G‘azo sektorida tinchlik muzokaralari davom etmoqda
G‘azo sektoridagi otishmalarni to‘xtatish bo‘yicha muzokaralar xalqaro hamjamiyatning diqqat markazida turibdi. Germaniyaning Deutsche Welle nashri xabariga ko‘ra, HAMAS so‘nggi kelishuv loyihasida o‘zgarish qilishni talab qilmoqda.
Biroq, Isroil bosh vaziri Binyamin Netanyaxu bu talabni qabul qilib bo‘lmaydigan shart sifatida rad etdi. Muzokaralar davomida bir qator muhim talab va kafolatlar muhokama qilinmoqda.
Netanyaxu Qatarda 6 iyul kuni navbatdagi muzokaralar o‘tkazilishini ma’lum qildi. Uchrashuvda sulh shartlari hamda HAMAS tomonidan garovga olingan isroilliklarni ozod qilish masalalari ko‘rib chiqiladi.
Shuningdek, bosh vazir 7 iyul kuni Vashingtonga rasmiy tashrif uyushtiradi va AQSH prezidenti Donald Tramp bilan sulh bo‘yicha muzokaralar olib boradi. HAMAS rasmiylari 4 iyul kuni G‘azo sektorida tinchlik muzokaralariga tayyor ekanliklarini bildirdi.
Guruh Isroildan garovda qolgan isroilliklarni ozod qilgach, harbiy harakatlar qayta boshlanmasligiga aniq va rasmiy kafolat berishni talab qilmoqda. Bu masala muzokaralardagi eng katta muammolardan biri hisoblanadi.
AQSH prezidenti Donald Tramp jarayonni ijobiy baholab, kelishuvga yaqinlashish ehtimoli borligini ta’kidladi. Oq uy muzokaralarga optimizm bilan qaramoqda, ammo vaziyat hali ham noaniq va tez o‘zgarib turadi.
AFP agentligi Falastin delegatsiyasi manbalariga tayanib, muzokaralarda 60 kunlik yangi tinchlik rejasi muhokama qilinayotganini ma’lum qildi. Ushbu rejaga ko‘ra, HAMAS garovda ushlab turgan isroilliklarning yarmini, ya’ni 22 kishini ozod qiladi.
Isroil esa bir necha falastinlik mahbuslarni ozod etishi kutilmoqda. Taklif xalqaro vositachilar ishtirokida shakllangan bo‘lib, kelishuv jarayonini tezlashtirishi mumkin.
Yaqin Sharqdagi bu muzokaralar mintaqaviy barqarorlik, insonparvarlik va xavfsizlik nuqtai nazaridan katta ahamiyatga ega. Ammo hozircha kelishuv rasmiylashtirilmagan va tomonlar orasida ishonch darajasi past.

В Газе продолжаются мирные переговоры
Переговоры о прекращении стрельбы в секторе Газа находятся в центре внимания международного сообщества. По информации немецкого издания Deutsche Welle, ХАМАС требует внести изменения в последний проект соглашения.
Однако премьер-министр Израиля Биньямин Нетаньяху отверг это требование как неприемлемое условие. В ходе переговоров обсуждаются ряд важных требований и гарантий.
Нетаньяху сообщил, что очередные переговоры состоятся в Катаре 6 июля. На встрече будут рассмотрены условия мира и вопросы освобождения израильтян, захваченных ХАМАСом.
Кроме того, премьер-министр 7 июля совершит официальный визит в Вашингтон и проведет переговоры о мире с президентом США Дональдом Трампом. Официальные лица ХАМАСа 4 июля заявили о готовности к мирным переговорам в секторе Газа.
Группа требует четких и официальных гарантий того, что военные действия не возобновятся после освобождения израильтян, находящихся в заложниках. Этот вопрос является одной из самых больших проблем на переговорах.
Президент США Дональд Трамп положительно оценил процесс и отметил, что есть вероятность приблизиться к соглашению. Белый дом с оптимизмом смотрит на переговоры, однако ситуация все еще неопределенная и быстро меняется.
Агентство AFP, ссылаясь на источники палестинской делегации, сообщило, что на переговорах обсуждается новый 60-дневный план мира. Согласно этому плану, ХАМАС освободит половину израильтян, находящихся в заложниках, то есть 22 человека.
Ожидается, что Израиль освободит несколько палестинских заключенных. Предложение было сформировано с участием международных посредников и может ускорить процесс соглашения.
Эти переговоры на Ближнем Востоке имеют большое значение с точки зрения региональной стабильности, гуманитарности и безопасности. Однако пока соглашение не оформлено, и уровень доверия между сторонами низок.