Rossiya dronlari Lutsk va Xersonni hujum qildi
9 iyul kechasi Lutsk shahrida uzoq vaqt ichida kuzatilmagan keng ko‘lamli hujum sodir bo‘ldi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Mahalliy hokimiyat ma’lumotlariga ko‘ra, Rossiya tomondan dronlar va raketalardan foydalangan holda ommaviy hujum amalga oshirildi. Shahar meri Igor Polishchukning so‘zlariga ko‘ra, hujum natijasida garajlar hududida katta yong‘in yuz berdi va bir qancha korxonalarga zarar yetdi.
Shahar aholisi bir necha bor ogohlantirilib, xavfsizlik chorasi sifatida boshpanalarda qolishga chaqirildi. Hujumlar oqibatida qurbonlar yoki jarohatlanganlar haqida rasmiy ma’lumot berilmagan, ammo tinchlikni tiklash uchun barcha tegishli xizmatlar faoliyat yuritmoqda.
Kiyev viloyati harbiy ma’muriyati xabariga ko‘ra, 9 iyul tongida Rossiya uchuvchisiz dronlari Brovarskiy tumaniga ham hujum qilgan. Bu hududda 1980 yilda tug‘ilgan ayol jarohat olib, shifoxonaga yotqizilgan.
Xavfsizlik choralari kuchaytirildi. Xerson shahrining Dnipro tumanida ham Rossiya dronlari hujumi oqibatida ikki fuqaro jarohat oldi.
Ulardan biri 73 yoshda, ikkinchisi 47 yoshda erkak bo‘lib, katta yoshli fuqaroning yuzi va tanasida, kichik yoshli erkakning esa bosh va qo‘l sohasida jarohatlar qayd etildi. Mahalliy harbiy ma’muriyat zarur choralar ko‘rmoqda.

Россия атакует Луцк и Херсон дронами
9 июля вечером в городе Луцк произошло масштабное нападение, которое не наблюдалось долгое время. Об этом сообщает Zamin.uz.
По данным местных властей, было осуществлено массовое нападение с использованием дронов и ракет со стороны России. По словам мэра города Игоря Полищука, в результате атаки произошел крупный пожар в районе гаражей, и несколько предприятий понесли ущерб.
Жителей города несколько раз предупреждали и призывали оставаться в укрытиях в качестве меры безопасности. Официальной информации о жертвах или пострадавших в результате атак не поступало, однако все соответствующие службы работают над восстановлением спокойствия.
По сообщению военной администрации Киевской области, утром 9 июля российские беспилотники также атаковали Броварской район. В этом районе была ранена женщина, родившаяся в 1980 году, и ее госпитализировали.
Меры безопасности были усилены. В результате атаки российских дронов в Днепровском районе города Херсон также пострадали два гражданина.
Один из них 73 года, другой 47 лет, у пожилого гражданина зафиксированы ранения на лице и теле, у молодого мужчины - на голове и руках. Местная военная администрация принимает необходимые меры.