Kiyevda xavfsizlik polkovnigi o‘ldirildi
Ukraina poytaxti Kiyev shahrida mamlakat xavfsizlik xizmatining yuqori martabali ofitseri, ehtimol polkovnik Ivan Voronich, uyidan chiqayotganda yaqin masofadan o‘q otish natijasida halok bo‘ldi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda Ukraina xavfsizlik xizmati va milliy politsiya tomonidan rasmiy ma’lumot berildi. Hodisa Kiyev shahrining Goloseyevskiy tumanida sodir bo‘ldi.
Politsiya hodisa joyiga yetib kelganda, og‘ir jarohat olgan erkakni topdi. Unga o‘qotar quroldan beshta o‘q yaqin masofadan otib o‘tilgani aniqlangan.
Ba’zi manbalarga ko‘ra, qurbonning aniq ismi ochiqlanmagan bo‘lsa-da, BBC va sobiq harbiy xodim Roman Chervinskiy uni UXX polkovnigi Ivan Ivanovich Voronich deb tasdiqlamoqda. Chervinskiyning ta’kidlashicha, Voronich xavfsizlik xizmatining Rossiyaga qarshi jiddiy xavf soluvchi maxsus yo‘nalishlaridan birida faoliyat yuritgan.
U ijtimoiy tarmoqda bu yo‘qotish uning uchun shaxsiy og‘ir zarba ekanini, Voronich nafaqat yuqori malakali mutaxassis, balki Vatanga sodiq fidoyi shaxs bo‘lganini yozgan. Shuningdek, hujum ortida dushman tomonidan yuborilgan diversant turgani taxmin qilinmoqda.
Hozirda hodisa joyida tergov guruhi, tezkor jamoa, kriminal qidiruv va kinologlar faoliyat olib bormoqda. Ular qotillikni sodir etgan shaxsni aniqlash va unga aloqador barcha ma’lumotlarni to‘plashga harakat qilmoqda.
Ushbu voqea Ukrainada xavfsizlik sohasidagi xatarlar va ichki tahdidlarning jiddiyligini yana bir bor ko‘rsatdi. Ayniqsa, davlat xavfsizligini ta’minlaydigan yuqori lavozimli shaxslarning nishonga olinishi mamlakat ichki barqarorligiga salbiy ta’sir ko‘rsatishi mumkin.

В Киеве был убит полковник безопасности
В столице Украины, городе Киеве, высокопоставленный офицер службы безопасности страны, вероятно, полковник Иван Воронич, был убит в результате выстрела на близком расстоянии, когда выходил из своего дома. Об этом сообщает Zamin.uz.
Официальная информация была предоставлена службой безопасности Украины и национальной полицией. Инцидент произошел в Голосеевском районе Киева.
Когда полиция прибыла на место происшествия, был найден мужчина с тяжелыми ранениями. Установлено, что ему было нанесено пять выстрелов из огнестрельного оружия на близком расстоянии.
По некоторым источникам, хотя точное имя жертвы не раскрыто, BBC и бывший военнослужащий Роман Червинский подтверждают, что это полковник УХХ Иван Иванович Воронич. Червинский подчеркивает, что Воронич работал в одном из специальных направлений службы безопасности, представляющих серьезную угрозу для России.
Он написал в социальной сети, что эта утрата является для него личным тяжелым ударом, Воронич был не только высококвалифицированным специалистом, но и преданным патриотом. Также предполагается, что за атакой стоят диверсанты, посланные врагом.
В настоящее время на месте происшествия работают следственная группа, оперативная команда, криминальная полиция и кинологи. Они пытаются установить личность убийцы и собрать всю информацию, связанную с ним.
Этот инцидент еще раз продемонстрировал серьезность угроз в сфере безопасности Украины и внутренних угроз. Особенно целенаправленность на высокопоставленных лиц, обеспечивающих государственную безопасность, может негативно сказаться на внутренней стабильности страны.