BBCning Isroilning yuqori martabali rasmiy manbasiga tayanib xabar berishicha, Eron o‘tgan oy AQSh tomonidan nishonga olingan yadroviy obyektlardan, xususan Isfahondagi yer osti inshootlaridan boyitilgan uranni tiklash imkoniyatiga ega bo‘lishi mumkin. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Vashingtonda jurnalistlarga bergan bayonotida, ismi oshkor etilmagan isroillik rasmiy, 22-iyun kuni “Midnight Hammer” nomli amaliyot doirasida Isfahondagi yadroviy obyekt suvosti kemalaridan uchirilgan qanotli raketalar bilan zarba ostiga olinganini ma’lum qildi. Razvedka ma’lumotlariga ko‘ra, boyitilgan uran aynan shu yerda ko‘milgan.
Shunga qaramay, boyitilgan uranni tiklash jarayoni murakkab va har qanday harakat Isroil tomonidan yangi zarbalarga sabab bo‘lishi mumkin. Rasmiyning bildirishicha, agar Eron bu materialni tiklashga urinadigan bo‘lsa, bu harakatlar aniqlanadi.
Isroil baholashicha, zarbalar Eronning yadroviy dasturini kamida ikki yilga orqaga surdi. AQSh sobiq prezidenti Donald Tramp va uning ma’muriyati Eron yadroviy obyektlarini butunlay yo‘q qilganini da’vo qilgan.
Oq Uy matbuot kotibi Anna Kelli “Midnight Hammer” operatsiyasi Eron yadroviy obyektlarini butunlay yo‘q qilganini va dunyoni yanada xavfsizroq qilganini ta’kidlagan. Biroq AQSh razvedka agentliklari bu da’volarga ehtiyotkorlik bilan yondashmoqda.
Mudofaa razvedka agentligining dastlabki hisobotida Fordo, Natanz va Isfahondagi obyektlar jiddiy zararlangani, lekin to‘liq yo‘q qilinmaganiga e’tibor qaratilgan. Markaziy razvedka boshqarmasi (CIA) direktori Jon Ratkliff iyun oxirida Kongressga bergan bayonotida Eronning metall uran ishlab chiqarish imkoniyati yo‘q qilinib, yadroviy qurol yaratish salohiyati sezilarli darajada kamayganini bildirgan.
Xalqaro atom energiyasi agentligi (IAEA) rahbari Rafael Grossi esa intervyusida obyektlar muhim darajada vayron bo‘lganini, ammo ayrim qismlari hanuzgacha saqlanib qolganini aytgan. Uning so‘zlariga ko‘ra, “hammasi yo‘q bo‘ldi” deb aytish noto‘g‘ri bo‘ladi.
Eron prezidenti Mahmud Pezeshkian yaqinda amerikalik sharhlovchi bilan suhbatda obyektlarning jiddiy zararlangani, shu sababli ularga hozircha kira olmasliklarini tasdiqlagan. U to‘liq baho berish hozircha imkonsizligini ham qo‘shimcha qilgan.
Shunday qilib, Eron yadroviy obyektlarni tiklash borasida qiyinchiliklarga duch kelmoqda, ammo bu jarayon to‘xtab qolmagan.

Иран может восстановить обогащенный уран в Исфахане
Согласно сообщению BBC, ссылаясь на высокопоставленный источник в Израиле, Иран может иметь возможность восстановить обогащенный уран из ядерных объектов, на которые нацелились США в прошлом месяце, в частности из подземных сооружений в Исфахане. Об этом сообщает Zamin.uz.
В заявлении для журналистов в Вашингтоне неназванный израильский чиновник сообщил, что 22 июня в рамках операции под названием "Midnight Hammer" ядерные объекты в Исфахане были атакованы крылатыми ракетами, запущенными с подводных лодок. По данным разведки, обогащенный уран был именно здесь захоронен.
Тем не менее, процесс восстановления обогащенного урана сложен, и любое действие может привести к новым ударам со стороны Израиля. По словам чиновника, если Иран попытается восстановить этот материал, эти действия будут обнаружены.
Израиль оценивает, что удары отодвинули ядерную программу Ирана как минимум на два года. Бывший президент США Дональд Трамп и его администрация утверждали, что ядерные объекты Ирана были полностью уничтожены.
Пресс-секретарь Белого дома Анна Келли подчеркнула, что операция "Midnight Hammer" полностью уничтожила ядерные объекты Ирана и сделала мир более безопасным. Однако американские разведывательные агентства осторожно относятся к этим заявлениям.
В первоначальном отчете разведывательного управления обороны отмечается, что объекты в Фордо, Натанзе и Исфахане были серьезно повреждены, но не полностью уничтожены. Директор Центрального разведывательного управления (ЦРУ) Джон Ратклифф в конце июня в своем заявлении для Конгресса сообщил, что возможности Ирана по производству металлического урана были уничтожены, и потенциал для создания ядерного оружия значительно снизился.
Глава Международного агентства по атомной энергии (МАГАТЭ) Рафаэль Гросси в интервью заявил, что объекты были значительно разрушены, но некоторые части все еще сохранились. По его словам, утверждать, что "все пропало", было бы неверно.
Президент Ирана Махмуд Пезешкиан недавно подтвердил в разговоре с американским комментатором, что объекты были серьезно повреждены, и поэтому они пока не могут получить к ним доступ. Он также добавил, что в настоящее время невозможно дать полную оценку.
Таким образом, Иран сталкивается с трудностями в восстановлении ядерных объектов, однако этот процесс не остановился.