Checheniston Ukrainaga minglab jangchilar yubordi
So‘nggi yillarda Chechenistonning Ukrainadagi urushdagi ishtiroki sezilarli darajada oshmoqda. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Respublika rahbari Ramzan Qodirovning ma’lumotlariga ko‘ra, hozirga qadar Chechenistondan 60 mingdan ortiq jangchi urush maydoniga yuborilgan. Ularning taxminan 22 ming nafari ko‘ngillilar hisoblanadi.
Hozirda front chizig‘ida Rossiya Mudofaa vazirligi, Rosgvardiya, “Axmat” maxsus bo‘linmalari va Checheniston Ichki ishlar vazirligi safida taxminan 13 ming yigit xizmat qilmoqda. 2024 yil may oyida Qodirov Rossiya prezidenti bilan uchrashuvda urush boshlanganidan beri 55,5 mingdan ortiq chechen jangchisi safga jo‘natilganini ma’lum qilgan.
Biroq bu raqamga kazarma sharoitida bo‘lgan, ta’tilda yoki rotatsiyada bo‘lgan harbiylar kiritilmagan. Ayrim inson huquqlari faollari Chechenistonda kontrakt imzolashga majburlash holatlari kuzatilayotganini ta’kidlamoqda.
Checheniston urush uchun moddiy va texnik yordam ham ko‘rsatmoqda. Joriy yil boshida Ramzan Qodirov frontga Xitoyda ishlab chiqarilgan beshta Changan zirhli pikap yuborilganini bildirgan.
Avvalroq Rossiya qo‘shinlariga avtotransport, dronlar va harbiy anjomlar yetkazilganligi haqida xabarlar tarqalgan edi. 2024 yil oktyabr oyida Qodirov “Rossiya uchun xalq fronti” harakatiga 100 ta maxsus “jihod mashinasi” taqdim etilishini e’lon qilgan.
Shuningdek, Checheniston rahbariyati urush uchun 78 ta UAZ “Patriot”, UAZ-452 va “Niva” avtomobillarini yuborgan. “Rossiya qahramoni Ahmad-Hoji Qodirov” nomli jamg‘arma urushdagi texnik ta’minot va moddiy yordam bilan faol shug‘ullanmoqda.
Urush davomida jamg‘arma orqali 2 515 dona maxsus avtotransport, 12 650 dona kvadrokopter (dron), 32 781 dona aloqa vositasi va 112 857 to‘liq harbiy jihoz xarid qilingan. Jamg‘arma urush uchun jami 40 milliard rubldan ortiq mablag‘ sarflagan, bu taxminan 500 million dollar miqdoriga teng.
Ushbu ma’lumotlar Chechenistonning Ukrainadagi urushga nafaqat jangchilar, balki logistika va moddiy jihatdan ham katta hissa qo‘shayotganini ko‘rsatadi. Yuborilayotgan texnika, dron va jihozlar frontdagi qo‘shinlarning imkoniyatlarini kengaytirib, Qodirov va uning jamoasi Moskva huzurida o‘zining o‘rinini mustahkamlashga harakat qilmoqda.
Kelajakda Chechenistonning urushdagi faol ishtiroki Rossiya–Ukraina mojaro jarayonida qanday o‘zgarishlarga olib kelishi tahlilchilarning diqqat markazida bo‘lib qolmoqda.

Чечня отправила тысячи бойцов на Украину
В последние годы участие Чечни в войне на Украине значительно увеличивается, сообщает телеграм-канал @Kadyrov_95. Об этом сообщает Zamin.uz.
По данным главы республики Рамзана Кадырова, на сегодняшний день более 60 тысяч бойцов из Чечни были отправлены на поле боя. Примерно 22 тысячи из них являются добровольцами.
В настоящее время на фронте в рядах Министерства обороны России, Росгвардии, специальных подразделений "Ахмат" и Министерства внутренних дел Чечни служат около 13 тысяч молодых людей. В мае 2024 года Кадыров на встрече с президентом России сообщил, что с начала войны в строй было отправлено более 55,5 тысяч чеченских бойцов.
Однако в эту цифру не включены военнослужащие, находившиеся в казарменных условиях, в отпуске или на ротации. Некоторые правозащитники отмечают случаи принуждения к подписанию контрактов в Чечне.
Чечня также предоставляет материальную и техническую помощь для войны. В начале этого года Рамзан Кадыров сообщил, что на фронт было отправлено пять бронеавтомобилей Changan, произведенных в Китае.
Ранее поступали сообщения о том, что российским войскам были доставлены автотранспорт, дроны и военное снаряжение. В октябре 2024 года Кадыров объявил о передаче 100 специальных "машин джихада" движению "Народный фронт России".
Кроме того, руководство Чечни отправило на войну 78 автомобилей УАЗ "Патриот", УАЗ-452 и "Нива". Фонд "Герой России Ахмад-Хаджи Кадыров" активно занимается техническим обеспечением и материальной помощью для войны.
В ходе войны через фонд было приобретено 2 515 единиц специального автотранспорта, 12 650 квадрокоптеров (дронов), 32 781 средства связи и 112 857 комплектов военного снаряжения. Фонд потратил на войну более 40 миллиардов рублей, что составляет примерно 500 миллионов долларов.
Эти данные показывают, что Чечня вносит значительный вклад в войну на Украине не только бойцами, но и логистически и материально. Отправляемая техника, дроны и оборудование расширяют возможности фронтовых войск, и Кадыров с его командой стремится укрепить свое положение перед Москвой.
В будущем активное участие Чечни в войне будет оставаться в центре внимания аналитиков, чтобы понять, какие изменения это может привести в процессе российско-украинского конфликта.