AQSh Ukrainaga harbiy yordam yetkazib berishni qayta faollashtirdi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Reuters agentligi 9 iyul kuni ikki amerikalik rasmiyga tayanib, Kiyev uchun 155 millimetrli artilleriya snaryadlari va GMLRS mobil raketalari partiyasi jo‘natilganini xabar qildi. Bu qaror Ukrainadagi murakkab vaziyatda muhim qadam sifatida baholanmoqda.
Rasmiylar partiyaning aniq miqdori va yetkazib berish jarayoni to‘g‘risida batafsil ma’lumot bermadi. Hozircha boshqa turdagi qurollar, jumladan havo mudofaasi va havo-yer turkumiga kiruvchi raketalar haqida ma’lumotlar oshkor qilinmadi.
Shu bilan birga, ayrim manbalarga ko‘ra, kelajakda yordam partiyasi kengaytirilishi mumkin. Eslatib o‘tamiz, AQSh prezidenti Donald Tramp yaqinda Ukrainaga Patriot zenit-raketa komplekslarini yuborish masalasini shaxsan muhokama qilgan.
Oldingi partiyada 30 ta Patriot raketa tizimi, 8500 dan ortiq 155 mm artilleriya snaryadlari, 250 dan ortiq GMLRS aniq boshqariladigan raketalar va 142 ta Hellfire havo-yer raketalari bo‘lgan. Bu partiyaning jo‘natilishi vaqtincha to‘xtatilgan edi.
8 iyul kuni Oq uyda o‘tgan uchrashuvda Donald Tramp AQShning Ukrainaga mudofaa sohasidagi yordamini ma’qulladi. Bu yordam Ukraina armiyasining mudofaa imkoniyatlarini sezilarli darajada oshirishga xizmat qiladi va strategik ahamiyatga ega.
Ukraina prezidenti Vladimir Zelenskiy kechki videomurojaatida mudofaa vaziri Rustem Umerov va Qurolli kuchlar bosh qo‘mondoni Aleksandr Sirskiyga Amerika bilan harbiy aloqalarni faollashtirish va ikki mamlakat o‘rtasidagi hamkorlikni mustahkamlash bo‘yicha aniq topshiriqlar berganini bildirdi. Hozirda AQSh va Ukraina o‘rtasidagi harbiy-texnik hamkorlik yanada faollashgan, ikki davlat mudofaa sohasida sheriklikni yangi bosqichga olib chiqishga intilmoqda.
Bu yangilik xalqaro ekspertlar, tahlilchilar va ayniqsa Ukraina jamoatchiligi tomonidan katta qiziqish bilan kuzatilmoqda. Yangi partiyaning Kiyevga yetib borishi va frontdagi vaziyatga ta’siri yaqin kunlarda aniq bo‘ladi.
Vashington va Kiyev o‘rtasidagi hamkorlik yanada mustahkamlanishi kutilmoqda, bu esa Ukraina uchun muhim sinov davri bo‘lishi mumkin.

США отправили новую военную помощь Украине
Агентство Reuters 9 июля со ссылкой на двух американских официальных лиц сообщило, что была отправлена партия 155-миллиметровых артиллерийских снарядов и мобильных ракет GMLRS для Киева. Это решение оценивается как важный шаг в сложной ситуации в Украине.
Официальные лица не предоставили подробной информации о точном количестве партии и процессе доставки. На данный момент не раскрыта информация о других типах оружия, включая средства воздушной обороны и ракеты класса "воздух-земля".
В то же время, по некоторым источникам, в будущем партия помощи может быть расширена. Напомним, что президент США Дональд Трамп недавно лично обсуждал вопрос о поставке Украине зенитно-ракетных комплексов Patriot.
В предыдущей партии было 30 ракетных систем Patriot, более 8500 155-миллиметровых артиллерийских снарядов, более 250 точно управляемых ракет GMLRS и 142 ракеты "Хеллфайр" класса "воздух-земля". Отправка этой партии была временно приостановлена.
8 июля на встрече в Белом доме Дональд Трамп одобрил помощь США Украине в области обороны. Эта помощь значительно повысит оборонные возможности украинской армии и имеет стратегическое значение.
Президент Украины Владимир Зеленский в вечернем видеобращении сообщил, что дал конкретные поручения министру обороны Рустему Умерову и главнокомандующему Вооруженными силами Александру Сирскому по активизации военных связей с Америкой и укреплению сотрудничества между двумя странами. В настоящее время военно-техническое сотрудничество между США и Украиной активизировалось, и две страны стремятся вывести партнерство в области обороны на новый уровень.
Эта новость вызывает большой интерес у международных экспертов, аналитиков и, в частности, у украинского общества. Прибытие новой партии в Киев и ее влияние на ситуацию на фронте станет ясным в ближайшие дни.
Ожидается, что сотрудничество между Вашингтоном и Киевом будет укрепляться, что может стать важным испытательным периодом для Украины