Ukrainada urush fronti yana qizidi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
12 iyul, shanbaga o‘tgan kechasi Rossiya qo‘shinlari G‘arbiy Ukrainadagi Lviv shahriga katta dron zarbasini amalga oshirdi. Mahalliy rasmiylarning ma’lumotlariga ko‘ra, Lviv viloyati harbiy ma’muriyati rahbari Maksim Kozitskiy shahar markaziga o‘nlab Shahed tipidagi uchuvchisiz uchish qurilmalari bilan hujum qilinganini bildirdi.
Hujum natijasida shahar markazidagi turar joy binolaridan birining tomi yonib ketdi va sezilarli zarar yetdi. Lviv meri Andrey Sadoviy Telegram orqali hodisa joyida qutqaruv ishlari olib borilayotganini va zarar ko‘rganlar haqida ma’lumotlar yangilanayotganini ma’lum qildi.
G‘arbiy Ukrainaning boshqa hududlari – Ternopil, Ivano-Frankivsk va Rovno viloyatlarida havo hujumi xavfi bo‘lgani uchun ogohlantirish berilgan, ammo ularda jiddiy zarar qayd etilmadi. Rossiya qo‘shinlari bu safar uzoq masofali dronlar va aviatsiya vositalaridan foydalanib zarba berdi.
Polsha armiyasining operativ qo‘mondonligi bayonotiga ko‘ra, zarbalar Rossiyaning uzoq masofali aviatsiyasi tomonidan amalga oshirilgan. Shu sababli Polsha va ittifoqchi davlatlarning havo kuchlari o‘z hududlarida ogohlik choralarini kuchaytirdi.
Polsha harbiylari navbatchi qiruvchi samolyotlarni havoga ko‘tarib, yerdagi havo mudofaasi va radar tizimlarini yuqori shay holatga keltirdi. Mutaxassislar Lvivdagi hujum G‘arb davlatlari uchun jiddiy xavotir tug‘dirayotganini ta’kidlamoqda.
Ushbu voqealar mintaqada xavfsizlik tizimlari va harbiy strategiyalarga qayta nazar solishni talab qiladi. Ukrainadagi urush esa barcha tomonlarni doimiy ogohlik va tayyorgarlikka chaqirmoqda.
Lviv va uning aholisi uchun bu tun yangi sinov bo‘ldi. G‘arbiy Ukraina va qo‘shni mamlakatlar uchun esa yangi xavfsizlik choralarini ko‘rishga signal sifatida qabul qilindi.
Vaqt o‘tishi bilan mintaqadagi murakkab vaziyat qanday yechimlarga olib kelishi va Ukraina bilan Rossiya o‘rtasidagi qarama-qarshilik qanday yangi bosqichga o‘tishi aniq bo‘ladi.

В Львове был организован крупный дрон-атак из России
Ночью 12 июля российские войска нанесли крупный удар дронов по городу Львов на западе Украины. По данным местных властей, глава военной администрации Львовской области Максим Козицкий сообщил, что на центр города было совершено нападение десятками беспилотных летательных аппаратов типа Шахед.
В результате атаки крыша одного из жилых зданий в центре города загорелась, и был причинен значительный ущерб. Мэр Львова Андрей Садовой сообщил через Telegram, что на месте происшествия проводятся спасательные работы и обновляются данные о пострадавших.
В других регионах Западной Украины – Тернопольской, Ивано-Франковской и Ровенской областях – было выдано предупреждение о риске воздушной атаки, однако серьезного ущерба там не зафиксировано. Российские войска в этот раз нанесли удар с использованием дальнобойных дронов и авиационных средств.
По заявлению оперативного командования польской армии, удары были нанесены дальнобойной авиацией России. Поэтому ВВС Польши и союзных государств усилили меры предосторожности на своих территориях.
Польские военные подняли в воздух истребители, а наземные системы противовоздушной обороны и радарные системы были приведены в состояние повышенной готовности. Эксперты подчеркивают, что атака на Львов вызывает серьезную озабоченность у западных стран.
Эти события требуют пересмотра систем безопасности и военных стратегий в регионе. Война в Украине призывает все стороны к постоянной бдительности и готовности.
Для Львова и его жителей эта ночь стала новым испытанием. Для Западной Украины и соседних стран это было воспринято как сигнал к принятию новых мер безопасности.
Со временем станет ясно, к каким решениям приведет сложная ситуация в регионе и на какой новый этап перейдет противостояние между Украиной и Россией.