Tramp Putinning urushni to‘xtatmasligini tanqid qildi
AQSH prezidenti Donald Tramp Rossiya va Ukraina o‘rtasidagi urushni to‘xtatish bo‘yicha olib borilayotgan muzokaralar doirasida Vladimir Putinga nisbatan tanqidiy fikrlarni bildirdi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Trampning aytishicha, Rossiya prezidenti bilan muloqotlarda doimo xushmuomala munosabatda bo‘lishiga qaramay, bu suhbatlardan hech qanday ijobiy natija olinmayapti. Prezidentning so‘zlariga ko‘ra, urush davom etayotgan bir paytda ko‘plab odamlar halok bo‘lmoqda va bu holat darhol to‘xtatilishi zarur.
Tramp Putinning gaplari ko‘pincha samarasiz va behuda ekanligini ta’kidladi. U, shuningdek, Rossiya-Ukraina masalasida oxirgi telefon muloqotlari ham hech qanday ijobiy o‘zgarishlarga olib kelmaganini bildirdi.
Siyosatchi Rossiya rahbari bilan muloqot qilishga tayyorligini, biroq Putinning urushni to‘xtatishga jiddiy yondashmayotganini qayd etdi. Shuningdek, Tramp senator Lindsi Grem tomonidan taqdim etilgan Rossiyaga qarshi yangi sanksiyalar to‘g‘risidagi qonun loyihasini jiddiy ko‘rib chiqayotganini ma’lum qildi.
U bu borada kichik bir syurpriz tayyorlashini aytib, jurnalistlarga murojaat qildi. Ma’lumot o‘rnida, aprel oyida taqdim etilgan sanksiyalar paketida Rossiya bilan savdo qiluvchi va Ukrainaga yordam bermaydigan davlatlardan kelayotgan tovarlarga 500 foizlik boj joriy etish taklif qilingan.
Ushbu tashabbus 100 nafar senatorning 80 dan ortig‘i tomonidan qo‘llab-quvvatlangan. Sizningcha, Trampning bu tanqidiy fikrlari Moskva bilan AQSH munosabatlariga qanday ta’sir ko‘rsatishi mumkin?

Трамп раскритиковал Путина за то, что он не останавливает войну
Президент США Дональд Трамп высказал критические замечания в адрес Владимира Путина в рамках переговоров по прекращению войны между Россией и Украиной. Об этом сообщает Zamin.uz.
По словам Трампа, несмотря на то, что он всегда ведет себя вежливо в общении с президентом России, из этих разговоров не получается никаких положительных результатов. По словам президента, в то время как война продолжается, множество людей погибает, и эту ситуацию необходимо немедленно остановить.
Трамп отметил, что слова Путина часто оказываются бесполезными и тщетными. Он также сообщил, что последние телефонные разговоры по вопросу России и Украины не привели ни к каким положительным изменениям.
Политик заявил, что готов к общению с руководителем России, однако отметил, что Путин не проявляет серьезного подхода к прекращению войны. Трамп также сообщил, что серьезно рассматривает законопроект о новых санкциях против России, представленный сенатором Линдси Грэмом.
Он сказал, что готовит небольшой сюрприз по этому поводу и обратился к журналистам. Для справки, в пакете санкций, представленном в апреле, предлагалось ввести 500-процентные пошлины на товары из стран, которые торгуют с Россией и не помогают Украине.
Эта инициатива была поддержана более чем 80 сенаторами из 100. Как вы думаете, как критические замечания Трампа могут повлиять на отношения США с Москвой?