Yamandagi Ansar Alloh harakatiga mansub husiychilar tomonidan Isroil poytaxtidagi Ben-Gurion aeroportiga gipertovushli ballistik raketa bilan zarba berilgani haqida rasmiy ma’lumotlar tarqaldi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Manbalarning xabar berishicha, bu hujumda husiychilar “Falastin-2” deb nomlangan yangi raketadan foydalangan. Ushbu raketa 2024 yilda maxsus ravishda G‘azodagi qo‘llab-quvvatlash operatsiyalari uchun ishlab chiqilgan edi.
Hujum natijasida raketa aniq nishonga yetib, Ben-Gurion aeroportida vaqtinchalik harakat to‘xtatilgan. Bu voqea Yaqin Sharqdagi mintaqaviy muammolar va xavfsizlik tahdidlarining yanada kuchayganini ko‘rsatmoqda.
Isroil Mudofaa armiyasi o‘z bayonotida Yaman hududidan uchirilgan bir necha raketalar muvaffaqiyatli to‘xtatib qolinganini bildirdi. Shuningdek, o‘tgan tun davomida O‘lik dengiz va O‘rdun daryosining g‘arbiy sohilida havo xavfi sirenalarining yangragani qayd etildi.
Hozirda Isroil va HAMAS o‘rtasidagi urush fonida husiychilar bir necha bor dron va raketalar yordamida hujumlar amalga oshirmoqda. Ular bu harakatni G‘azodagi falastinliklarga nisbatan birdamlik ramzi sifatida baholaydi.
Iyunning oxirlarida husiychilar Isroilning Beer-Sheva shahriga ham raketa yo‘llagan edi. Ushbu hujumlardan so‘ng Isroil mudofaa vaziri Israel Kas Yaman tomon keskin ogohlantirish berib, “Tehronning taqdirini” va’da qilgan.

Хуситы нанесли новый ракетный удар по аэропорту Бен-Гуриона
Распространены официальные данные о том, что хуситы, принадлежащие к движению Ансар Аллах в Йемене, нанесли удар по аэропорту Бен-Гурион в столице Израиля гиперзвуковой баллистической ракетой. Об этом сообщает Zamin.uz.
По сообщениям источников, в этой атаке хуситы использовали новую ракету, названную "Фаластин-2". Эта ракета была специально разработана в 2024 году для операций поддержки в Газе.
В результате атаки ракета достигла точной цели, и временное движение в аэропорту Бен-Гурион было приостановлено. Этот инцидент указывает на дальнейшее обострение региональных проблем и угроз безопасности на Ближнем Востоке.
Израильская армия обороны в своем заявлении сообщила, что несколько ракет, выпущенных с территории Йемена, были успешно перехвачены. Также за ночь были зафиксированы звуки сирен воздушной тревоги на побережье Мертвого моря и западном берегу реки Иордан.
В настоящее время на фоне войны между Израилем и ХАМАС хуситы несколько раз осуществляли атаки с помощью дронов и ракет. Они рассматривают эти действия как символ солидарности с палестинцами в Газе.
В конце июня хуситы также направили ракету в израильский город Беэр-Шева. После этих атак министр обороны Израиля Исраэль Кац резко предупредил Йемен, пообещав "участь Тегерана".
По мнению экспертов, использование хуситами гиперзвуковых ракет усугубляет проблемы безопасности в регионе и указывает на новый этап военных противостояний на Ближнем Востоке. Развитие событий, вопросы безопасности и стабильности в регионе остаются в центре общественного внимания.