Ukraina Germaniyadan yangi raketa tizimlarini so‘ramoqda
Keyingi haftalarda xalqaro maydonda Ukraina va Germaniya o‘rtasida qurol yetkazib berish borasida yangi maxfiy muzokaralar davom etmoqda. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Bild nashrining xabar berishicha, Ukraina hukumati Berlinda harbiy texnikani kengaytirish va xavfsizlik salohiyatini oshirish maqsadida to‘liq ro‘yxat taqdim qilgan. Rasmiy ma’lumotlarga ko‘ra, Ukraina tomoni to‘rtta yangi IRIS-T raketa tizimiga katta qiziqish bildirgan.
Bundan tashqari, Berlindan IRIS-T SLM o‘rta masofali kompleks uchun 1500 ta boshqariladigan raketa, IRIS-T SLS qisqa masofali kompleks uchun esa 500 ta boshqariladigan raketa so‘ralgan. Shuningdek, Kiyev 200 mingta 40 millimetr kalibrdagi zenit raketalarini ham yetkazib berishni talab qilmoqda.
Ukraina ro‘yxatdagi qurollarni uch asosiy yo‘nalishda talab qilmoqda: havo hujumidan mudofaa tizimlari, himoyalangan transport vositalari va elektron urush texnologiyalari. Mutaxassislarning fikricha, bu so‘rov Germaniyaning iqtisodiyoti uchun milliardlab yevro mablag‘ talab qiladi.
Biroq Berlinda Ukraina hukumati yuborgan ro‘yxat allaqachon ko‘rib chiqilgan va asosiy parametrlar muhokama qilingan, xavfsizlik salohiyatining ustuvorligi belgilangan. Hozirda ikki davlat o‘rtasidagi muzokaralar natijasi butun Yevropa xavfsizlik muhitiga ta’sir ko‘rsatishi mumkin.
Germaniyaning qarorlari Ukrainaga aniq yordam berish va uning mudofaa imkoniyatlarini yanada kuchaytirishda yangi bosqichni boshlab berishi kutilmoqda. Zamin.uz o‘quvchilarini xalqaro ahamiyatga ega bo‘lgan barcha muhim yangiliklar va tahlillar bilan tezkor va xolis ravishda tanishtirib boradi.

Украина запрашивает новые ракетные системы у Германии
В ближайшие недели на международной арене продолжаются новые секретные переговоры между Украиной и Германией по поводу поставок оружия. Об этом сообщает Zamin.uz.
По информации издания Bild, украинское правительство представило полный список для расширения военной техники и повышения безопасности в Берлине. Согласно официальным данным, украинская сторона проявила большой интерес к четырем новым ракетным системам IRIS-T.
Кроме того, запрашиваются 1500 управляемых ракет для среднедистанционного комплекса IRIS-T SLM и 500 управляемых ракет для короткодействующего комплекса IRIS-T SLS. Также Киев требует поставку 200 тысяч зенитных ракет калибра 40 миллиметров.
Украина требует оружие по трем основным направлениям: системы противовоздушной обороны, защищенные транспортные средства и технологии электронных войн. По мнению экспертов, этот запрос потребует миллиардов евро для экономики Германии.
Однако список, отправленный украинским правительством, уже был рассмотрен в Берлине, основные параметры обсуждены, и определены приоритеты в области безопасности. В настоящее время результаты переговоров между двумя государствами могут оказать влияние на всю безопасность Европы.
Ожидается, что решения Германии откроют новую стадию в оказании конкретной помощи Украине и дальнейшего укрепления ее оборонительных возможностей. Zamin.uz оперативно и беспристрастно знакомит своих читателей со всеми важными новостями и анализами международного значения.