Xalqaro sud Tolibon rahbarlariga hibs so‘radi
Ularning ayblari orasida gender asosida ayollar va qizlarga, shuningdek, ularga yordam berganlarga nisbatan ta’qib va zo‘ravonliklar mavjudligi ko‘rsatildi. Sud hujjatlariga ko‘ra, jinoyatlar 2021 yil 15 avgustdan, ya’ni “Tolibon” hokimiyatga kelgan kundan boshlab kamida 2025 yil 20 yanvargacha Afg‘oniston hududida amalga oshirilgan.
Bu davrda asosiy inson huquqlari va erkinliklari jiddiy ravishda buzilgan. Qotilliklar, ozodlikdan mahrum qilish, qiynoq, zo‘rlash va o‘g‘irlash kabi jinoyatlar ko‘plab sodir etilgan.
Sud ta’kidlaydiki, barcha qoidalar aholi uchun joriy etilgan bo‘lsa-da, eng ko‘p ayollar va qizlar nishonga olingan. Ular gender mansubligi sababli huquqlardan mahrum qilingan hamda jamiyat hayotiga faol ishtirok etish imkoniyatlaridan cheklangan.
Bu holat xalqaro hamjamiyat va inson huquqlari tashkilotlari tomonidan keskin tanqid qilinmoqda. Xalqaro jinoiy sud prokuraturasi hibsga olish orderini 2025 yil yanvarda so‘ragan.
Ushbu masala “Tolibon” hokimiyatga kelganidan beri xalqaro miqyosda muhokama qilinib kelayotgandi. Afg‘onistondagi hokimiyat almashinuvi AQSH boshchiligidagi xalqaro koalitsiya qo‘shinlari mamlakatni tark etganidan keyin yuz berdi.
Ekspertlar fikricha, sudning bu qarori Afg‘onistondagi inson huquqlarini himoya qilish va xalqaro huquqiy mexanizmlarni faol ishga solishda yangi bosqichni boshlab berishi mumkin. Jamoatchilik va kuzatuvchilar esa, jarayon qanday rivojlanishini diqqat bilan kuzatmoqda.

Международный суд запросил арест руководителей Талибана
Международный уголовный суд выдал ордер на арест высшего руководителя движения "Талибан" Хайбатуллоха Ахундзода и главного судью страны Абдулхакима Хаккани. В заявлении суда говорится, что данные лица обвиняются в совершении преступлений против человечности.
Среди их обвинений указаны преследования и насилия в отношении женщин и девушек на гендерной основе, а также в отношении тех, кто им помогал. Согласно судебным документам, преступления были совершены на территории Афганистана с 15 августа 2021 года, то есть с момента прихода "Талибана" к власти, по меньшей мере до 20 января 2025 года.
В этот период основные права и свободы человека были серьезно нарушены. Были совершены многочисленные преступления, такие как убийства, лишение свободы, пытки, изнасилования и похищения.
Суд подчеркивает, что хотя все правила были введены для населения, в основном женщины и девушки стали мишенью. Они были лишены прав из-за своей гендерной принадлежности и ограничены в возможностях активного участия в жизни общества.
Эта ситуация подвергается резкой критике со стороны международного сообщества и организаций по правам человека. Прокуратура Международного уголовного суда запросила ордер на арест в январе 2025 года.
Этот вопрос обсуждается на международном уровне с момента прихода "Талибана" к власти. Смена власти в Афганистане произошла после того, как международные коалиционные войска под руководством США покинули страну.
По мнению экспертов, это решение суда может положить начало новому этапу в защите прав человека в Афганистане и активизации международных правовых механизмов. Общественность и наблюдатели внимательно следят за тем, как будет развиваться процесс.