Meksikada oltin yukini jangarilar o‘g‘irladi
Meksikaning tog‘-kon sanoatida 2025 yilda katta o‘g‘irlik sodir bo‘ldi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Bloomberg.com xabariga ko‘ra, Grupo Minero Bacis kompaniyasiga tegishli yuk mashinasi jangarilar tomonidan to‘xtatilib, undagi 33 tonna oltin va kumush rudasi konsentrati o‘g‘irlandi. Hodisa Durango shahridan Manzanillo portiga olib boruvchi asosiy yo‘lda yuz berdi.
Jangarilar ikki oq avtomobilda harakatlanib, yuk mashinasini to‘sib, haydovchi va qo‘riqchilarni bir yarim soat davomida garovda ushlab turishdi. Shu vaqt ichida yuk mashinasi va tirkama ularning nazoratiga o‘tib, qimmatbaho yuk bilan birga g‘oyib bo‘ldi.
Politsiya yuk mashinasini topgan bo‘lsa-da, tirkama va undagi metall konsentratini topa olmadi. Grupo Minero Bacis rahbari Xose Xayme Gutiyerres Nuniyes bu yo‘qotishni sanoat uchun katta fojea deb atadi.
Kompaniya Meksikada oltin, kumush, rux va qo‘rg‘oshin ishlab chiqarishda yetakchilardan biri hisoblanadi. Ushbu voqea butun tog‘-kon sanoati uchun ogohlantirish bo‘lishi mumkin.
Bloomberg ma’lumotlariga ko‘ra, Meksikada o‘g‘irliklar tez-tez uchraydi. 2025 yilning boshida talonchiliklar soni 30 foizga oshgan, har 50 daqiqada bitta o‘g‘irlik urinishlari qayd etilgan.
Ekspertlar tog‘-kon sanoatining xavfsizligini kuchaytirish, yuk tashish tizimini qayta ko‘rib chiqish zarurligini ta’kidlamoqda. Buning uchun yangi texnologiyalar joriy etilishi, nazorat kuchaytirilishi va huquqni muhofaza qilish organlari bilan hamkorlik yaxshilanishi kerak.
Zamin.uz xalqaro sanoatdagi o‘g‘irliklar, xavfsizlik va iqtisodiy tahdidlar bo‘yicha aniq va tezkor ma’lumotlarni taqdim etishda davom etadi.

В Мексике золото было похищено повстанцами
В мексиканской горнодобывающей промышленности в 2025 году произошло крупное ограбление. Об этом сообщает Zamin.uz.
По информации Bloomberg.com, грузовик, принадлежащий компании Grupo Minero Bacis, был остановлен боевиками, и из него было украдено 33 тонны концентрата золота и серебра. Инцидент произошел на главной дороге, ведущей из города Дураго в порт Мансанильо.
Боевики передвигались на двух белых автомобилях, заблокировали грузовик и удерживали водителя и охранников в заложниках в течение полутора часов. За это время грузовик и прицеп перешли под их контроль и исчезли с ценным грузом.
Хотя полиция нашла грузовик, прицеп и содержащийся в нем металлический концентрат не удалось обнаружить. Руководитель Grupo Minero Bacis Хосе Хайме Гутьеррес Нуньес назвал эту утрату большой трагедией для отрасли.
Компания является одним из лидеров в производстве золота, серебра, цинка и свинца в Мексике. Этот инцидент может стать предупреждением для всей горнодобывающей отрасли.
Согласно данным Bloomberg, в Мексике кражи происходят довольно часто. В начале 2025 года количество грабежей увеличилось на 30 процентов, зафиксировано одно ограбление каждые 50 минут.
Эксперты подчеркивают необходимость усиления безопасности в горнодобывающей промышленности, пересмотра системы транспортировки. Для этого необходимо внедрение новых технологий, усиление контроля и улучшение сотрудничества с правоохранительными органами.
Zamin.uz продолжит предоставлять точную и оперативную информацию о кражах в международной промышленности, безопасности и экономических угрозах.