AQSHda sun’iy intellekt firibgarlik aniqlandi
Amerika Qo‘shma Shtatlarida siyosiy sohada kutilmagan voqea yuz berdi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Sun’iy intellekt yordamida tashkil etilgan firibgarlik sxemasi davlat boshqaruviga ta’sir ko‘rsatdi, deb xabar berdi washingtonpost.com sayti. Ma’lumotlarga ko‘ra, noma’lum shaxs o‘zini AQSH Davlat kotibi Marko Rubioga o‘xshatib, amerikalik va xorijiy rasmiylarga soxta elektron pochta va Signal messenjeri orqali murojaat qilgan.
Ushbu holat Davlat departamenti xodimlariga alohida bildirilgan. Washington Post ma’lumotlariga ko‘ra, firibgar iyun oyida Marco.Rubio@state.gov manzili orqali akkaunt ochgan va sun’iy intellekt yordamida Rubioning ovozi hamda yozish uslubini taqlid qilgan xabarlar tarqatgan.
Faqat uch vazir, shtat gubernatori va Kongress a’zolariga eslatma yuborilgani aniqlangan, xabarlarning mazmuni sir saqlanmoqda. Ba’zi holatlarda firibgar suhbatdoshni uchrashuvga chaqirgan.
Hozircha hech bir rasmiy ushbu yozishmalarga javob bergani yoki bermagani ma’lum emas, firibgar ortida kim turgani ham noma’lum. Davlat departamenti bu voqea diplomatlardan maxfiy ma’lumotlarni olishga qaratilgan manipulyatsiya bo‘lishi mumkin deb hisoblamoqda.
Ekspertlar va mutaxassislar AQSH davlat tizimida sun’iy intellekt va kiberxavfsizlik sohasidagi tahdidlar yuzasidan jiddiy choralar ko‘rish lozimligini ta’kidlamoqda. Oq Uy bunday voqealar kelajakda takrorlanmasligi uchun qat’iy tekshiruv va profilaktika ishlarini kuchaytirishni va’da qildi.
Hozircha hujumga uchragan amaldorlarning ismlari oshkor etilmadi. So‘nggi oylarda Marko Rubio nafaqat Davlat kotibi, balki Milliy xavfsizlik bo‘yicha prezident maslahatchisi sifatida ham faoliyat yuritmoqda.
Amerika ommaviy axborot vositalari bu o‘zgarishlarni “Signalgeyt” deb ataluvchi chat mojarosi bilan bog‘lamoqda. Ular foydalanuvchilar maxfiy ma’lumotlarni Signal orqali oshkor qilganini iddao qilmoqda.
Zamin.uz sayti global kiberxavfsizlik, siyosiy voqealar va rasmiy amaldorlar atrofidagi eng so‘nggi yangiliklarni tezkor va xolis tarzda taqdim etishda davom etadi.

В США выявлено мошенничество с искусственным интеллектом
В Соединенных Штатах Америки произошло неожиданное событие в политической сфере. Об этом сообщает Zamin.uz.
Схема мошенничества, организованная с помощью искусственного интеллекта, оказала влияние на государственное управление, сообщает сайт washingtonpost.com. По данным, неизвестное лицо, подражая государственному секретарю США Марко Рубио, обращалось к американским и иностранным официальным лицам через поддельные электронные письма и мессенджер Signal.
Этот случай был специально доведен до сотрудников Государственного департамента. По данным Washington Post, мошенник в июне открыл аккаунт через адрес Marco.Rubio@state.gov и распространял сообщения, имитируя голос и стиль письма Рубио с помощью искусственного интеллекта.
Выяснилось, что только трем министрам, губернатору штата и членам Конгресса были отправлены уведомления, содержание сообщений остается в секрете. В некоторых случаях мошенник приглашал собеседника на встречу.
Пока не известно, ответил ли кто-либо из официальных лиц на эти переписки, также неизвестно, кто стоит за мошенничеством. Государственный департамент считает, что это событие может быть манипуляцией, направленной на получение конфиденциальной информации от дипломатов.
Эксперты и специалисты подчеркивают необходимость принятия серьезных мер в отношении угроз, связанных с искусственным интеллектом и кибербезопасностью в государственной системе США. Белый дом пообещал усилить проверки и профилактические меры, чтобы подобные события не повторялись в будущем.
Пока имена пострадавших должностных лиц не раскрыты. В последние месяцы Марко Рубио активно работает не только как государственный секретарь, но и как советник президента по национальной безопасности.
Американские средства массовой информации связывают эти изменения с конфликтом в чате, называемым "Signalgeyt". Они утверждают, что пользователи раскрыли конфиденциальную информацию через Signal.
Сайт Zamin.uz продолжит оперативно и беспристрастно представлять последние новости о глобальной кибербезопасности, политических событиях и официальных лицах.