Rossiyada Stalinga nom qaytarish tashabbusi ko‘tarildi
Rossiya Kommunistik partiyasi Markaziy qo‘mitasi birinchi kotibi Nikita Xrushchevning 1956 yildagi XX s’ezd ma’ruzasini rasmiy ravishda noto‘g‘ri va siyosiy tarafkashlik deb e’lon qildi. Moskva viloyatida o‘tkazilgan qurultoyda qabul qilingan rezolyutsiyada Xrushchevning “Shaxsga sig‘inish va uning oqibatlari” haqidagi ma’ruzasi tarixiy haqiqatga zid va Stalinga qarshi soxtalashtirilgan faktlarga asoslanganligi ta’kidlandi.
Partiya bu qaror orqali Iosif Stalinning tarixiy obro‘sini tiklash va uning davlat hamda partiya faoliyatidagi xizmatlarini tan olishni maqsad qilmoqda. Oldinroq Interfax agentligi rezolyutsiya loyihasiga tayangan holda hujjat Stalinga nisbatan to‘liq tarixiy adolatni tiklashga qaratilgani haqida xabar bergan edi.
Kommunistik partiya Rossiya prezidenti Vladimir Putinga Volgograd va uning viloyatiga avvalgi “Stalingrad” nomini qaytarish bo‘yicha rasmiy murojaat qilish niyatini bildirgan. Bu tashabbus mamlakatda Stalinga munosabatda qarama-qarshi fikrlar va tarixiy bahslarni yanada kuchaytirishi mumkin.
So‘nggi yillarda Rossiyaning ayrim shaharlarida Stalin haykallari barpo etilgan, Moskva metrosida yangi haykaltaroshlik asarlari ochilgan. Shu bilan birga, qatag‘on qurbonlari yodgorliklari vayron qilinayotgani ma’lum bo‘ldi.
Aprel oyida Volgograd aeroportiga ham rasmiy ravishda “Stalingrad” nomi qaytarildi. Zamin.uz Rossiyadagi tarixiy meros va davlat siyosatidagi muhim o‘zgarishlar haqida tezkor va xolis axborot berishda davom etadi.

В России поднята инициатива по возвращению имени Сталина
Центральный комитет Коммунистической партии России официально объявил речь первого секретаря Никиты Хрущева на XX съезде 1956 года неверной и политически предвзятой. В резолюции, принятой на съезде, который прошел в Московской области, подчеркивается, что доклад Хрущева о "Культ личности и его последствиях" противоречит исторической правде и основан на фальсифицированных фактах против Сталина.
Партия этой решением ставит целью восстановление исторической репутации Иосифа Сталина и признание его заслуг в государственной и партийной деятельности. Ранее агентство Интерфакс сообщало, что проект резолюции направлен на восстановление полной исторической справедливости в отношении Сталина.
Коммунистическая партия выразила намерение официально обратиться к президенту России Владимиру Путину с просьбой вернуть прежнее название "Сталинград" Волгограду и его области. Эта инициатива может еще больше усилить противоречивые мнения и исторические споры о Сталине в стране.
В последние годы в некоторых городах России были установлены памятники Сталину, в московском метро открыты новые скульптурные произведения. В то же время стало известно о разрушении памятников жертвам репрессий.
В апреле официально было возвращено название "Сталинград" волгоградскому аэропорту. Zamin.uz продолжит оперативно и объективно информировать о важных изменениях в историческом наследии и государственной политике России.