida muhim rol o‘ynaydi. Hisobotga ko‘ra, moliyaviy tengsizlik global miqyosda kuchayib borayotgan bo‘lsa-da, ayrim davlatlar ushbu vaziyatdan unumli foydalanib, kapital yig‘ish va sarmoyadorlarni jalb etishda katta yutuqlarga erishmoqda.

В Швейцарии каждый шестой житель считается миллионером
Новые исследования определили страны-лидеры по количеству миллионеров в мире. Об этом сообщает Zamin.uz.
Согласно отчету, представленному Global Wealth Databook и Bloomberg, наибольшее количество миллионеров проживает в Швейцарии. В Швейцарии каждый шестой совершеннолетний человек считается миллионером.
Эта ситуация подтверждает наличие экономической стабильности, эффективной финансовой системы и высококачественных банковских услуг в стране. Также Гонконг, Австралия и Соединенные Штаты Америки занимают высокие позиции по количеству миллионеров.
В этих странах каждый десятый гражданин входит в число миллионеров. Такие результаты связаны с экономическим ростом, инвестиционным климатом, гарантией прав собственности и условиями ведения бизнеса.
К сожалению, Узбекистан отсутствует в этом рейтинге. В соседних странах также относительно мало богатых людей.
Например, в Казахстане 0,5% населения, в России 0,4%, а в Турции всего 0,1% считается миллионерами. По мнению экспертов, низкий уровень инфляции, финансовая свобода и безопасная инвестиционная среда в таких странах, как Швейцария, Гонконг и Австралия, способствуют увеличению числа миллионеров.
Кроме того, благоприятная налоговая политика и широкое внедрение цифровых банковских услуг также играют важную роль в обогащении населения. Согласно отчету, несмотря на то что финансовое неравенство усиливается на глобальном уровне, некоторые страны эффективно используют эту ситуацию, достигая больших успехов в накоплении капитала и привлечении инвесторов.