AQSH prezidenti Donald Tramp xalqaro savdo siyosatida yangi choralar ko‘rdi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
U mamlakatga olib kiriladigan misga 50 foizlik boj joriy etilishini e’lon qildi. Bu qaror nafaqat iqtisodchilar, balki global bozor ishtirokchilari tomonidan katta e’tibor bilan qabul qilindi.
Yangi tariflar elektromobillar, harbiy texnika, elektr infratuzilmalari va iste’mol tovarlari ishlab chiqarishiga ta’sir ko‘rsatishi kutilmoqda. AQSHda mis fyucherslari bu yangilikdan so‘ng 10 foizdan ortiq oshdi.
Shuningdek, Tramp hukumati yaqin kelajakda yarimo‘tkazgichlar va farmatsevtika mahsulotlariga ham qattiq bojlar joriy etishni rejalashtirmoqda. Ayniqsa, dori-darmonlarga 200 foizlik boj qo‘yilishi AQSH farmatsevtika kompaniyalarining aksiyalariga salbiy ta’sir ko‘rsatdi.
Prezident tariflarni joriy etishda muayyan muddatlar bo‘lishi mumkinligini ham ta’kidladi. Ayrim bojlar 2026 yilga qadar kechiktirilishi ehtimoldan holi emas.
Ekspertlar fikricha, bu chora ichki ishlab chiqaruvchilarni himoya qilishga qaratilgan bo‘lsa-da, xalqaro savdo urushlarining kuchayishiga sabab bo‘lishi mumkin. Ushbu iqtisodiy bosim jahon bozorida narxlar oshishi, savdo aloqalarining murakkablashishi va global iqtisodiy o‘sishga salbiy ta’sir ko‘rsatishi mumkin.
Shuning uchun bunday qarorlar xalqaro hamkorlik va muvozanatni saqlash nuqtai nazaridan ehtiyotkorlik bilan qabul qilinishi zarur.

США ввели 50-процентную пошлину на медь
Президент США Дональд Трамп принял новые меры в международной торговой политике. Об этом сообщает Zamin.uz.
Он объявил о введении 50-процентной пошлины на медь, ввозимую в страну. Это решение было принято с большим вниманием как экономистами, так и участниками глобального рынка.
Ожидается, что новые тарифы повлияют на производство электромобилей, военной техники, электрической инфраструктуры и потребительских товаров. Фьючерсы на медь в США после этой новости выросли более чем на 10 процентов.
Кроме того, администрация Трампа планирует ввести строгие пошлины на полупроводники и фармацевтические продукты в ближайшем будущем. Особенно 200-процентная пошлина на лекарства негативно сказалась на акциях фармацевтических компаний США.
Президент также отметил, что при введении тарифов могут быть определенные сроки. Некоторые пошлины могут быть отложены до 2026 года.
По мнению экспертов, хотя эта мера направлена на защиту внутренних производителей, она может привести к усилению международных торговых войн. Это экономическое давление может вызвать рост цен на мировом рынке, усложнение торговых связей и негативное влияние на глобальный экономический рост.
Поэтому такие решения необходимо принимать осторожно с точки зрения международного сотрудничества и поддержания баланса.