Joey Chestnut 71 hot-dog yeb chempion bo‘ldi
2024 yilning 4 iyul kuni AQShning Nyu-York shahridagi Koni Aylendda an’anaviy ravishda o‘tkazilgan Nathan’s Famous Hot Dog Eating Contest tanlovida Joey "Jaws" Chestnut yana g‘olib bo‘ldi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Bu tanlov xot-dog yeyish bo‘yicha dunyodagi eng mashhur musobaqalardan biridir. Reuters nashrining ma’lumotiga ko‘ra, 41 yoshli Indianalik chempion 10 daqiqa ichida 71 ta xot-dogni iste’mol qilib, “Gorchitsa belbog‘i”ni qayta qo‘lga kiritdi.
Chestnut bir yil davomida ta’qiq ostida bo‘lganidan keyin musobaqaga qaytdi. O‘tgan yili u o‘simlik asosidagi mahsulotlar ishlab chiqaruvchi Impossible Foods kompaniyasi bilan hamkorlik qilgani sababli ishtirok etishdan chetlatilgan edi.
Uning qaytish sababi haqida u shunday dedi: “Ko‘plab odamlar mening ishtirokimni sog‘inganini bildirishdi. Men ularni xursand qilishga va’da bergandim va umidlarini oqlashni istadim.” Tanlovda ikkinchi o‘rinni Patrick Bertoletti egallab, 46 ta xot-dog yedi.
Ayollar o‘rtasida esa amaldagi chempion Miki Sudo 33 ta, Michelle Lesco esa 22,75 ta xot-dog bilan ikkinchi o‘rinni oldi. Miki Sudo o‘tgan yilgi 51 ta xot-dogdan ancha kam natija ko‘rsatgan bo‘lsa-da, u: “Boshlanishda biroz kuchsiz bo‘ldim, lekin qiyinchiliklarga qaramay harakatimni davom ettirdim va to‘xtamadim,” dedi.
Ushbu musobaqa 1980 yildan buyon har yili 4 iyul – AQShning Istiqlol kuni munosabati bilan o‘tkazilib kelinadi. Nathan’s Famous Hot Dog Eating Contest AQShda milliy an’anaga aylangan va dunyo miqyosida katta qiziqish bilan kuzatiladi.

Джоуи Честнат съел 71 хот-дог и стал чемпионом
4 июля 2024 года в Коней-Айленде, Нью-Йорк, США, традиционно прошел конкурс по поеданию хот-догов Nathan's Famous Hot Dog Eating Contest, в котором снова победил Джоуи "Челюсти" Честнат. Об этом сообщает Zamin.uz.
Этот конкурс является одним из самых известных соревнований по поеданию хот-догов в мире. По данным издания Reuters, 41-летний чемпион из Индианы съел 71 хот-дог за 10 минут и снова завоевал "Пояс горчицы".
Честнат вернулся к соревнованиям после годичного запрета. В прошлом году он был отстранен от участия из-за сотрудничества с компанией Impossible Foods, производящей растительные продукты.
О причинах своего возвращения он сказал: "Многие люди сообщили, что скучают по моему участию. Я пообещал им порадовать их и хотел оправдать их надежды."
В соревновании второе место занял Патрик Бертолетти, который съел 46 хот-догов.
Среди женщин действующая чемпионка Мики Судо съела 33 хот-дога, а Мишель Леско заняла второе место с 22,75 хот-догами. Хотя Мики Судо показала результат значительно ниже прошлогодних 51 хот-дога, она сказала: "В начале я была немного слабой, но, несмотря на трудности, продолжала стараться и не останавливалась."
Это соревнование проводится ежегодно с 1980 года 4 июля в честь Дня независимости США. Конкурс Nathan's Famous Hot Dog Eating Contest стал национальной традицией в США и вызывает большой интерес по всему миру.