Bu tarixdagi eng qimmat qo‘l sumkasi savdosi bo‘lib, moda sohasida yangi cho‘qqini belgiladi. Ushbu qora charm sumka 1985-yilda mashhur britan-fransuz san’atkori Jane Birkin uchun ishlab chiqilgan.
Hikoyaga ko‘ra, Jane Birkin samolyotda Hermes moda uyi rahbari bilan birga uchayotganida, uning sumkasidan buyumlari to‘kilib ketadi. Shundan so‘ng, Hermes bosh direktori unga yanada amaliy va kengroq sumka yaratish g‘oyasini taklif qiladi.
Bu g‘oya qog‘ozga chizilgan eskiz shaklida bo‘lgan. O‘sha eskiz asosida tayyorlangan birinchi prototip sumka Jane Birkinga topshirilganidan keyin, butun dunyo bo‘ylab mashhur “Birkin” brendining paydo bo‘lishiga asos bo‘ldi.
Ushbu noyob prototip sumka 2025-yil iyul oyida Parijdagi Sotheby’s savdosida Yaponiyalik xususiy kolleksioner tomonidan sotib olindi. Savdo davomida 10 daqiqa ichida 9 nafar qat’iyatli xaridor o‘rtasida qizg‘in raqobat yuz berdi.
Oldingi eng yuqori narx 515,5 ming AQSH dollari bo‘lgan bo‘lsa, yangi narx bu ko‘rsatkichni deyarli 20 barobar oshirdi. Sotheby’sning moda va sumkalar bo‘yicha global rahbari Morgane Halimi bu rekord narxni “afsonaning kuchi” deb ta’rifladi.
Uning so‘zlariga ko‘ra, Birkin sumkasi zamonaviy modaning eng mashhur belgilaridan biri bo‘lib, nafaqat noyob dizayni, balki o‘ziga xos tarixiy ahamiyatga ham ega. Sumka bir necha egasini almashtirgan, unda Jane Birkinning bosh harflari, yelkama tasmasi, doimo osib yuradigan tirnoq qirqgichi hamda UNICEF va Medecins du Monde tashkilotlariga oid stikerlar saqlanib qolgan.
Jane Birkin ushbu sumkani o‘n yil ishlatgan va 1994-yilda OITSga qarshi xayriya auktsioniga hadya qilgan. Keyinchalik sumka Parijdagi hashamatli butik egasi Catherine Benier tomonidan sotib olinib, 25 yil davomida saqlangan.
Hozirgi kunda Birkin sumkalari yuqori mavqega ega bo‘lib, ularga ega bo‘lish uchun ko‘pincha yillab navbat kutish talab etiladi. Mashhur yulduzlar, jumladan Victoria Beckham, Kate Moss va Jennifer Lopez, bunday sumkalarning faxrli egalari hisoblanadi.
Ushbu tarixiy savdo nafaqat Birkin sumkasining modadagi o‘rnini, balki kolleksionerlar orasidagi qiymatini ham yana bir bor tasdiqladi.

Сумка Биркин была продана в Париже по рекордной цене
На аукционе Sotheby’s в Париже оригинальная сумка Биркин была продана за рекордную сумму в 10,1 миллиона долларов США. Об этом сообщает Zamin.uz.
Это самая дорогая продажа сумки в истории, установившая новую вершину в мире моды. Эта черная кожаная сумка была разработана в 1985 году для знаменитой британско-французской художницы Джейн Биркин.
По легенде, когда Джейн Биркин летела на самолете с руководителем модного дома Hermes, ее вещи выпали из сумки. После этого генеральный директор Hermes предложил ей идею создать более практичную и просторную сумку.
Эта идея была представлена в виде эскиза на бумаге. После того как первый прототип сумки был передан Джейн Биркин, это стало основой для появления всемирно известного бренда “Биркин”.
Этот уникальный прототип сумки был куплен в июле 2025 года японским частным коллекционером на аукционе Sotheby’s в Париже. Во время торгов в течение 10 минут разгорелась ожесточенная конкуренция среди 9 решительных покупателей.
Если предыдущая самая высокая цена составляла 515,5 тысячи долларов США, то новая цена почти в 20 раз превысила этот показатель. Глобальный руководитель моды и сумок Sotheby’s Морган Халими охарактеризовала эту рекордную цену как “силу легенды”.
По ее словам, сумка Биркин является одним из самых известных символов современной моды, обладая не только уникальным дизайном, но и особой исторической значимостью. Сумка сменила несколько владельцев, на ней сохранились инициалы Джейн Биркин, плечевой ремень, всегда висящие ножницы для ногтей, а также наклейки, относящиеся к организациям UNICEF и Medecins du Monde.
Джейн Биркин использовала эту сумку в течение десяти лет и подарила ее на благотворительный аукцион в поддержку борьбы с ВИЧ в 1994 году. Позже сумка была куплена владелицей роскошного бутика в Париже Катрин Бенье и хранилась в течение 25 лет.
В настоящее время сумки Биркин имеют высокий статус, и для их приобретения часто требуется ждать годами. Знаменитые звезды, включая Викторию Бекхэм, Кейт Мосс и Дженнифер Лопес, являются гордыми обладателями таких сумок.
Эта историческая продажа еще раз подтвердила не только место сумки Биркин в моде, но и ее ценность среди коллекционеров.