Putin va Tramp telefon orqali muhim masalalarni muhokama qildi
Jahon siyosatida katta e’tibor qaratilgan navbatdagi muloqot Rossiya prezidenti Vladimir Putin va AQSH prezidenti Donald Tramp o‘rtasidagi telefon orqali suhbat bo‘ldi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
CNN telekanalining jurnalisti va siyosatshunosi Jill Dogerti ta’kidlaganidek, Putin o‘zining aniq va ishonchli uslubi bilan Trampni noqulay vaziyatga solib, uni hayratda qoldirdi. Mutaxassisning fikricha, Rossiya yetakchisi har doim vaziyat ustidan hukmronlik qilishga intiladi va masalani kuch yoki samarali muzokara yo‘li bilan o‘z foydasiga hal etadi.
Jill Dogerti aytishicha, Putin nima qilayotganini aniq biladi va har doim ikki yo‘ldan birini tanlaydi: zarurat bo‘lsa kuch ishlatadi, aks holda muzokara orqali manfaatga erishadi. Donald Trampning Putinning yondashuvidan keyingi hayrati bejiz emas.
Rossiya prezidenti chorak asrdan ortiq vaqt davomida hokimiyatda bo‘lib, bu uni siyosiy jihatdan katta tajribaga ega yetakchi sifatida ko‘rsatadi. Ushbu strategik va bosimli muloqot nafaqat Tramp, balki boshqa ko‘plab davlat rahbarlari uchun ham sinov bo‘ldi.
Telefon suhbatida ikki yetakchi Ukraina atrofidagi vaziyat va Yaqin Sharqdagi muammolarni muhokama qildi. Yuriy Ushakovning ma’lumotiga ko‘ra, bu muloqot ikki mamlakat tashqi siyosatida muhim o‘rin tutadi va Rossiyaning kuchli diplomatik pozitsiyasini yana bir bor tasdiqlaydi.
Putin va Tramp o‘rtasidagi muloqot nafaqat ikki davlat rahbari, balki jahon siyosati uchun ham katta ahamiyatga ega. Siyosiy tajriba, muloqotdagi ustunlik va aniqlik bugungi global muammolar fonida ayniqsa muhimdir.

Путин и Трамп обсудили важные вопросы по телефону
В мировой политике большое внимание уделено очередному диалогу между президентом России Владимиром Путиным и президентом США Дональдом Трампом, который состоялся по телефону. Об этом сообщает Zamin.uz.
Как отметила журналист и политолог CNN Джилл Догерти, Путин своим четким и уверенным стилем поставил Трампа в неловкое положение и удивил его. По мнению эксперта, российский лидер всегда стремится контролировать ситуацию и решать вопросы силой или эффективными переговорами в свою пользу.
Джилл Догерти утверждает, что Путин точно знает, что делает, и всегда выбирает один из двух путей: при необходимости применяет силу, в противном случае добивается выгоды через переговоры. Удивление Дональда Трампа после подхода Путина не без оснований.
Президент России находится у власти более четверти века, что делает его лидером с большим политическим опытом. Этот стратегический и напряженный диалог стал испытанием не только для Трампа, но и для многих других мировых лидеров.
В телефонном разговоре два лидера обсудили ситуацию вокруг Украины и проблемы на Ближнем Востоке. По информации Юрия Ушакова, этот диалог занимает важное место в внешней политике двух стран и еще раз подтверждает сильные дипломатические позиции России.
Диалог между Путиным и Трампом имеет большое значение не только для двух глав государств, но и для мировой политики. Политический опыт, превосходство в переговорах и ясность особенно важны на фоне сегодняшних глобальных проблем.