Tailandda pushti temiratki epidemiyasi tarqalmoqda
Tailandda yangi teri kasalligi — pushti temiratki epidemiyasi tarqalmoqda. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Mamlakat sog‘liqni saqlash departamenti ushbu virusli kasallikning tez sur’atlarda keng yoyilishi mumkinligini ma’lum qildi. Ayniqsa, yomg‘irli mavsumda bu xastalik ko‘proq odamlarni zararlashi ehtimoli yuqori.
Pushti temiratki odatda katta, aniq ko‘rinadigan dog‘ bilan boshlanadi. Bu dog‘ "ona dog‘i" deb ataladi va ko‘pincha orqa, qo‘l yoki qorin sohasida paydo bo‘ladi.
Keyinchalik tananing boshqa qismlarida mayda, oval yoki yumaloq shakldagi losos tusidagi toshmalar paydo bo‘ladi. Ularning rangi och jigarrangdan qizg‘ish tusgacha o‘zgaradi.
Kasallik ko‘proq bolalar va yoshlarda uchraydi. Homilador ayollar uchun esa bu xastalik jiddiy xavf tug‘diradi, chunki u og‘ir holatlarda homilaning tushishiga sabab bo‘lishi mumkin.
Bemorlarda faqat teridagi o‘zgarishlar emas, balki bosh og‘rig‘i, isitma, mushak va bo‘g‘imlarda og‘riq, shuningdek, ba’zan ichki og‘riqlar va yutishdagi qiyinchiliklar ham kuzatiladi. Sog‘liqni saqlash mutaxassislari quyidagi belgilar paydo bo‘lganda shifokorga murojaat qilishni tavsiya qiladi: tana haroratining ko‘tarilishi, toshma va dog‘larning paydo bo‘lishi, yo‘tal, burun oqishi, tomoq og‘rig‘i, mushak va bo‘g‘im og‘riqlari, ich ketishi va umumiy holatning yomonlashuvi.
Ayniqsa, bu belgilar turistik safardan keyin yuzaga kelsa, ahamiyat berish zarur. Mutaxassislar ta’kidlaganidek, nafaqat Tailandda, balki har qanday sayohat davomida shaxsiy gigiyenaga rioya qilish, teri sog‘lig‘iga zarar yetkazuvchi omillardan ehtiyot bo‘lish va kasallik alomatlarini o‘z vaqtida aniqlash uchun dermatolog ko‘rigidan o‘tish muhimdir.

В Таиланде распространяется эпидемия розового темиратаки
В Таиланде распространяется новая кожная болезнь — эпидемия розового лишая. Об этом сообщает Zamin.uz.
Министерство здравоохранения страны сообщило, что этот вирусный недуг может быстро распространиться. Особенно в дождливый сезон вероятность заражения увеличивается.
Розовый лишай обычно начинается с большого, четко видимого пятна. Это пятно называется "материнским пятном" и часто появляется на спине, руках или области живота.
Позже на других частях тела появляются мелкие, овальные или круглые высыпания розоватого цвета. Их цвет варьируется от светло-коричневого до розоватого.
Болезнь чаще встречается у детей и молодежи. Для беременных женщин это заболевание представляет серьезную угрозу, так как в тяжелых случаях может привести к выкидышу.
У больных наблюдаются не только изменения на коже, но и головная боль, температура, боли в мышцах и суставах, а также иногда внутренние боли и затруднения при глотании. Специалисты здравоохранения рекомендуют обращаться к врачу при появлении следующих симптомов: повышение температуры тела, появление сыпи и пятен, кашель, насморк, боль в горле, боли в мышцах и суставах, диарея и ухудшение общего состояния.
Особенно важно обратить внимание на эти симптомы, если они возникают после туристической поездки. Как подчеркивают специалисты, важно соблюдать личную гигиену не только в Таиланде, но и во время любых поездок, избегать факторов, вредящих здоровью кожи, и проходить дерматологическое обследование для своевременного выявления симптомов заболевания.