Texasda suv toshqini oqibatida 104 kishi halok bo‘ldi
Texas shtatida yuz bergan suv toshqini jiddiy fojia bilan yakunlandi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Rasmiy ma’lumotlarga ko‘ra, Kerr okrugida kuchli yomg‘ir va Gvadalupe daryosining toshqini oqibatida halok bo‘lganlar soni 104 nafarga yetdi. So‘nggi kunlarda, ayniqsa 4 iyuldan keyin qurbonlarning soni keskin oshgani qayd etilmoqda.
Kerr okrugi eng ko‘p zarar ko‘rgan hudud hisoblanadi. Bu yerda 84 kishi, jumladan 28 bola halok bo‘ldi.
Suv toshqini ta’siriga uchragan hududda hozirda taxminan 50 ming kishi istiqomat qilmoqda. Qidiruv va qutqaruv ishlari davom etmoqda.
Texas gubernatori Greg Ebbott ijtimoiy tarmoqlarda barcha zarur resurslar ishga solinganini, falokat oqibatlarini bartaraf etish uchun barcha choralar ko‘rilayotganini ma’lum qildi. AQSH prezidenti Donald Tramp esa Kerr okrugini rasmiy ravishda falokat hududi deb e’lon qildi.
Shu bilan birga, respublikachilar federal Milliy meteorologiya xizmatini tanqid qildi. Ularning ta’kidlashicha, Tramp ma’muriyati davrida bu xizmatning byudjeti qisqartirilgan va tabiiy ofat oldidan aniq prognozlar hamda ogohlantirishlar yetarli darajada berilmagan.
Ekspertlar fikricha, aholining ko‘payishi va infratuzilmaning yetishmasligi suv toshqini oqibatlarini yanada kuchaytirdi. Texasda tabiiy ofatlardan zarar ko‘rgan aholi uchun davlat va mahalliy hokimiyat tomonidan yordam va qo‘shimcha resurslar ajratilishi kutilmoqda.
Hududdagi holat diqqat bilan nazorat qilinmoqda va falokat oqibatlarini bartaraf etish bo‘yicha ishlar davom etmoqda.

В результате наводнения в Техасе погибли 104 человека
Согласно официальным данным, число погибших в результате сильного дождя и наводнения реки Гвадалупе в округе Керр достигло 104 человек. В последние дни, особенно после 4 июля, отмечается резкий рост числа жертв.
Округ Керр считается наиболее пострадавшим районом. Здесь погибли 84 человека, в том числе 28 детей.
В зоне воздействия наводнения в настоящее время проживает около 50 тысяч человек. Поиск и спасательные работы продолжаются.
Губернатор Техаса Грег Эбботт сообщил в социальных сетях, что все необходимые ресурсы задействованы, и принимаются все меры для ликвидации последствий катастрофы. Президент США Дональд Трамп официально объявил округ Керр зоной бедствия.
В то же время республиканцы раскритиковали федеральную Национальную метеорологическую службу. По их словам, в период администрации Трампа бюджет этой службы был сокращен, и перед природной катастрофой не было предоставлено достаточного количества точных прогнозов и предупреждений.
По мнению экспертов, рост населения и нехватка инфраструктуры усугубили последствия наводнения. Ожидается, что для пострадавшего от природных катастроф населения Техаса будут выделены помощь и дополнительные ресурсы со стороны государства и местных властей.
Ситуация в регионе внимательно контролируется, и продолжаются работы по ликвидации последствий катастрофы.