Tramp va Netanyahu G‘azo masalasini muhokama qildi
Isroil bosh vaziri Benyamin Netanyahu hamda AQSH prezidenti Donald Tramp seshanba kuni yopiq eshiklar ortida, rejadan tashqari muzokara o‘tkazishdi. Ushbu suhbat taxminan bir soat davom etdi va unga jurnalistlar kiritilmadi.
Ko‘plab mutaxassislar bu holatni muzokaralarda yangi to‘siq paydo bo‘lgani sifatida talqin qilmoqda. Manbalarga ko‘ra, Tramp va Netanyahu uchrashuvidan oldin Qatar delegatsiyasi Oq uyda AQSHning yuqori lavozimli vakillari bilan muloqot qilgan.
Suhbatda asosiy mavzulardan biri G‘azoda garovga olinganlarni ozod qilish va “Hamas”ning harbiy hamda siyosiy kuchlarini yo‘qotish masalalari bo‘lgan. Trampning so‘zlariga ko‘ra, ular deyarli butun muzokarani G‘azo masalasiga bag‘ishlagan va har ikki davlat rahbari bu muammoni hal etishga qat’iy qaror qilgan.
Shu bilan birga, rasmiylar uchrashuv natijalari haqida kam ma’lumot berilishi, muzokaralar sir saqlangani va uchrashuv qisqa bo‘lgani sababli vaziyatni to‘liq anglash qiyinligini ta’kidlashdi. Tramp “Bu muammoni hal qilishimiz kerak.
G‘azo fojia hisoblanadi. Netanyahu ham bu masalani hal qilmoqchi, men ham xohlayman.
Umid qilamanki, boshqa tomon ham bunga tayyor,” deb bildirdi. Al-Jazeera muxbiri Mayk Xanna so‘zlariga ko‘ra, so‘nggi uchrashuvdan juda kam ma’lumot olingan, shuning uchun vaziyatni to‘liq tushunish murakkab.
U shuningdek, uchrashuvning maxfiy o‘tkazilishi, tafsilotlar haqida aniq bayonot berilmasligi hamda uchrashuvning qisqa davom etishi yangi to‘siqlarning yuzaga kelganidan dalolat berishi mumkinligini ta’kidladi. Amerikalik maxsus vakil Stiv Uitkoff yaqinda 60 kunlik o‘t ochmaslik bo‘yicha kelishuvga erishilishi mumkinligini aytdi.
Shuningdek, 10 nafar garovdagilar tirik holda qaytarilishi va 9 nafar jasad topshirilishi kutilmoqda. Biroq, Isroil mudofaa kuchlarining G‘azodan qaysi chiziqqacha chekinishi lozimligi masalasida hali yechim topilmagan.
Hamas mart oyidagi so‘nggi vaziyatga qaytishni talab qilmoqda, Isroil esa bunga rozi emas. Shu o‘rinda, Netanyahu AQSH Kongressi spikeri Mayk Jonson bilan suhbatda “G‘azodagi ishimiz hali tugamadi, Hamasni to‘liq neytrallashtirish zarur,” deb ta’kidladi.
Isroil ommaviy axborot vositalari Netanyahu G‘azo bo‘yicha kelishuvga erishish uchun Tramp tomonidan jiddiy bosim ostida qolganini xabar qilmoqda. Bundan tashqari, Uitkoffning Doxaga uchishining kechikishi uning pozitsiyasida o‘zgarishlarga sabab bo‘lgan bo‘lishi mumkinligi haqida ham ma’lumotlar mavjud.
Zamin.uz o‘z o‘quvchilarini Yaqin Sharqdagi so‘nggi siyosiy voqealar, muzokaralar hamda diplomatik jarayonlar haqida tezkor va haqqoniy ma’lumotlar bilan ta’minlashda davom etadi.

Трамп и Нетаньяху обсудили вопрос Газы
Премьер-министр Израиля Бенджамин Нетаньяху и президент США Дональд Трамп во вторник провели закрытые переговоры вне плана. Этот разговор длился примерно час, и журналисты не были допущены.
Многие эксперты интерпретируют эту ситуацию как появление нового препятствия в переговорах. По данным источников, перед встречей Трампа и Нетаньяху делегация Катара общалась с высокопоставленными представителями США в Белом доме.
Одной из основных тем разговора были вопросы освобождения заложников в Газе и уничтожения военных и политических сил "ХАМАС". По словам Трампа, они почти все время переговоров посвятили газовому вопросу, и оба лидера решительно настроены на решение этой проблемы.
В то же время официальные лица отметили, что из-за недостатка информации о результатах встречи, секретности переговоров и их краткости трудно полностью понять ситуацию. Трамп заявил: "Мы должны решить эту проблему.
Газа является трагедией. Нетаньяху также хочет решить этот вопрос, и я тоже.
Надеюсь, другая сторона тоже готова к этому." По словам корреспондента Al-Jazeera Майка Ханны, информации о последней встрече было очень мало, поэтому сложно полностью понять ситуацию.
Он также отметил, что секретность встречи, отсутствие четких заявлений о деталях и краткость встречи могут свидетельствовать о возникновении новых препятствий. Американский специальный представитель Стив Уиткофф недавно заявил, что может быть достигнуто соглашение о 60-дневном прекращении огня.
Также ожидается, что 10 заложников будут возвращены живыми, а 9 тел будут переданы. Однако вопрос о том, до какой линии должны отступить израильские оборонительные силы из Газы, пока не решен.
"ХАМАС" требует вернуться к последней ситуации марта, Израиль же не согласен на это. В этом контексте Нетаньяху в разговоре со спикером Конгресса США Майком Джонсоном подчеркнул: "Наша работа в Газе еще не завершена, необходимо полностью нейтрализовать "ХАМАС"."
Израильские средства массовой информации сообщают, что Нетаньяху находился под серьезным давлением со стороны Трампа для достижения соглашения по Газе. Кроме того, имеются данные о том, что задержка в полете Уиткоффа в Доху могла привести к изменениям в его позиции.
Zamin.uz продолжает информировать своих читателей о последних политических событиях, переговорах и дипломатических процессах на Ближнем Востоке.