Dayr al-Balahda havo zarbasida 15 kishi halok bo‘ldi
G‘azo sektoridagi Dayr al-Balah shahrida joylashgan tibbiy punkt yaqinida amalga oshirilgan havo zarbasi natijasida kamida 15 nafar falastinlik halok bo‘ldi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Ularning orasida sakkiz nafar bola va ikki ayol ham bor. Odamlar bolalar uchun ozuqa qo‘shimchalari olish maqsadida navbatda turgan paytda ushbu fojia yuz berdi.
Kasalxona tomonidan tarqatilgan ma’lumotlarga ko‘ra, zarba natijasida jabrlanganlar orasida ko‘plab bolalar va oilalar bor. Hodisa joyidan olingan videoyozuvlarda shifokorlar jabrlanuvchilarga yordam berish uchun barcha imkoniyatlarini ishga solayotganini ko‘rish mumkin.
Kasalxona morgida halok bo‘lganlarning yaqinlari ko‘z yoshlarini to‘kib, ularni oq kafanga o‘rayapti. Halok bo‘lganlar orasida homilador ayol Manal va uning qizi Fotima ham mavjud.
Manalning o‘g‘li hozirda jon saqlash bo‘limida davolanmoqda. Uning qarindoshi hodisa paytida nima bo‘lganini bilmasligini aytib, bu voqea barcha uchun katta fojia ekanini ta’kidladi.
Isroil mudofaa kuchlari ushbu zarba Hamas guruhining elita bo‘linmasi a’zosi nishonga olingani bilan izohlandi. Ammo voqea joyidan kelayotgan suratlar va guvohliklar bu bayonotga zid bo‘lib, halok bo‘lganlar orasida faqat qurollilar emas, oddiy fuqarolar, shu jumladan bolalar va ayollar borligi tasdiqlanmoqda.
Hozirda Qatar poytaxti Dohada tinchlik muzokaralari davom etmoqda. AQSH, Qatar va Misr vositachiligida yangi otashkesim kelishuvi yuzasidan umidlar mavjud.
AQSH rasmiylari kelishuv ikki hafta ichida mumkinligini aytmoqda. Isroil esa otashkesim davomida Hamas qurollaridan voz kechishi kerakligini bildirgan.
Aks holda harbiy harakatlar davom etadi. Hamas muzokaralar qiyin kechayotganini va asosiy talab — urushni to‘xtatish ekanini ta’kidlamoqda.
2023 yil 7 oktyabrdagi Hamas hujumiga javoban Isroilning harbiy kampaniyasi G‘azo aholisiga katta zarar yetkazdi. Falastin sog‘liqni saqlash vazirligi ma’lumotlariga ko‘ra, urush boshlangandan beri kamida 57 mingdan ortiq falastinlik halok bo‘lgan.
Ularning ko‘pchiligi ayollar va bolalardir. G‘azo aholisining aksari ko‘chirilgan, uy-joylarning katta qismi vayron qilingan.
Suv, dori-darmon, oziq-ovqat va sanitariya tizimlari ishlamay qolgani inqirozni yanada kuchaytirmoqda. Dayr al-Balahdagi hujum G‘azodagi falokatni yana bir bor ko‘rsatdi.
Bolalar ozuqasi uchun navbatda turgan insonlar havo zarbasida halok bo‘lmoqda. Homilador ayollar xavf ostida yashamoqda.
Bu voqealar nafaqat bir millat, balki butun insoniyat vijdonini sinovdan o‘tkazmoqda. G‘azoda bolalar qurol emas, ular urushning eng katta qurbonlaridir.
Ular hech qachon jangda ishtirok etmagan, ammo har doim birinchi yo‘qotish bo‘lib qolmoqda. Tinchlik o‘rniga olov hukmronlik qilmoqda.

В результате воздушного удара в Дейр аль-Балаха погибли 15 человек
В результате авиаудара, проведенного рядом с медицинским пунктом в городе Дейр аль-Балаха в секторе Газа, погибли как минимум 15 палестинцев. Об этом сообщает Zamin.uz.
Среди них есть восемь детей и две женщины. Трагедия произошла, когда люди стояли в очереди за продуктами для детей.
Согласно данным, распространенным больницей, среди пострадавших много детей и семей. На видеозаписях с места происшествия видно, что врачи используют все свои возможности, чтобы помочь пострадавшим.
Родственники погибших в морге больницы плачут и оборачивают их в белые саваны. Среди погибших есть беременная женщина Манал и ее дочь Фатима.
Сын Манал в настоящее время находится в отделении реанимации. Ее родственник сказал, что не знает, что произошло во время инцидента, и подчеркнул, что это событие является большой трагедией для всех.
Израильские силы обороны объяснили этот удар тем, что целью был член элитного подразделения ХАМАС. Однако фотографии и свидетельства с места происшествия противоречат этому заявлению, подтверждая, что среди погибших есть не только вооруженные, но и обычные граждане, включая детей и женщин.
В настоящее время в столице Катара, Дохе, продолжаются мирные переговоры. Существуют надежды на новое соглашение о прекращении огня при посредничестве США, Катара и Египта.
Официальные лица США заявляют, что соглашение может быть достигнуто в течение двух недель. Израиль, в свою очередь, заявил, что ХАМАС должен отказаться от оружия в ходе прекращения огня.
В противном случае военные действия продолжатся. ХАМАС подчеркивает, что переговоры проходят трудно и основное требование — остановить войну.
В ответ на нападение ХАМАС 7 октября 2023 года военная кампания Израиля нанесла значительный ущерб населению Газы. По данным палестинского министерства здравоохранения, с начала войны погибли как минимум более 57 тысяч палестинцев.
Большинство из них — женщины и дети. Большинство населения Газы было перемещено, значительная часть жилья разрушена.
Отсутствие воды, медикаментов, продуктов питания и санитарных систем усугубляет кризис. Нападение в Дейр аль-Балаха еще раз продемонстрировало катастрофу в Газе.
Люди, стоящие в очереди за детским питанием, погибают от авиаудара. Беременные женщины живут под угрозой.
Эти события испытывают совесть не только одной нации, но и всего человечества. В Газе дети не являются оружием, они — самые большие жертвы войны.