Pokistonning eng yirik shaharlaridan biri bo‘lgan Karachi shahrida navbatdagi fojiali hodisa yuz berdi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Liari tumanida joylashgan besh qavatli turar joy binosi 4 iyul kuni to‘satdan qulab tushdi. Rasmiy ma’lumotlarga ko‘ra, halok bo‘lganlar soni 17 nafarga yetdi.
Hodisa butun mamlakatda va mahalliy aholi orasida katta tashvish va qayg‘u uyg‘otdi. Vaziyat yuzasidan darhol davlat qutqaruv xizmatlari va politsiya safarbar qilindi.
100 dan ortiq qutqaruvchi va xizmat xodimlari vayronalar ostida qolganlarni qidirishda tinimsiz mehnat qilmoqda. Maxsus qurilmalar yordamida tirik qolganlar bor-yo‘qligi tekshirilmoqda.
Hozircha taxminan 10 nafarga yaqin odamning hayot belgilarini aniqlashga muvaffaq bo‘lindi. Ammo halokat qurbonlari soni oshishi mumkinligi haqida ogohlantirishlar mavjud.
Guvohlarning so‘zlariga ko‘ra, binoda qulashdan bir necha soat oldin yer silkinishiga o‘xshash kuchli titrashlar sezilgan. Biroq mahalliy aholi buni zilzila deb hisoblab, yetarlicha jiddiylik bilan qabul qilmagan.
Shuningdek, mahalliy ma’muriyat va maxsus xizmatlar binoni bo‘shatish haqida bir necha marotaba ogohlantirish bergan, ammo ko‘pchilik o‘z uylarini tark etmagan. Karachi meri Murtoza Vahobning ta’kidlashicha, mazkur bino avvaldan xavfli deb e’tirof etilgan va unda istiqomat qilayotganlarga ko‘chib chiqish buyurilgan edi.
Tergov organlari fojianing sabablarini o‘rganishni boshladi, shuningdek yaqin atrofdagi binolar xavfsizlik nuqtayi nazaridan tekshirilmoqda. Ushbu voqea shahardagi qurilish sifatining pastligi, nazoratning yetarli emasligi va fuqarolarning xavfsizligiga e’tibor kuchaytirilishi zarurligini yana bir bor ko‘rsatdi.
Hozirda butun shahar aholisi jabrlanuvchilar va ularning oilalariga hamdardlik bildiradi. Qutqaruv ishlari hali ham davom etmoqda.

В Карачи обрушилось пятиэтажное здание
В одном из крупнейших городов Пакистана, Карачи, произошла очередная трагедия. Об этом сообщает Zamin.uz.
Пятиэтажный жилой дом, расположенный в районе Лиари, внезапно обрушился 4 июля. По официальным данным, число погибших достигло 17 человек.
Происшествие вызвало большую тревогу и скорбь по всей стране и среди местного населения. В связи с ситуацией немедленно были мобилизованы государственные службы спасения и полиция.
Свыше 100 спасателей и сотрудников служб неустанно работают над поиском тех, кто остался под завалами. С помощью специальных устройств проверяется наличие выживших.
На данный момент удалось установить признаки жизни у примерно 10 человек. Однако имеются предупреждения о том, что число жертв может возрасти.
По словам свидетелей, за несколько часов до обрушения в здании ощущались сильные толчки, похожие на землетрясение. Однако местные жители не восприняли это всерьез, считая, что это просто землетрясение.
Кроме того, местные власти и специальные службы несколько раз предупреждали о необходимости эвакуации здания, но большинство людей не покинули свои дома. Мэр Карачи Муртоза Вахоб отметил, что это здание ранее было признано опасным, и его жителям было предписано покинуть его.
Следственные органы начали изучать причины трагедии, а также проверяются соседние здания с точки зрения безопасности. Этот инцидент еще раз показал, что в городе необходимо усилить контроль за качеством строительства и безопасностью граждан.
В настоящее время все жители города выражают соболезнования пострадавшим и их семьям. Спасательные работы все еще продолжаются.