Hindistonda erkak yashirincha kelinini o‘g‘irladi
Hindistonda yuz bergan voqea nafaqat oila, balki butun jamiyatning qadriyatlari va e’tiqodini sinovdan o‘tkazdi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
55 yoshli Shakil ismli erkak o‘g‘lining turmushga chiqadigan kelini, 22 yoshli Aysha bilan yashirincha qochib ketdi va oilaning qimmatbaho tilla buyumlarini ham olib ketdi. Shakil olti farzand va uch nabiraning otasi bo‘lib, o‘g‘li Aman uchun Aysha ismli qiz bilan tanishishni tashkil qilgan edi.
Biroq, oila a’zolari kelinning ijtimoiy va moliyaviy holati farq qilgani sababli nikohga qarshi edi. To‘yga tayyorgarlik davomida Shakil tez-tez Aysha uyiga borib, turmush o‘rtog‘i bu holatdan shubhalangan.
Aysha bu haqda o‘g‘liga aytgach, Aman otasining telefonidan Ayshaga oid shubhali suratlar va qo‘ng‘iroqlarni topdi. Iyun oyida Shakil “ishga ketaman” deb uydan chiqib, Aysha bilan Dehli shahriga qochdi.
U oilaning 200 ming rupiy miqdoridagi puli va tilla zargarlik buyumlarini ham olib ketgan. Bir necha kundan keyin Shakil xotiniga qo‘ng‘iroq qilib, Ayshaga uylanganini bildirdi.
Xotini esa “Aysha o‘g‘limning kelini bo‘lishi kerak edi, endi esa erimning xotini bo‘ldi” deb norozilik bildirdi. Hindistonda musulmon erkaklarga to‘rtta xotin olishga ruxsat berilgan bo‘lsa-da, boshqa din vakillari uchun ko‘p xotinlilik jinoyat hisoblanadi va yetti yilgacha qamoq jazosi qo‘yilishi mumkin.
Shuningdek, Shakil oilaviy boyliklarni o‘g‘irlashda ham ayblanishi mumkin va bu uchun uch yilgacha qamoq jazosi tayinlanishi mumkin. Mahalliy politsiya hozircha jabrlanuvchilar tomonidan rasmiy shikoyat kelib tushmaganini ma’lum qildi, ammo ariza berilsa, qonuniy choralar ko‘rilishi ta’kidlandi.

В Индии мужчина тайком похитил невесту
Событие, произошедшее в Индии, испытало не только семью, но и ценности и верования всего общества. Об этом сообщает Zamin.uz.
55-летний мужчина по имени Шакил тайком сбежал с невесткой своего сына, 22-летней Айшей, и также забрал драгоценности семьи. Шакил является отцом шести детей и трех внуков, он организовал знакомство своего сына Аман с девушкой по имени Айша.
Однако члены семьи были против брака из-за различий в социальном и финансовом положении невестки. Во время подготовки к свадьбе Шакил часто наведывался к Айше, и его жена заподозрила его в чем-то неладном.
Когда Айша рассказала об этом своему сыну, Аман нашел подозрительные фотографии и звонки, связанные с Айшей, на телефоне отца. В июне Шакил вышел из дома, сказав, что «идет на работу», и сбежал с Айшей в город Дели.
Он также забрал 200 тысяч рупий наличными и золотые украшения семьи. Через несколько дней Шакил позвонил своей жене и сообщил, что женился на Айше.
Его жена выразила недовольство, сказав: «Айша должна была стать невесткой моего сына, а теперь она стала женой моего мужа». Хотя в Индии мусульманам разрешено иметь четырех жен, для представителей других религий многоженство считается преступлением и может повлечь за собой тюремный срок до семи лет.
Кроме того, Шакил может быть обвинен в краже семейного имущества, за что ему может грозить тюремный срок до трех лет. Местная полиция сообщила, что на данный момент от пострадавших не поступало официальных жалоб, однако было подчеркнуто, что в случае подачи заявления будут предприняты законные меры.