Xarkivga Rossiya dron hujumlari kuchaydi
Rossiya armiyasi tomonidan Xarkiv shahriga uyushtirilayotgan uchuvchisiz uchoqlar hujumlari keskin kuchaymoqda. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
7 iyul kuni mahalliy vaqt bilan kechki soat 21:00 holatiga ko‘ra, so‘nggi dron hujumlari natijasida jarohatlanganlar soni 82 kishiga yetdi. Ular orasida sakkiz nafar bola ham bor.
Xarkiv viloyat prokuraturasi ma’lumotiga ko‘ra, 34 yoshli ayol halok bo‘lgan. Prokuratura xabariga ko‘ra, Rossiya Qurolli kuchlari ertalab va kunduzi ikki marta “Geran-2” rusumli dronlar bilan zarba bergan.
Hujumlar Shevchenko, Xolodnogorskiy va Slobodskiy tumanlaridagi turar-joy hamda fuqarolik obyektlarini qamrab olgan. So‘nggi oyda Xarkivda xavfsizlik vaziyati keskin yomonlashdi.
7 iyun kuni shaharga qariyb 50 ta dron, ikkita raketa va to‘rtta aviabomba tashlangan edi. Ukraina rasmiylari ma’lumotiga ko‘ra, ushbu hujumlarda uch kishi halok bo‘lib, o‘nlab fuqarolar jarohat olgan.
Bir oy o‘tib, dronlar xavfi oshib, shahar infratuzilmasiga jiddiy zarar yetkazildi. Mutasaddilar so‘zlariga ko‘ra, so‘nggi hujumlarda asosan turar-joy binolari va aholi yashash hududlari nishonga olingan.
Jabrlanuvchilar orasida bolalar va ayollar bo‘lishi vaziyatning jiddiyligini yanada oshirmoqda. Shahar aholisi va mutasaddilar xavfsizlikni ta’minlash choralarini kuchaytirishga chaqirmoqda.

В Харькове усилились атаки российских дронов
Атаки беспилотников, совершаемые российской армией на город Харьков, резко усиливаются. Об этом сообщает Zamin.uz.
По состоянию на 7 июля в 21:00 по местному времени, число раненых в результате последних атак дронов достигло 82 человек. Среди них есть восемь детей.
По данным прокуратуры Харьковской области, погибла 34-летняя женщина. Согласно сообщению прокуратуры, российские вооруженные силы дважды нанесли удар беспилотниками типа "Герань-2" утром и днем.
Атаки охватили жилые дома и гражданские объекты в Шевченковском, Холодногорском и Слободском районах. За последний месяц ситуация с безопасностью в Харькове резко ухудшилась.
7 июня на город было сброшено почти 50 дронов, две ракеты и четыре авиабомбы. По данным украинских официальных лиц, в этих атаках погибли три человека, десятки граждан получили ранения.
Через месяц угроза дронов возросла, и городской инфраструктуре был причинен серьезный ущерб. По словам ответственных лиц, в последних атаках в основном были нацелены жилые здания и районы проживания населения.
Наличие детей и женщин среди пострадавших еще больше подчеркивает серьезность ситуации. Жители города и ответственные лица призывают усилить меры по обеспечению безопасности.