BBC sharhlovchisi Triniti Rodman ismini noto‘g‘ri aytdi
BBC sharhlovchisining ism xatosi jamoatchilikning noroziligiga sabab bo‘ldi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Uimbldon musobaqasi davomida BBC’ning tajribali sharhlovchisi Endryu Kasl Amerika futboli yulduzi Triniti Rodmanning ismini bir necha bor “Tiffani” deb noto‘g‘ri atadi. Bu xato keng jamoatchilik tomonidan keskin tanqid qilindi va Kasl kechirim so‘rashga majbur bo‘ldi.
23 yoshli Olimpiada chempioni va AQSh ayollar milliy terma jamoasi futbolchisi Triniti Rodman o‘zining Instagram sahifasida ushbu holatga munosabat bildirdi. U ismim Triniti, Tiffani emas, deb aniq ta’kidladi.
Shuningdek, Rodman hozirda Uimbldonda ishtirok etayotgan amerikalik tennischi Ben Sheltonning rafiqasi ekanligini ma’lum qildi. U Sheltonning Italiyalik raqibi Lorenso Sonegoga qarshi o‘yinida tribunada qo‘llab-quvvatlovchilar qatorida bo‘ldi.
Masala faqat ism xatosida emas. Sharh paytida Kasl Rodmanning otasi Dennis Rodmanni NBA tarixidagi eng yaxshi riboundchi va biroz qattiq xarakterli shaxs deb ta’rifladi.
Bu fikrga javoban Rodman otasi hayotida yo‘q ekanligini va bunday paytlarda uni eslashning keragi yo‘qligini bildirdi. U Ben va uning oilasi uchun hurmatni saqlashni so‘radi.
Endryu Kasl ilgari ham ba’zi bahsli sharhlari bilan tanilgan. 2016 yilda u Britaniyalik tennischi Markus Uillisning qiz do‘sti haqidagi fikri jinsiy kamsitish deb qabul qilingan, 2022 yilda esa sudlangan tennis yulduzi Boris Bekkerni Uimbldonga qaytishi haqida gapirgani uchun tanqidga uchragan.
BBC matbuot kotibi Endryu Kaslning Triniti Rodmanning ismini noto‘g‘ri aytganligi uchun uzr so‘raganini ma’lum qildi. Jamoatchilik orasida hurmat va ehtiyotkorlik talab qilinishi ta’kidlandi.

BBC комментатор Тринити Родман имя произнесла неправильно
Во время турнира Уимблдон опытный комментатор BBC Эндрю Касл несколько раз ошибочно назвал звезду американского футбола Тринити Родман "Тиффани". Эта ошибка была резко раскритикована широкой общественностью, и Каслу пришлось извиниться.
23-летняя олимпийская чемпионка и игрок сборной США по футболу Тринити Родман отреагировала на этот инцидент на своей странице в Instagram. Она четко подчеркнула, что ее имя Тринити, а не Тиффани.
Также Родман сообщила, что она является супругой американского теннисиста Бена Шелтона, который в данный момент участвует в Уимблдоне. Она была среди зрителей, поддерживающих его в матче против итальянского соперника Лоренцо Сонего.
Дело не только в ошибке в имени. Во время комментария Касл охарактеризовал отца Родман, Денниса Родмана, как лучшего рекордсмена по подборам в истории НБА и человека с довольно жестким характером.
В ответ на это Родман заявила, что ее отца нет в живых и что нет необходимости вспоминать его в такие моменты. Она попросила сохранить уважение к Бену и его семье.
Эндрю Касл ранее также был известен своими спорными комментариями. В 2016 году его мнение о девушке британского теннисиста Маркуса Уиллиса было воспринято как сексуальная дискриминация, а в 2022 году он подвергся критике за разговор о возвращении осужденного теннисного звезды Бориса Беккера на Уимблдон.
Пресс-секретарь BBC сообщил, что Эндрю Касл извинился за ошибку в имени Тринити Родман. Подчеркнуто, что требуется уважение и осторожность со стороны общественности.