G‘azoda har kuni yuzlab yaralanganlar kelmoqda
G‘azoda joylashgan tibbiyot muassasalari va xalqaro yordam tashkilotlarining ma’lumotlariga ko‘ra, har kuni ommaviy halokat holatlari sodir bo‘lmoqda. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Bu holatlar asosan oziq-ovqat yordami olish uchun to‘plangan fuqarolarni nishonga olish sababli yuz bermoqda. G‘azodagi shifokorlar har kuni yuzlab yaralangan bemorlarni qabul qilmoqda.
Ko‘pchilik turli og‘ir o‘q yaralari, ayniqsa ko‘krak va bosh sohalariga yetkazilgan jarohatlar bilan shifoxonalarga olib kelinmoqda. Ayrim bemorlar qo‘l yoki oyoqlarini amputatsiya qilingan holda yetib kelmoqda.
Kxan Yunis shahridagi Nassar tibbiy majmuasi bosh murabbiyi doktor Muhammad Saqrning so‘zlariga ko‘ra, so‘nggi haftalarda ular yarim soat ichida 100 dan 150 gacha jarohatlangan yoki halok bo‘lganlarni qabul qilishga majbur bo‘lgan. U bu holatlarni "Qiyomat kuni sahnalari" deb ta’riflab, odamlar faqat oziq-ovqat olish uchun hayotlarini xavf ostiga qo‘yayotganini ta’kidladi.
Xalqaro Qizil Xoch Qo‘mitasi ham G‘azoda ommaviy shikastlanishlar sonining keskin oshganini bildirgan. Rafahda joylashgan 60 o‘rinli maydon gospitalda bir oy ichida 2200 dan ortiq yaralanganlarga yordam ko‘rsatilgan, ulardan 200 dan ortiq kishi vafot etgan.
Yaralanganlarning ko‘pchiligi bolalar, yoshlar, ona va bolalar hamda qariyalar hisoblanadi. Ular asosan oilalari uchun yordam olish maqsadida kelgan.
Britaniyalik shifokor Kler Jefrisning ta’kidlashicha, uning ishlayotgan kasalxonasida asosan o‘q yaralari bilan kelgan bemorlar soni oshgan. Ular yordam markazlari atrofida yuz berayotgan voqealarni guvohlik qilmoqda.
Biroq, AQSH va Isroil tomonidan qo‘llab-quvvatlanayotgan “Gaza Humanitarian Foundation” tashkiloti bunday voqealarni rad etmoqda va o‘z markazlarida halokat yoki jarohat holatlari qayd etilmaganini bildirgan. G‘azo Sog‘liqni saqlash vazirligi ma’lumotlariga ko‘ra, 27 maydan 2 iyulgacha 640 kishi halok bo‘lgan, 4500 dan ortiq fuqaro yaralangan.
Ularning 95 foizi amerikaliklar tashkil etgan yordam markazlari yaqinida jarohat olgan. G‘azodagi tibbiy infratuzilma deyarli vayron bo‘lgan.
36 ta shifoxonaning yarmi ishlamayapti, qolganlari esa qisman faoliyat yuritmoqda. Shifoxonalarda shifokorlar, nur uskunalari, rentgen apparatlari, skanerlar va operatsiya uchun zarur jihozlar yetishmayapti.
Yo‘qilg‘i tanqisligi sababli elektr generatorlari to‘xtash xavfi mavjud bo‘lib, bu tibbiy xizmatlarning to‘liq to‘xtashiga olib kelishi mumkin. UK-Med shifoxonasidagi shifokorlar og‘riqsizlantiruvchi, antibiotik va anesteziya vositalarining tugayotganini bildirgan.
Urush boshlangandan buyon G‘azo tibbiyot xodimlari orasida ham qurbonlar ko‘p. Sog‘liqni saqlash vazirligi ma’lumotlariga ko‘ra, 1580 dan ortiq tibbiyot xodimi halok bo‘lgan.
So‘nggi 50 kun ichida taniqli kardiolog doktor Marvon al-Sulton, bolalar shifoxonasi va Indoneziya shifoxonasining bosh hamshiralari, ko‘plab yosh shifokorlar va hamshiralar vafot etgan. Bu holat G‘azo sog‘liqni saqlash tizimining qanchalik og‘ir ahvolda ekanini ko‘rsatmoqda.

В Газе каждый день приходят сотни раненых
Согласно данным медицинских учреждений и международных гуманитарных организаций, расположенных в Газе, ежедневно происходят массовые случаи катастроф. Об этом сообщает Zamin.uz.
Эти случаи в основном происходят из-за того, что граждане собираются, чтобы получить продовольственную помощь. Врачи в Газе ежедневно принимают сотни раненых пациентов.
Большинство из них доставляются в больницы с различными тяжелыми огнестрельными ранениями, особенно с травмами грудной клетки и головы. Некоторые пациенты поступают с ампутированными руками или ногами.
По словам главного врача медицинского комплекса Наср в городе Хан Юнис доктора Мухаммада Сакра, в последние недели им приходилось принимать от 100 до 150 раненых или погибших всего за полчаса. Он описал эти ситуации как "сцены Судного дня", подчеркивая, что люди ставят свои жизни под угрозу только ради получения продовольствия.
Международный комитет Красного Креста также сообщил о резком увеличении числа массовых травм в Газе. В госпитале на 60 мест в Рафахе за месяц была оказана помощь более 2200 раненым, из которых более 200 человек скончались.
Большинство раненых - это дети, молодежь, матери с детьми и пожилые люди. Они в основном приходят за помощью для своих семей.
Британский врач Клер Джеффрис отметила, что в ее больнице увеличилось количество пациентов с огнестрельными ранениями. Они становятся свидетелями событий, происходящих вокруг центров помощи.
Однако организация "Gaza Humanitarian Foundation", поддерживаемая США и Израилем, отрицает такие события и заявляет, что в их центрах не зафиксировано случаев катастроф или травм. Согласно данным министерства здравоохранения Газы, с 27 мая по 2 июля погибли 640 человек, более 4500 граждан получили ранения.
95 процентов из них получили травмы рядом с центрами помощи, созданными американцами. Медицинская инфраструктура в Газе практически разрушена.
Половина из 36 больниц не функционирует, остальные работают частично. В больницах не хватает врачей, оборудования для рентгенографии, сканеров и необходимого для операций оборудования.
Из-за нехватки топлива существует риск остановки электрических генераторов, что может привести к полному прекращению медицинских услуг. Врачи в больнице UK-Med сообщили о нехватке обезболивающих, антибиотиков и анестезирующих средств.
С начала войны среди медицинских работников Газы также много жертв. Согласно данным министерства здравоохранения, погибли более 1580 медицинских работников.
За последние 50 дней скончались известный кардиолог доктор Марван аль-Султан, главные медсестры детской больницы и индонезийской больницы, а также множество молодых врачей и медсестер. Эта ситуация показывает, в каком тяжелом состоянии находится система здравоохранения Газы.