Zelenskiy muzokaralar uchun aniq shartlarni belgiladi
Prezident Volodimir Zelenskiy Moskva bilan keyingi muzokaralar qanday shartlarda o‘tishi haqida aniq fikr bildirdi. U 10 iyul kuni Rimda o‘tkazilgan Ukrainada urushdan keyingi tiklanishga bag‘ishlangan xalqaro konferensiyada jurnalistlarning savollariga javob berdi.
Davlat rahbarining ta’kidlashicha, muzokaralar mazmunli bo‘lishi uchun tomonlar avvalgi kelishuvlarni, xususan, Istanbuldagi ikkinchi uchrashuvda amalga oshirilgan harbiy asirlar va halok bo‘lgan askarlar jasadlarini almashish jarayonlarini to‘liq yakunlashi zarur. Zelenskiy “2 iyun kuni Istanbulda erishilgan kelishuvlarni, og‘ir yaralanganlar hamda 25 yoshgacha bo‘lgan asirlarni almashish va halok bo‘lgan askarlarning jasadlarini topshirish jarayonlarini yakunlashimiz kerak”, dedi.
Iyunning turli kunlarida Ukraina va Rossiya bir necha bor harbiy asirlar va halok bo‘lganlar jasadlarini almashdi. Bu jarayon yaqin vaqt ichida to‘liq yakunlanishi kutilmoqda.
Shundan so‘ng, yangi bosqich sifatida davlat rahbarlari darajasida to‘g‘ridan-to‘g‘ri uchrashuvni tayyorlash mumkin bo‘ladi. Zelenskiy muzokaralar uchun eng ma’qul format davlat rahbarlari uchrashuvi ekanini ta’kidladi.
Unga ko‘ra, muloqotda faqat gap-so‘z emas, balki aniq va amaliy kafolatlar muhokama qilinishi zarur. Prezident “Stolda faqat mulohazalar emas, balki aniq kafolatlar bo‘lishi lozim”, dedi.
Vatikan, Avstriya, Shveysariya va Turkiya muzokaralar uchun maydoncha taklif qilgan. Ukraina rahbariyati esa ushbu takliflarni puxta o‘rganmoqda va muzokaralar samarali hamda barqaror tarzda o‘tishi uchun harakat qilmoqda.
Hozircha yakuniy qaror va uchrashuv sanasi ma’lum emas. Biroq Zelenskiy so‘zlariga ko‘ra, eng asosiy maqsad insonparvarlik almashinuvi jarayonlarini to‘liq yakunlash va keyin davlat rahbarlari darajasidagi hal qiluvchi muzokaralarni boshlashdir.
Ukraina va Rossiya o‘rtasidagi murakkab tortishuvlar qanday yechim topishi hamda AQShning bu jarayondagi roli qanchalik kuchli bo‘lishi yaqin haftalarda aniq bo‘ladi. Muhim siyosiy voqealar yaqinlashmoqda.

Зеленский установил четкие условия для переговоров
Президент Владимир Зеленский четко высказал мнение о том, на каких условиях будут проходить следующие переговоры с Москвой. Он ответил на вопросы журналистов на международной конференции, посвященной восстановлению Украины после войны, которая прошла 10 июля в Риме.
По словам главы государства, для того чтобы переговоры были содержательными, сторонам необходимо полностью завершить предыдущие соглашения, в частности, процессы обмена военнопленными и тел погибших солдат, которые были осуществлены на втором заседании в Стамбуле. Зеленский заявил: «Мы должны завершить процессы обмена, достигнутые 2 июня в Стамбуле, включая обмен тяжело раненых и тел погибших солдат».
В разные дни июня Украина и Россия несколько раз обменивались военнопленными и телами погибших. Ожидается, что этот процесс будет полностью завершен в ближайшее время.
После этого можно будет подготовить прямую встречу на уровне глав государств как новый этап. Зеленский подчеркнул, что наиболее подходящий формат для переговоров — это встреча глав государств.
По его словам, в ходе общения необходимо обсуждать не только слова, но и конкретные и практические гарантии. Президент сказал: «На столе должны быть не только размышления, но и конкретные гарантии».
Ватикан, Австрия, Швейцария и Турция предложили площадки для переговоров. Руководство Украины тщательно изучает эти предложения и стремится к тому, чтобы переговоры прошли эффективно и стабильно.
Пока окончательное решение и дата встречи не известны. Однако, по словам Зеленского, главной целью является полное завершение процессов гуманитарного обмена, а затем начало решающих переговоров на уровне глав государств.
Как будут решаться сложные споры между Украиной и Россией, а также насколько сильной будет роль США в этом процессе, станет ясно в ближайшие недели. Важные политические события приближаются.