Yaqin Sharqdagi harbiy mojaro yana jahon diqqat markazida turibdi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Reuters axborot agentligining isroillik yuqori martabali harbiy amaldorga tayangan xabariga ko‘ra, Eronning so‘nggi raketa zarbalari oqibatida Isroilning ayrim harbiy obyektlari zararlangan. Bu ma’lumot ilgari Isroil rasmiylari tomonidan tan olinmagan, ammo anonim manba zarar ko‘rgan obyektlar soni oz ekanini va ular hozir ham faoliyat yuritayotganini bildirgan.
5 iyul kuni The Telegraph nashri sun’iy yo‘ldosh tasvirlariga tayangan holda, Eron zarbasi natijasida Isroilda beshta harbiy obyekt shikastlanganini ma’lum qildi. Rasmiylar zarar miqdori va tafsilotlarni oshkor qilmagan, barcha ma’lumotlar cheklangan axborotga asoslanmoqda.
Ma’lumotlarga ko‘ra, Eron 12 iyun kuni Isroil tomonidan boshlangan aviazoravonliklarga javoban raketalar uchirgan. Zarba asosan mamlakatning shimoliy qismi, xususan Hayfa, Tel-Aviv va Beer-Sheva shaharlaridagi harbiy obyektlarga qaratilgan.
Isroil Mudofaa armiyasi raketalarning ko‘pchiligini yo‘q qilganini bildirsa-da, ba’zi obyektlarga zarar yetgani so‘nggi kunlarda ma’lum bo‘ldi. 24 iyun kuni ikki mamlakat o‘rtasida sulh to‘g‘risida rasmiy e’lon berildi.
Rasmiy hisobotlarga ko‘ra, urush davomida Eronda 935 kishi, jumladan yuqori martabali harbiylar halok bo‘lgan, Isroil esa 28 nafar yo‘qotishga uchragan. Ekspertlar ushbu voqea mintaqada harbiy xavfsizlik, razvedka va sun’iy yo‘ldosh texnologiyalarining ahamiyati oshayotganini ko‘rsatishini ta’kidlamoqda.
Xalqaro hamjamiyat esa yaqinda erishilgan sulh muvaqqatmi yoki yanada kengroq qarama-qarshiliklarning boshlanishi ekanini kuzatmoqda. Zamin.uz Yaqin Sharqdagi harbiy voqealar, tinchlik tashabbuslari va xalqaro xavfsizlik haqidagi so‘nggi yangiliklarni tezkor va xolis tarzda taqdim etishda davom etadi.

Иранские ракеты поразили военные объекты Израиля
Военный конфликт на Ближнем Востоке снова находится в центре мирового внимания. Об этом сообщает Zamin.uz.
По информации, основанной на высокопоставленном израильском военном источнике агентства Reuters, в результате последних ракетных ударов Ирана некоторые военные объекты Израиля были повреждены. Эта информация ранее не была подтверждена израильскими официальными лицами, однако анонимный источник сообщил, что количество пострадавших объектов невелико и они по-прежнему функционируют.
5 июля газета The Telegraph, ссылаясь на спутниковые снимки, сообщила, что в результате удара Ирана в Израиле были повреждены пять военных объектов. Официальные лица не раскрыли размер ущерба и детали, вся информация основана на ограниченных данных.
Согласно данным, 12 июня Иран запустил ракеты в ответ на авиаудары, начатые Израилем. Удары были направлены в основном на северную часть страны, в частности на военные объекты в городах Хайфа, Тель-Авив и Беэр-Шева.
Хотя Израильская армия заявила, что большинство ракет были уничтожены, в последние дни стало известно, что некоторые объекты были повреждены. 24 июня было официально объявлено о перемирии между двумя странами.
По официальным данным, в ходе войны в Иране погибли 935 человек, в том числе высокопоставленные военные, а Израиль понес потери в 28 человек. Эксперты подчеркивают, что этот инцидент свидетельствует о растущем значении военной безопасности, разведки и спутниковых технологий в регионе.
Международное сообщество наблюдает, является ли недавно достигнутое перемирие временным или началом более широких противоречий. Zamin.uz продолжит оперативно и беспристрастно представлять последние новости о военных событиях на Ближнем Востоке, инициативах мира и международной безопасности.